10.07.2022 Muzyka, Wydarzenia

Polski jazz na festiwalu w Garanie

Utalentowany polski zespół Ciśnienie wystąpi po raz pierwszy w Rumunii na scenie Gărâna Jazz Festival odbywającego się w dniach 7-10 lipca.

Założony w Katowicach, zespół Ciśnienie powstał w jednym celu: by stworzyć najbardziej wstrząsające i intensywne muzyczne kulminacje, jakie można sobie wyobrazić. Stylistycznie stanowi mieszaninę post-rocka, muzyki orkiestrowej i transowego jazzu, z inspiracjami oscylującymi między zespołami pokroju Swans, Fire! Orchestra i Mogwai, a muzyką H. M. Góreckiego czy Arvo Pärta. Waltornia, skrzypce i klawisze łączą się tutaj z pozornie nieprzystającym, przesterowanym basem i frenetyczną perkusją, czego rezultatem są wyjątkowo barwne i zróżnicowane pejzaże dźwiękowe.

Ciśnienie zagrało póki co ponad 50 koncertów w Polsce, Niemczech, Portugalii i Czechach, w tym m.in. na Enjoy Jazz Festival w Mannheimie (Niemcy), Katowice JazzArt Festival (Polska), Porta Jazz (Portugalia), Czech Music Crossroads, Hradecky Slunovrat i Boskovice (Czechy). W 2021 roku wydali album pt. „Radio Edit”.

Koncert polskiego zespołu odbędzie się w niedzielę, 10 lipca, na scenie w Poiana Lupului.

Maciek Klich – skrzypce

Kacper Kowalczuk – bębny

Michał Paduch – gitara basowa

Michał Zdrzałek – klawisze, waltornia

Pełen program festiwalu: www.garana-jazz.ro

Scheduled Muzyka >Wydarzenia

Polska komedia na kanale Cinemaraton 🗓

Film przygodowy „Detektyw Bruno” zostanie wyemitowany na kanale telewizyjnym Cinemaraton 10 i 11 grudnia w ramach Bucharest Best Comedy Film Festival.
10 12.2022 11 12.2022 Kino, Wydarzenia

„Dzieciństwo Chopina” w Targu Mureș i Reghin

Jakim dzieckiem był słynny polski kompozytor i pianista Fryderyk Chopin? Jak powstała jego muzyka i czy dziś podoba się młodym ludziom? Dwie baśniowe postacie – myszki Sică i Rică – opowiedzą o tym wszystkim, i wielu innych tajemnicach, podczas spektaklu muzycznego „Dzieciństwo Chopina”.
27 11.2022 28 11.2022 Muzyka, Teatr

CinePOLSKA – Festiwal Filmu Polskiego w Rumunii

Pięć polskich produkcji filmowych będą mogli obejrzeć widzowie 18. edycji Festiwalu Polskich Filmów CinePOLSKA w okresie 17-20 listopada 2022 roku.
17 11.2022 20 11.2022 Kino, Wydarzenia