9.07.2022 Kino, Wydarzenia

Europejskie filmy stworzone przez kobiety w Bukareszcie

Podczas festiwalu Cinefemina, który odbędzie się w dniach 7-10 lipca w Bukareszcie, widzowie będą mogli zobaczyć jedenaście europejskich filmów wyreżyserowanych przez kobiety.

Festiwal filmowy Cinefemina to hołd złożony kobietom pracującym w przemyśle filmowym (reżyserkom, scenarzystkom, producentkom), które włożyły mnóstwo wysiłku w uczynienie branży filmowej miejscem równych szans bez względu na płeć.

Kobiety były zaangażowane w produkcję filmową już od czasów kina niemego, chociaż wiele z nich zostało zapomnianych, pomimo ich istotnego wkładu w rozwój filmu tamtej epoki. Globalny przemysł filmowy jest nadal zdominowany przez mężczyzn. Z punktu widzenia równości płci w kinematografii, sytuacja nadal wymaga poprawy.

Z tego powodu Cinefemina stawia sobie za cel misję propagowania idei równości płci i promowanie kobiecych rozwiązań w branżach, w których zdecydowaną większość stanowią mężczyźni.

Zorganizowany przez sieci europejskich centrów i instytutów kultury – klastra EUNIC Romania, festiwal odbędzie się w kinie Elvire Popesco w Bukareszcie (bd. Dacia nr. 77).

Polskę będzie reprezentować film „Fuga” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej. Projekcja odbędzie się w sobotę, 9 lipca, o godzinie 18.30. Bilety: eventbook.ro/film/bilete-cinefemina-fuga

FUGA

Dramat, thriller, Polska-Czechy-Szwecja, 2018, 100 min.

Reżyseria: Agnieszka Smoczyńska

Alicja straciła pamięć. Z dala od domu i rodziny zbudowała nową siebie niezależną i bezkompromisową. Alicja wraca po dwóch latach do swojego poprzedniego życia. Jej rodzina oczekuje, że na powrót odnajdzie się w roli żony, matki i córki. Alicja nie pamięta miłości do rodziny. Mąż i syn nie rozpoznają kobiety, która wygląda znajomo, ale zachowuje się jak ktoś obcy. Czy przypomnienie sobie dawnego uczucia jest niezbędne do bycia szczęśliwym?

Scheduled ical Google outlook Kino >Wydarzenia

Festiwal Filmu Europejskiego w Timiszoarze 🗓

Film „Sonata”, pełnometrażowy debiut Bartosza Blaschke będzie można zobaczyć w Timiszoarze podczas Festiwalu Filmu Europejskiego, który odbędzie się w dniach 24-26 czerwca.
26 06.2022 Kino, Wydarzenia

Zimna Wojna – powrót do przeszłości? 🗓

Burzliwą historię zimnej wojny, czyli czasu napięć, konfliktów i rywalizacji między państwami komunistycznymi a Zachodem, będzie można poznać oglądając wystawę polskiego Instytutu Pamięci Narodowej, prezentowaną w Muzeum Memoriału Rewolucji 1989 w Timiszoarze w dniach 9 czerwca - 30 lipca 2022 roku.
09 06.2022 30 07.2022 Historia, Wydarzenia