25.06.2022 Inne, SOLIDARNOŚĆ PL-RO

Piknik w Muzeum Golești

Jak wygląda codzienne życie żołnierza? Co jedzą na misjach, jak utrzymują formę, jak się maskują żołnierze na misjach, czym różnią się mundury rumuńskie od innych krajów? Dowiecie się tego odwiedzając Muzeum Golești, gdzie polscy i rumuńscy żołnierze Wielonarodowej Dywizji Południowy-Wschód z Krajowej zaoferują Wam zabawę, edukację i konkursy z nagrodami. Wydarzenie będzie miało miejsce 25 czerwca 2022 w godzinach od 10.00 do 18.00!

Instytut Polski w Bukareszcie wraz z Polskim Kontyngentem Wojskowym stacjonującym w Krajowej oraz Muzeum Golești zapraszają na wyjątkowy piknik w parku wokół pałacyku rodziny Golescu.

Polski kontyngent wojskowy (PKW) jest wydzieloną jednostką wojskową Sił Zbrojnych RP (wojska operacyjne), przeznaczoną do udziału w zagranicznej operacji wojskowej (pokojowej lub wojennej) zgodnie z postanowieniem Prezydenta RP na wniosek Rady Ministrów. Od 1998 uczestnictwo żołnierzy w operacjach zagranicznych jest ochotnicze, w związku z czym do służby może się zgłosić każdy żołnierz, który przeszedł odpowiednie testy i zgłosił się do organu szkolącego PKW. 

Na 25 czerwca polscy i rumuńscy żołnierze Wielonarodowej Brygady Południowo-Wschodniej z Krajowej przygotowali kilka zajęć dla najmłodszych. Przez cały dzień na 5 specjalnie zaprojektowanych „stacjach” będziecie mogli:

  • wziąć udział w wyścigu w workach
  • otrzymać makijaż maskujący
  • szukać metalowych przedmiotów ukrytych w parku
  • zobaczyć co i jak jedzą żołnierze na misjach
  • poznać sprzęt używany przez żołnierzy na misjach

Wydarzeniu towarzyszyć będzie również otwarcie wystawy przygotowanej przez Instytut Polski z okazji stulecia nawiązania stosunków wojskowych między Polską a Rumunią: „Polsko-rumuński sojusz wojskowy w okresie międzywojennym”. 

Sojusz miał duże znaczenie dla obu krajów, ponieważ gwarantował wzajemne wsparcie wojskowe w przypadku agresji sowieckiej, która była realnym i nieuchronnym zagrożeniem w okresie międzywojennym. Rosja Sowiecka (później Związek Radziecki) nie ukrywała roszczeń terytorialnych wobec Besarabii, będącej wówczas częścią terytorium Wielkiej Rumunii, oraz wobec Galicji Wschodniej należącej wtedy do Polski.

Ekspozycja składa się z 13 plansz, które chronologicznie przedstawiają wzajemne relacje obu krajów, które w okresie międzywojennym łączyła nie tylko wspólna granica, ale również strategiczny sojusz zabezpieczający wsparcie sąsiada na wypadek agresji ze strony Związku Sowieckiego (wcześniej Rosji Sowieckiej).

O wymiarze nie tylko geopolitycznym i strategicznym wzajemnych stosunków w okresie międzywojennym świadczą również liczne wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rumunii i jego zażyłe osobiste relacje z królem Ferdynandem i rodziną królewską.

Scheduled Inne SOLIDARNOŚĆ PL-RO

HEI – House of European Institutes w

W dniu 7 czerwca 2024 r. ponownie otwieramy HEI – House of European Institutes w Timisoarze ,w Bastionie 1, Galeria 1. Klaster EUNIC Romania przygotował kuratorski program wystaw, które poruszają ważne tematy europejskie i prezentują publiczności Timiszoary nowości artystyczne z innych krajów członkowskich UE. Instytut Polski w Bukareszcie, podobnie jak w ubiegłym roku, jest częścią kolektywu europejskich instytutów kultury przygotowujących wydarzenia.
07 06.2024 08 06.2024 Inne, Kino, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Polska na Dni Klużu 🗓

W dniach 31 maja - 2 czerwca Kluż zamieni się we wspaniały festiwal wielu narodów i wielu kultur: festiwal EthniCity, odbywający się w ramach Dni Klużu.
31 05.2024 02 06.2024 Inne, Wydarzenia

Wystawa „Architektura Niepodległości w Europie Środkowej” w

Instytut Polski w Bukareszcie otworzy w Vaslui wystawę „Architektura Niepodległości w Europie Środkowej”. Zakończenie I wojny światowej w 1918 roku diametralnie zmieniło geopolityczny obraz Europy Środkowej. Wielu narodom przyniosło wolność, dla innych zaś oznaczało głębokie zmiany dotychczasowych ram życia politycznego i gospodarczego. Zniszczenia wojenne, przesunięcia granic oraz zderzenie z nowymi realiami politycznymi odcisnęły piętno na rozwoju kultury oraz kształcie architektury tej części kontynentu w kolejnych dekadach. Jak zmieniły Bukareszt, Warszawa, Tallin, Eforie Nord i Czerniowce, odkryją Państwo odwiedzając Muzeum Okręgowe "Stefana Wielkiego" w okresie 18 maja - 7 czerwca 2024.
18 05.2024 23 06.2024 Historia, Inne