Instytut Polski w Bukareszcie wraz z Polskim Kontyngentem Wojskowym stacjonującym w Krajowej oraz Muzeum Golești zapraszają na wyjątkowy piknik w parku wokół pałacyku rodziny Golescu.
Polski kontyngent wojskowy (PKW) jest wydzieloną jednostką wojskową Sił Zbrojnych RP (wojska operacyjne), przeznaczoną do udziału w zagranicznej operacji wojskowej (pokojowej lub wojennej) zgodnie z postanowieniem Prezydenta RP na wniosek Rady Ministrów. Od 1998 uczestnictwo żołnierzy w operacjach zagranicznych jest ochotnicze, w związku z czym do służby może się zgłosić każdy żołnierz, który przeszedł odpowiednie testy i zgłosił się do organu szkolącego PKW.
Na 25 czerwca polscy i rumuńscy żołnierze Wielonarodowej Brygady Południowo-Wschodniej z Krajowej przygotowali kilka zajęć dla najmłodszych. Przez cały dzień na 5 specjalnie zaprojektowanych „stacjach” będziecie mogli:
- wziąć udział w wyścigu w workach
- otrzymać makijaż maskujący
- szukać metalowych przedmiotów ukrytych w parku
- zobaczyć co i jak jedzą żołnierze na misjach
- poznać sprzęt używany przez żołnierzy na misjach
Wydarzeniu towarzyszyć będzie również otwarcie wystawy przygotowanej przez Instytut Polski z okazji stulecia nawiązania stosunków wojskowych między Polską a Rumunią: „Polsko-rumuński sojusz wojskowy w okresie międzywojennym”.
Sojusz miał duże znaczenie dla obu krajów, ponieważ gwarantował wzajemne wsparcie wojskowe w przypadku agresji sowieckiej, która była realnym i nieuchronnym zagrożeniem w okresie międzywojennym. Rosja Sowiecka (później Związek Radziecki) nie ukrywała roszczeń terytorialnych wobec Besarabii, będącej wówczas częścią terytorium Wielkiej Rumunii, oraz wobec Galicji Wschodniej należącej wtedy do Polski.
Ekspozycja składa się z 13 plansz, które chronologicznie przedstawiają wzajemne relacje obu krajów, które w okresie międzywojennym łączyła nie tylko wspólna granica, ale również strategiczny sojusz zabezpieczający wsparcie sąsiada na wypadek agresji ze strony Związku Sowieckiego (wcześniej Rosji Sowieckiej).
O wymiarze nie tylko geopolitycznym i strategicznym wzajemnych stosunków w okresie międzywojennym świadczą również liczne wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rumunii i jego zażyłe osobiste relacje z królem Ferdynandem i rodziną królewską.