25.06.2022 Inne

Piknik w Muzeum Golești

Jak wygląda codzienne życie żołnierza? Co jedzą na misjach, jak utrzymują formę, jak się maskują żołnierze na misjach, czym różnią się mundury rumuńskie od innych krajów? Dowiecie się tego odwiedzając Muzeum Golești, gdzie polscy i rumuńscy żołnierze Wielonarodowej Dywizji Południowy-Wschód z Krajowej zaoferują Wam zabawę, edukację i konkursy z nagrodami. Wydarzenie będzie miało miejsce 25 czerwca 2022 w godzinach od 10.00 do 18.00!

Instytut Polski w Bukareszcie wraz z Polskim Kontyngentem Wojskowym stacjonującym w Krajowej oraz Muzeum Golești zapraszają na wyjątkowy piknik w parku wokół pałacyku rodziny Golescu.

Polski kontyngent wojskowy (PKW) jest wydzieloną jednostką wojskową Sił Zbrojnych RP (wojska operacyjne), przeznaczoną do udziału w zagranicznej operacji wojskowej (pokojowej lub wojennej) zgodnie z postanowieniem Prezydenta RP na wniosek Rady Ministrów. Od 1998 uczestnictwo żołnierzy w operacjach zagranicznych jest ochotnicze, w związku z czym do służby może się zgłosić każdy żołnierz, który przeszedł odpowiednie testy i zgłosił się do organu szkolącego PKW. 

Na 25 czerwca polscy i rumuńscy żołnierze Wielonarodowej Brygady Południowo-Wschodniej z Krajowej przygotowali kilka zajęć dla najmłodszych. Przez cały dzień na 5 specjalnie zaprojektowanych „stacjach” będziecie mogli:

  • wziąć udział w wyścigu w workach
  • otrzymać makijaż maskujący
  • szukać metalowych przedmiotów ukrytych w parku
  • zobaczyć co i jak jedzą żołnierze na misjach
  • poznać sprzęt używany przez żołnierzy na misjach

Wydarzeniu towarzyszyć będzie również otwarcie wystawy przygotowanej przez Instytut Polski z okazji stulecia nawiązania stosunków wojskowych między Polską a Rumunią: „Polsko-rumuński sojusz wojskowy w okresie międzywojennym”. 

Sojusz miał duże znaczenie dla obu krajów, ponieważ gwarantował wzajemne wsparcie wojskowe w przypadku agresji sowieckiej, która była realnym i nieuchronnym zagrożeniem w okresie międzywojennym. Rosja Sowiecka (później Związek Radziecki) nie ukrywała roszczeń terytorialnych wobec Besarabii, będącej wówczas częścią terytorium Wielkiej Rumunii, oraz wobec Galicji Wschodniej należącej wtedy do Polski.

Ekspozycja składa się z 13 plansz, które chronologicznie przedstawiają wzajemne relacje obu krajów, które w okresie międzywojennym łączyła nie tylko wspólna granica, ale również strategiczny sojusz zabezpieczający wsparcie sąsiada na wypadek agresji ze strony Związku Sowieckiego (wcześniej Rosji Sowieckiej).

O wymiarze nie tylko geopolitycznym i strategicznym wzajemnych stosunków w okresie międzywojennym świadczą również liczne wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rumunii i jego zażyłe osobiste relacje z królem Ferdynandem i rodziną królewską.

Scheduled Inne

Promocja „Cyberiady” Stanisława Lema w Kiszyniowie 🗓

W ubiegłym roku obchodziliśmy rok Stanisława Lema. Dzięki Wydawnictwu Curtea Veche, podkoniec roku ukazało się rumuńskie tłumaczenie książki zatytułowanej „Ciberiada”. 29 września 2022 r., o godzinie 18.00, w Kiszyniowie, w księgarni „Cărturești la Muzeu” będzie można posłuchać i porozmawiać z tłumaczką "Cyberiady" – Ioaną Diaconu-Mureșan, która zdradzi wszystkie tajemnice i trudności związane z jej tłumaczeniem .
29 09.2022 Inne

Wystawa „Mamo, ja nie chcę wojny!” w

We wrześniu 1939 roku wybuchła II wojna światowa. 83 lata później znowu mówimy NIE wojnie! 30 września o godzinie 12:00 przed Narodowym Muzeum Historycznym Mołdawii w Kiszyniowie zostanie otwarta emocjonująca polsko-ukraińska wystawa „Mamo, nie chcę wojny!!!”.
30 09.2022 31 10.2022 Inne

Polskie ilustracje dla dzieci w Baia Mare

W piątek 2 września od godziny 11:00 w Sali Konferencyjnej Biblioteki Rejonowej „Petre Dulfu”, zorganizowaliśmy cykl zajęć pod hasłem „Dzień Polski”. Odbyły się: pokazy filmów animowanych dla dzieci „Lolek i Bolek”, odczytanie fragmentów książek z przesłaniem terapeutycznym, otwarcie wystawy o polskiej szkole ilustracji oraz warsztaty plastyczne dla dzieci.
02 09.2022 30 09.2022 Inne, Sztuki wizualne