10.07.2022 Muzyka, Wydarzenia

Polski jazz na festiwalu w Garanie

Utalentowany polski zespół Ciśnienie wystąpi po raz pierwszy w Rumunii na scenie Gărâna Jazz Festival odbywającego się w dniach 7-10 lipca.

Założony w Katowicach, zespół Ciśnienie powstał w jednym celu: by stworzyć najbardziej wstrząsające i intensywne muzyczne kulminacje, jakie można sobie wyobrazić. Stylistycznie stanowi mieszaninę post-rocka, muzyki orkiestrowej i transowego jazzu, z inspiracjami oscylującymi między zespołami pokroju Swans, Fire! Orchestra i Mogwai, a muzyką H. M. Góreckiego czy Arvo Pärta. Waltornia, skrzypce i klawisze łączą się tutaj z pozornie nieprzystającym, przesterowanym basem i frenetyczną perkusją, czego rezultatem są wyjątkowo barwne i zróżnicowane pejzaże dźwiękowe.

Ciśnienie zagrało póki co ponad 50 koncertów w Polsce, Niemczech, Portugalii i Czechach, w tym m.in. na Enjoy Jazz Festival w Mannheimie (Niemcy), Katowice JazzArt Festival (Polska), Porta Jazz (Portugalia), Czech Music Crossroads, Hradecky Slunovrat i Boskovice (Czechy). W 2021 roku wydali album pt. „Radio Edit”.

Koncert polskiego zespołu odbędzie się w niedzielę, 10 lipca, na scenie w Poiana Lupului.

Maciek Klich – skrzypce

Kacper Kowalczuk – bębny

Michał Paduch – gitara basowa

Michał Zdrzałek – klawisze, waltornia

Pełen program festiwalu: www.garana-jazz.ro

Scheduled Muzyka >Wydarzenia

O Ukrainie na festiwalu filmowym w Rasznowie

W dniu święta narodowego Ukrainy, 24 sierpnia, na Festiwalu Filmu i Historii w Rasznowie pokażemy dwa polskie filmy przedstawiające ważne epizody z historii Ukrainy i których przesłanie jest niezwykle istotne i aktualne. Wstęp wolny.
24 08.2022 Historia, Kino, Wydarzenia

Wystawa „Polska. Architecture” w Eforie Sud 🗓

Do 4 września, dwadzieścia wybitnych dzieł współczesnej architektury powstającej w Polsce można poznać na wystawie „Polska. Architecture”, prezentowanej w Ogrodzie Letnim w Eforie Sud w ramach festiwalu Eforie Colorat.
14 07.2022 04 09.2022 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Polskie kino w Eforie Sud 🗓

Niezwykłą opowieść o czeskim uzdrowicielu Janie Mikolášku, prawdziwym symbolu Czechosłowacji przed II Wojną Światową będzie można zobaczyć 1 sierpnia podczas otwarcia festiwalu Cinemascop w Eforie Sud.
01 08.2022 Kino, Wydarzenia