1.08.2022 Kino, Wydarzenia

Polskie kino w Eforie Sud

Niezwykłą opowieść o czeskim uzdrowicielu Janie Mikolášku, prawdziwym symbolu Czechosłowacji przed II Wojną Światową będzie można zobaczyć 1 sierpnia podczas otwarcia festiwalu Cinemascop w Eforie Sud.

„Letni Ogród” w Eforie Sud (ul. Tudor Vladimirescu 2) po raz piąty gości festiwal Cinemascop. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 1-7 sierpnia. Projekcje filmów będą się rozpoczynały w każdy wieczór o godz. 21.00, natomiast w ciągu dnia najmłodsi będą mogli wziąć udział w różnych warsztatach kreatywnych. Dodatkowo, w ogrodzie, zostanie też otwarta galeria sztuki, którą będzie mógł odwiedzić każdy chętny. Wszystkie wydarzenia mają wstęp wolny.

Festiwal otworzy w poniedziałek, 1 sierpnia, projekcja filmu wybitnej reżyserki Agnieszki Holland „Szarlatan”, kandydatem Czech do nagród Oskara 2021 w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy.

Twórczyni porusza w nim historię rodem z Czech, gdzie studiowała w szkole filmowej FAMU. Poszukuje ona klucza do zrozumienia sekretu czeskiego uzdrowiciela idealisty, urodzonego pod koniec XIX w. Jana Mikoláška, zwanego Znachorem.

W ciągu 60 lat swojej działalności Znachor okrył się sławą. Leczył artystów, biznesmenów, polityków, ale i biednych. W czasach komunizmu był uważany za wroga systemu, ale był pod ochroną Antonína Zápotockiego, premiera i prezydenta Czechosłowacji, któremu Jan Mikolášek uratował nogę od amputacji. Po śmierci polityka, uzdrowiciel stracił cały majątek i prawa obywatelskie.

***

SZARLATAN

2020, Czechy, Irlandia, Polska, 118 min., dramat

Reżyseria: Agnieszka Holland

Film opowiada o słynnym czeskim uzdrowicielu, Janie Mikolášku.

Urodzony w 1887 roku Mikolášek był medycznym samoukiem, który dzięki ogrodniczej profesji znakomicie poznał świat roślin i ich lecznicze właściwości. Ze swoich umiejętności słynął w całych Czechach, a wśród pacjentów byli m.in. Tomas Masaryk, prezydent przedwojennej Czechosłowacji, aktorka Olga Scheinpflugová, malarz i grafik Max Švabinski, kompozytor Josef Bohuslav Foerster, wirtuoz skrzypiec Jaroslav Kocian, a także komunistyczny premier i prezydent powojennej Czechosłowacji Antonín Zápotocký, po śmierci którego władze zdecydowały się na wtrącenie uzdrowiciela do więzienia.

Cały program festiwalu <<< facebook.com/events <<<

Scheduled Kino >Wydarzenia

Teatr Żydowski w Warszawie na festiwalu Euroiudaica

Koncert muzyki żydowskiej "Shalom" 6 września oraz spektakl "Der Szturem. Cwiszyn" 7 września w wykonaniu Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich z Warszawy będą częścią Festiwalu Kultury Żydowskiej Euroiudaica, który odbędzie się w Oradei w dniach 3-9 września 2023 r.
06 09.2023 07 09.2023 Inne, Muzyka, Teatr, Wydarzenia

O polskim himalaizmie w Braszowie 🗓

Zapierające dech w piersiach obrazy z pakistańskich gór Karakorum w filmie „Doo sar - a Karakoram ski expedition film”, który będzie można zobaczyć w Braszowie 9 września w ramach festiwalu filmów górskich Alpin Film Festival.
09 09.2023 Kino, Sport, Wydarzenia

Polskie ludowe tradycje na festiwalu Balkanik w

Pieśni zaczerpnięte z muzyki ludów karpackich i historyczne instrumenty - to propozycja polskiego zespołu Wernyhora, który 10 września wystąpi podczas jubileuszowej 10. edycji festiwalu Balkanik w Bukareszcie.
10 09.2023 Muzyka, Wydarzenia