25.06.2022 Inne

Piknik w Muzeum Golești

Jak wygląda codzienne życie żołnierza? Co jedzą na misjach, jak utrzymują formę, jak się maskują żołnierze na misjach, czym różnią się mundury rumuńskie od innych krajów? Dowiecie się tego odwiedzając Muzeum Golești, gdzie polscy i rumuńscy żołnierze Wielonarodowej Dywizji Południowy-Wschód z Krajowej zaoferują Wam zabawę, edukację i konkursy z nagrodami. Wydarzenie będzie miało miejsce 25 czerwca 2022 w godzinach od 10.00 do 18.00!

Instytut Polski w Bukareszcie wraz z Polskim Kontyngentem Wojskowym stacjonującym w Krajowej oraz Muzeum Golești zapraszają na wyjątkowy piknik w parku wokół pałacyku rodziny Golescu.

Polski kontyngent wojskowy (PKW) jest wydzieloną jednostką wojskową Sił Zbrojnych RP (wojska operacyjne), przeznaczoną do udziału w zagranicznej operacji wojskowej (pokojowej lub wojennej) zgodnie z postanowieniem Prezydenta RP na wniosek Rady Ministrów. Od 1998 uczestnictwo żołnierzy w operacjach zagranicznych jest ochotnicze, w związku z czym do służby może się zgłosić każdy żołnierz, który przeszedł odpowiednie testy i zgłosił się do organu szkolącego PKW. 

Na 25 czerwca polscy i rumuńscy żołnierze Wielonarodowej Brygady Południowo-Wschodniej z Krajowej przygotowali kilka zajęć dla najmłodszych. Przez cały dzień na 5 specjalnie zaprojektowanych „stacjach” będziecie mogli:

  • wziąć udział w wyścigu w workach
  • otrzymać makijaż maskujący
  • szukać metalowych przedmiotów ukrytych w parku
  • zobaczyć co i jak jedzą żołnierze na misjach
  • poznać sprzęt używany przez żołnierzy na misjach

Wydarzeniu towarzyszyć będzie również otwarcie wystawy przygotowanej przez Instytut Polski z okazji stulecia nawiązania stosunków wojskowych między Polską a Rumunią: „Polsko-rumuński sojusz wojskowy w okresie międzywojennym”. 

Sojusz miał duże znaczenie dla obu krajów, ponieważ gwarantował wzajemne wsparcie wojskowe w przypadku agresji sowieckiej, która była realnym i nieuchronnym zagrożeniem w okresie międzywojennym. Rosja Sowiecka (później Związek Radziecki) nie ukrywała roszczeń terytorialnych wobec Besarabii, będącej wówczas częścią terytorium Wielkiej Rumunii, oraz wobec Galicji Wschodniej należącej wtedy do Polski.

Ekspozycja składa się z 13 plansz, które chronologicznie przedstawiają wzajemne relacje obu krajów, które w okresie międzywojennym łączyła nie tylko wspólna granica, ale również strategiczny sojusz zabezpieczający wsparcie sąsiada na wypadek agresji ze strony Związku Sowieckiego (wcześniej Rosji Sowieckiej).

O wymiarze nie tylko geopolitycznym i strategicznym wzajemnych stosunków w okresie międzywojennym świadczą również liczne wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rumunii i jego zażyłe osobiste relacje z królem Ferdynandem i rodziną królewską.

Scheduled Inne

O języku polskim w Jassach 🗓

Cześć, gąszcz, czyżyk, źdźbło, mitrężyć, dżdżysto, gżegżółka, chrząszcz – poznaj piękno języka polskiego dzięki wystawie przygotowanej w wersji rumuńskiej przez Instytut Polski w Bukareszcie. Wystawę można oglądać w dniach 5 marca - 22 kwietnia 2024 na ogrodzeniu Muzeum Zjednoczenia w Jassach. Towarzyszyć jej będzie wiele dodatkowych wydarzeń organizowanych przez Lektorat j. polskiego UAIC.
05 03.2024 22 04.2024 Aktualności, Inne

Polki i Rumunki, które zmieniły świat, w

Z okazji obchodzonego 8 marca Międzynarodowego Dnia Kobiet zapraszamy do obejrzenia wystawy „Polki i Rumunki, którzy zmienili świat”, o prawdziwych wojowniczkach, kobietach odważnych, które spełniały swoje marzenia i odnosiły sukcesy. Mieszkańcy Bielc mogą ją zwiedzać w Muzeum Historii i Etnografii do 31 marca 2024. Wernisa wystawy odbędzie się 23 lutego o godzinie 11.00.
23 02.2024 31 03.2024 Inne

Wystawa „Ikony na skrzyniach po amunicji” w

22 lutego 2024 r. o godz. 14.00 w Narodowym Muzeum Historii Mołdawii w Kiszyniowie (ul. 31 Sierpnia 121) zostanie otwarta wystawa prac ukraińskich artystów Soni Atlantovej i Oleksandra Klymenko „Ikony na skrzyniach po amunicji ”. Wydarzenie poświęcone jest drugiej rocznicy pełnoskalowej rosyjskiej inwazji wojskowej na Ukrainę.
22 02.2024 10 03.2024 Aktualności, Inne