25.06.2022 Inne

Piknik w Muzeum Golești

Jak wygląda codzienne życie żołnierza? Co jedzą na misjach, jak utrzymują formę, jak się maskują żołnierze na misjach, czym różnią się mundury rumuńskie od innych krajów? Dowiecie się tego odwiedzając Muzeum Golești, gdzie polscy i rumuńscy żołnierze Wielonarodowej Dywizji Południowy-Wschód z Krajowej zaoferują Wam zabawę, edukację i konkursy z nagrodami. Wydarzenie będzie miało miejsce 25 czerwca 2022 w godzinach od 10.00 do 18.00!

Instytut Polski w Bukareszcie wraz z Polskim Kontyngentem Wojskowym stacjonującym w Krajowej oraz Muzeum Golești zapraszają na wyjątkowy piknik w parku wokół pałacyku rodziny Golescu.

Polski kontyngent wojskowy (PKW) jest wydzieloną jednostką wojskową Sił Zbrojnych RP (wojska operacyjne), przeznaczoną do udziału w zagranicznej operacji wojskowej (pokojowej lub wojennej) zgodnie z postanowieniem Prezydenta RP na wniosek Rady Ministrów. Od 1998 uczestnictwo żołnierzy w operacjach zagranicznych jest ochotnicze, w związku z czym do służby może się zgłosić każdy żołnierz, który przeszedł odpowiednie testy i zgłosił się do organu szkolącego PKW. 

Na 25 czerwca polscy i rumuńscy żołnierze Wielonarodowej Brygady Południowo-Wschodniej z Krajowej przygotowali kilka zajęć dla najmłodszych. Przez cały dzień na 5 specjalnie zaprojektowanych „stacjach” będziecie mogli:

  • wziąć udział w wyścigu w workach
  • otrzymać makijaż maskujący
  • szukać metalowych przedmiotów ukrytych w parku
  • zobaczyć co i jak jedzą żołnierze na misjach
  • poznać sprzęt używany przez żołnierzy na misjach

Wydarzeniu towarzyszyć będzie również otwarcie wystawy przygotowanej przez Instytut Polski z okazji stulecia nawiązania stosunków wojskowych między Polską a Rumunią: „Polsko-rumuński sojusz wojskowy w okresie międzywojennym”. 

Sojusz miał duże znaczenie dla obu krajów, ponieważ gwarantował wzajemne wsparcie wojskowe w przypadku agresji sowieckiej, która była realnym i nieuchronnym zagrożeniem w okresie międzywojennym. Rosja Sowiecka (później Związek Radziecki) nie ukrywała roszczeń terytorialnych wobec Besarabii, będącej wówczas częścią terytorium Wielkiej Rumunii, oraz wobec Galicji Wschodniej należącej wtedy do Polski.

Ekspozycja składa się z 13 plansz, które chronologicznie przedstawiają wzajemne relacje obu krajów, które w okresie międzywojennym łączyła nie tylko wspólna granica, ale również strategiczny sojusz zabezpieczający wsparcie sąsiada na wypadek agresji ze strony Związku Sowieckiego (wcześniej Rosji Sowieckiej).

O wymiarze nie tylko geopolitycznym i strategicznym wzajemnych stosunków w okresie międzywojennym świadczą również liczne wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rumunii i jego zażyłe osobiste relacje z królem Ferdynandem i rodziną królewską.

Scheduled ical Google outlook Inne

Ukraiński świat Marii Prymachenko na festiwalu FITS

W kontekście wojny na Ukrainie, podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Sybinie, Instytut Polski w Bukareszcie zaprezentuje wystawę poświęconą ukraińskiej artystce sztuki ludowej Marii Prymachenko. To kolejna okazja dla naszych krajów, by wyrazić swoje poparcie dla Ukrainy w tych trudnych dniach wojny. Wystawę „Ukraiński świat Marii Prymachenko” można oglądać na ogrodzeniu kościoła ewangelickiego w Sybinie od 23 czerwca do 31 lipca 2022 roku.
23 06.2022 31 07.2022 Inne

Dni Polskiego Dziedzictwa 🗓

Dni Polskiego Dziedzictwa to coroczny festiwal organizowany i odbywający się w Wielkiej Brytanii pod patronatem Ambasady RP w Londynie. Ideą Dni Polskiego Dziedzictwa jest promocja polskiej kultury, dziedzictwa minionych pokoleń oraz polskiego wkładu w życie kulturalne, gospodarcze i społeczne kraju. W tym roku Instytut Polski w Bukareszcie dołączył po raz pierwszy do tej inicjatywy zarówno w Rumunii, jak i w Republice Mołdawii. Z tej okazji w maju zorganizowaliśmy cykl imprez kulinarnych prowadzonych przez Szefa Kuchni Lorka, zdobywcę II miejsca polskiej edycji konkursu Master Chef.
02 05.2022 12 05.2022 Inne

Opowieści terapeutyczne dla dzieci 🗓

Conform UNICEF, din 24 februarie 2022 până în prezent, peste 2,5 milioane de copii au fost forțați să plece din Ucraina și să-și găsească adăpost în alte țări. Gestionarea emoțiilor poate fi foarte dificilă pentru ei în această perioadă. Văzând această nevoie, Alicja Safarzyńska-Płatos, scriitoare și psiholoagă poloneză, a creat o serie de cărți terapeutice pentru copii cu scopul de a-i ajuta pe copiii refugiați, dar și pe cei care-i primesc în casele lor să înțeleagă și să se adapteze mai ușor în noua realitate.
13 04.2022 31 05.2022 Inne