23.07.2022 - 25.07.2022 Muzyka, Wydarzenia

Koncerty Trio Pawła Kaczmarczyka w Rumunii

Trio Pawła Kaczmarczyka, jednego z najbardziej cenionych polskich pianistów jazzowych, wystąpi na dwóch koncertach w Rumunii. Zespół zagra 23 lipca w Socolari (ArtHouse Fikl) oraz 25 lipca w Bukareszcie (klub Green Hours). Koncerty organizowane są w ramach projektu JAZZ PO POLSKU, promującego polski jazz poza granicami kraju.

Paweł Kaczmarczyk Electric Trio to najnowszy zespół jednego z najbardziej cenionych polskich pianistów jazzowych. W skład zespołu oprócz lidera, wchodzą czołowi muzycy krakowskiej sceny, kontrabasista Alan Wykpisz oraz perkusista Grzegorz Pałka. Artyści zaprezentują w Rumunii najnowszy, niepublikowany dotąd repertuar.

Paweł Kaczmarczyk jest absolwentem Instytutu Jazzu w Katowicach, gdzie w 2001 r założył własne trio. Zdobył z nich wiele znaczących nagród – w 2002 r. wygrał konkurs Jazz Juniors w Krakowie (którego następnie przez wiele lat był dyrektorem artystycznym) i zdobył Grand Prix na Jazzie nad Odrą; w 2005 r. zwyciężył w konkursie Bielskiej Zadymki Jazzowej. Wkrótce nagrał album „Live”, za który otrzymał nagrodę TVP2. W tym samym roku Paweł Kaczmarczyk otrzymał Oskara Jazzowego przyznawanego corocznie przez Stowarzyszenie Melomani w kategorii „Nadzieja Melomanów”. Dwa lata później ukazał się krążek Kwintetu Pawła Kaczmarczyka „Audiofeeling”, który został uznany za najlepszą płytę roku 2008 w ankiecie czytelników Jazz Forum. W 2009 r. artysta, jako pierwszy Polak rozpoczął współpracę z prestiżową niemiecką wytwórnią ACT, dla której nagrał doskonale przyjęty album „Complexity in Simplicity”. Paweł Kaczmarczyk współpracuje z czołówką polskiej sceny jazzowej, był stałym pianistą zespołu Janusza Muniaka, nazywanego „ojcem chrzestnym” polskiego jazzu. Od kilku lat realizuje projekt „Directions in Music”, w którym prezentuje muzykę gigantów światowego jazzu (m.in. Freddiego Hubbarda, Erika Dolphy’ego, Stana Getza, Johna Coltrane’a) we własnych aranżacjach. W 2014 r. nagrał kolejny album ze swoim trio zatytuowany „Something Personal”. Jego gra, doskonała pod względem technicznym, pełna żywiołowej wirtuozerii, nawiązuje do stylu Keitha Jarretta, Herbiego Hancocka i Brada Mehldaua. Paweł Kaczmarczyk to jedno z najważniejszych nazwisk w polskim jazzie, wielokrotnie przywoływane przez międzynarodowe media. Fenomenalny pianista i kompozytor, autor licznych albumów wydanych dla prestiżowych europejskich wytwórni, aktywnie koncertujący na całym świecie.

Koncerty Paweł Kaczmarczyk Electric Trio „Live in Romania 2022” organizowane są przez Fundację JAZZ PO POLSKU, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Bukareszcie, Instytutu Adama Mickiewicza, Green Hours Jazz Cafe i ArtHouse Fikl w Socolari. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Bukareszcie.

👉 23 lipca, godz. 20.30 – ArtHouse Fikl w Socolari (www.facebook.com/events)

👉 25 lipca, godz. 19.00 – klub Green Hours w Bukareszcie, Calea Victoriei nr 120 (www.facebook.com/events)

***

Fundacja JAZZ PO POLSKU prezentuje szerokie spektrum możliwości polskich artystów młodego pokolenia na arenie międzynarodowej. Pomaga w nawiązywaniu współpracy kulturalnej i integruje środowiska artystów wielu krajów. Dąży do odświeżenia i umocnienia wizerunku polskiego jazzu w świadomości zagranicznych odbiorców. Od 2012 r. w ramach JAZZ PO POLSKU na całym świecie odbyło się ponad 300 wydarzeń, w tym regularne trasy koncertowe w Azji. Wzięło w nich udział ponad 100 polskich i zagranicznych muzyków. Projekt był dotychczas realizowany w 15 krajach.

from to
Scheduled Muzyka Wydarzenia

PRACA POLSKIEJ ARTYSTKI NA WYSTAWIE GEISTER 🗓

Pracę "Revelation AD" polskiej artystki Zuzanny Czebatul można oglądać od 13 kwietnia do 5 maja 2024 r. w pawilonach Expoflora w bukareszteńskim parku Herăstrău, w ramach wystawy Geister, której kuratorką jest niemiecka artystka Kristin Wenzel.
13 04.2024 05 05.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Film oscarowy na festiwalu One World Romania

Polską nominację do Oscarów 2024 w kategorii Najlepszy Dokument można będzie zobaczyć w Bukareszcie w dniach 6 i 7 kwietnia w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Praw Człowieka One World Romania.
06 04.2024 07 04.2024 Kino, Wydarzenia

Polski dokument na Echa Ji.hlava w Bukareszcie

Film dokumentalny „Odległości” Mateja Bobrika zostanie pokazany 21 marca w Bukareszcie w ramach programu „Echa Ji.hlava”, organizowanego przez Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Ji.hlava i Czeskie Centrum w Bukareszcie, we współpracy z Instytutem Polskim .
21 03.2024 Kino, Wydarzenia