1.08.2022 Kino, Wydarzenia

Polskie kino w Eforie Sud

Niezwykłą opowieść o czeskim uzdrowicielu Janie Mikolášku, prawdziwym symbolu Czechosłowacji przed II Wojną Światową będzie można zobaczyć 1 sierpnia podczas otwarcia festiwalu Cinemascop w Eforie Sud.

„Letni Ogród” w Eforie Sud (ul. Tudor Vladimirescu 2) po raz piąty gości festiwal Cinemascop. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 1-7 sierpnia. Projekcje filmów będą się rozpoczynały w każdy wieczór o godz. 21.00, natomiast w ciągu dnia najmłodsi będą mogli wziąć udział w różnych warsztatach kreatywnych. Dodatkowo, w ogrodzie, zostanie też otwarta galeria sztuki, którą będzie mógł odwiedzić każdy chętny. Wszystkie wydarzenia mają wstęp wolny.

Festiwal otworzy w poniedziałek, 1 sierpnia, projekcja filmu wybitnej reżyserki Agnieszki Holland „Szarlatan”, kandydatem Czech do nagród Oskara 2021 w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy.

Twórczyni porusza w nim historię rodem z Czech, gdzie studiowała w szkole filmowej FAMU. Poszukuje ona klucza do zrozumienia sekretu czeskiego uzdrowiciela idealisty, urodzonego pod koniec XIX w. Jana Mikoláška, zwanego Znachorem.

W ciągu 60 lat swojej działalności Znachor okrył się sławą. Leczył artystów, biznesmenów, polityków, ale i biednych. W czasach komunizmu był uważany za wroga systemu, ale był pod ochroną Antonína Zápotockiego, premiera i prezydenta Czechosłowacji, któremu Jan Mikolášek uratował nogę od amputacji. Po śmierci polityka, uzdrowiciel stracił cały majątek i prawa obywatelskie.

***

SZARLATAN

2020, Czechy, Irlandia, Polska, 118 min., dramat

Reżyseria: Agnieszka Holland

Film opowiada o słynnym czeskim uzdrowicielu, Janie Mikolášku.

Urodzony w 1887 roku Mikolášek był medycznym samoukiem, który dzięki ogrodniczej profesji znakomicie poznał świat roślin i ich lecznicze właściwości. Ze swoich umiejętności słynął w całych Czechach, a wśród pacjentów byli m.in. Tomas Masaryk, prezydent przedwojennej Czechosłowacji, aktorka Olga Scheinpflugová, malarz i grafik Max Švabinski, kompozytor Josef Bohuslav Foerster, wirtuoz skrzypiec Jaroslav Kocian, a także komunistyczny premier i prezydent powojennej Czechosłowacji Antonín Zápotocký, po śmierci którego władze zdecydowały się na wtrącenie uzdrowiciela do więzienia.

https://www.youtube.com/watch?v=2W_JVm_VeAQ

Cały program festiwalu <<< facebook.com/events <<<

Scheduled Kino Wydarzenia

Konferencja specjalna „Teatr Tadeusza Kantora” na Międzynarodowym

W 2025 roku mija 50 lat od premiery najsłynniejszego spektaklu Tadeusza Kantora, „Umarłej klasy”. Tak zainicjowany nowy etap w twórczości teatralnej Kantora, Teatr Śmierci, miał ogromny wpływ na teatr postdramatyczny na całym świecie, pokazywał między innymi, w jaki sposób teatr może opowiadać o traumach i trudnej pamięci. Tadeusz Kantor jest obok Jerzego Grotowskiego wymieniany jako jedna z najważniejszych postaci XX-wiecznego teatru, stworzył jednak teatr osobny, niezwiązany, jak w przypadku Grotowskiego, z określoną metodologią, pozwalającą na naturalną kontynuację. By poznać siłę kreacji Kantora, potrzeba wielu pojedynczych perspektyw.
22 06.2025 Inne, SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Kostium / Rzeźba / Ciało. Obiekty teatralne

Wizjoner. Artysta totalny. Rewolucjonista teatru. Najbardziej światowy z polskich artystów i najbardziej polski z artystów światowych. Tadeusz Kantor (1915—1990), jeden z najważniejszych twórców XX wieku, był rewolucjonistą w każdym sensie tego słowa. Założony przez niego Teatr Cricot 2, nieustannie wykraczał poza tradycyjne ramy sceny. Wystawa z kolekcji Cricoteki, prezentowana w Muzeum Brukenthala w Sybinie, ukazuje fenomen Tadeusza Kantora poprzez jego obiekty teatralne — kostiumy, przedmioty, rzeźby. To one niosą w sobie nie tylko ślad spektakli, lecz także ideę i zapis procesu twórczego.
21 06.2025 31 08.2025 SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Polska obecność na festiwalu TIFF w Klużu-Napoce

Multimedialne show „Chłopi” w wykonaniu polskiego muzyka Łukasza L.U.C.-a Rostkowskiego wraz z Rebel Babel Film Orchestra zostanie zaprezentowany 18 czerwca w Domu Kultury Studentów w Klużu-Napoce w ramach 24. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transilvania – TIFF. W programie festiwalu znalazły się również inne polskie produkcje.
13 06.2025 22 06.2025 Kino, Muzyka, SEZON PL-RO, Wydarzenia