9.07.2022 Kino, Wydarzenia

Europejskie filmy stworzone przez kobiety w Bukareszcie

Podczas festiwalu Cinefemina, który odbędzie się w dniach 7-10 lipca w Bukareszcie, widzowie będą mogli zobaczyć jedenaście europejskich filmów wyreżyserowanych przez kobiety.

Festiwal filmowy Cinefemina to hołd złożony kobietom pracującym w przemyśle filmowym (reżyserkom, scenarzystkom, producentkom), które włożyły mnóstwo wysiłku w uczynienie branży filmowej miejscem równych szans bez względu na płeć.

Kobiety były zaangażowane w produkcję filmową już od czasów kina niemego, chociaż wiele z nich zostało zapomnianych, pomimo ich istotnego wkładu w rozwój filmu tamtej epoki. Globalny przemysł filmowy jest nadal zdominowany przez mężczyzn. Z punktu widzenia równości płci w kinematografii, sytuacja nadal wymaga poprawy.

Z tego powodu Cinefemina stawia sobie za cel misję propagowania idei równości płci i promowanie kobiecych rozwiązań w branżach, w których zdecydowaną większość stanowią mężczyźni.

Zorganizowany przez sieci europejskich centrów i instytutów kultury – klastra EUNIC Romania, festiwal odbędzie się w kinie Elvire Popesco w Bukareszcie (bd. Dacia nr. 77).

Polskę będzie reprezentować film „Fuga” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej. Projekcja odbędzie się w sobotę, 9 lipca, o godzinie 18.30. Bilety: eventbook.ro/film/bilete-cinefemina-fuga

FUGA

Dramat, thriller, Polska-Czechy-Szwecja, 2018, 100 min.

Reżyseria: Agnieszka Smoczyńska

Alicja straciła pamięć. Z dala od domu i rodziny zbudowała nową siebie niezależną i bezkompromisową. Alicja wraca po dwóch latach do swojego poprzedniego życia. Jej rodzina oczekuje, że na powrót odnajdzie się w roli żony, matki i córki. Alicja nie pamięta miłości do rodziny. Mąż i syn nie rozpoznają kobiety, która wygląda znajomo, ale zachowuje się jak ktoś obcy. Czy przypomnienie sobie dawnego uczucia jest niezbędne do bycia szczęśliwym?

Scheduled Kino >Wydarzenia

CinePOLSKA – Festiwal Filmu Polskiego w Rumunii

Pięć polskich produkcji filmowych będą mogli obejrzeć widzowie 18. edycji Festiwalu Polskich Filmów CinePOLSKA w okresie 17-20 listopada 2022 roku.
17 11.2022 20 11.2022 Kino, Wydarzenia

Dni gier wideo w Bukareszcie 🗓

Polska, Rumunia, Francja i Niemcy to czterej główni gracze w europejskim sektorze gier wideo. Dzięki wspólnej inicjatywie Instytutu Polskiego w Bukareszcie, Instytutu Francuskiego, Instytutu Goethego oraz przy wsparciu RGDA (Romanian Game Developers Association), powstał projekt „Weimar Triangle Videogames Walkthrough”, który odbędzie się w Bukareszcie w dniach 2-5 listopada.
02 11.2022 05 11.2022 Inne, Wydarzenia

Polski jazz na festiwalu Timisoara Jazz Festival

Skrzypek Mateusz Smoczyński zagości w Timiszoarze z solowym koncertem podczas XII edycji festiwalu jazzowego, który odbędzie się w dniach 24 października-2 listopada 2022.
01 11.2022 Muzyka, Wydarzenia