22.08.2022 - 30.09.2022 Sztuki wizualne

Bestiariusz Lema według Mroza w Kiszyniowie

Wystawa „Bestiariusz Lema według Mroza”, stworzona przez prof. Janusza Górskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, łączy ilustracje sygnowane przez Daniela Mroza z fragmentami prozy Stanisława Lema, prezentując je szerokiej publiczności poprzez grafiki, które można oglądać na ogrodzeniu Narodowego Muzeum Historii Mołdawii (Strada 31 sierpnia 1989 121A, Kiszyniów), od 22 sierpnia 2022 do 26 września 2022.

W dalszym ciągu przypominamy postać Stanisława Lema – pisarza, filozofa, futurologa, autora książek science-fiction i jednego z najbardziej znanych na świecie polskich pisarzy. Jego książki zostały przetłumaczone na 52 języki, a ich całkowity nakład w wynosi 41 milionów egzemplarzy. W 2021 obchodziliśmy setną rocznicę jego urodzin.

Twórczość Stanisława Lema jest fenomenem na skalę światową, ma ogromną siłę oddziaływania i rolę kulturotwórczą. W polu jego zainteresowań i podejmowanych tematów znalazły się tak ważkie kwestie, jak zagadnienia etyczne związane z pojawieniem się samoświadomych robotów i sztucznej inteligencji oraz problemy prawne generowane przez osiągnięcia współczesnej medycyny. Do swoich powieści, cieszących się zresztą ogromną popularnością, umiał włączyć cały arsenał zagadnień wynikających ze zderzenia humanistyki i medycyny z inżynierią i futurologią.

 

Daniel Mróz, wybitny ilustrator i projektant, nie lubił fantastyki naukowej, ale urzeczony poczuciem humoru Stanisława Lema najlepsze swoje realizacje stworzył do jego opowiadań z tomów „Bajki robotów” i „Cyberiada”. Tak zawiązała się jedna z najlepszych inicjatyw ilustratorsko-pisarskich w historii polskiej literatury. Daniel Mróz bawi się obrazami obcych i robotów utrwalonymi przez kino i literaturę science-fiction, średniowiecznymi wyobrażeniami demonów i diabłów, postaciami z monstruariów, rycinami z dziewiętnastowiecznych encyklopedii, surrealistycznymi fantazjami, karykaturalnymi deformacjami, ilustracjami z powieści Verne’a, opowiadań Poego i Biblii, dziełami dawnych i współczesnych mistrzów malarstwa – tworząc świat kosmitów zadziwiająco podobny do świata, który nas otacza.

 

Wystawa “Bestiariusz Lema według Mroza” łączy te wyjątkowe ilustracje z fragmentami prozy Lema i została stworzona przez  prof. Janusza Górskiego, wykładowcy ASP w Gdańsku.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy na ogrodzeniu Narodowego Muzeum Historii Mołdawii w Kiszyniowie (Strada 31 August 1989), gdzie pozostanie do 26 września 2022.

from to
Scheduled Sztuki wizualne

Ryszard Kaja „Plakat – Polska” w Muzeum

We współpracy z Muzeum Sztuki w Klużu-Napoce (MACN) oraz Uniwersytetem Sztuki i Projektowania w Klużu-Napoce (UAD) organizujemy w dniach 27 listopada – 15 grudnia 2024 roku wystawę plakatów słynnego polskiego artysty Ryszarda Kai, jednego z najważniejszych twórców współczesnego europejskiego plakatu. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 50 plakatów z kultowej serii „Plakat – Polska”, które w sugestywny sposób ukazują różnorodność, piękno i wyjątkowość kulturowego oraz geograficznego krajobrazu Polski.
27 11.2024 15 12.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa „Hocus Pocus” na Bucharest Graphic Days

Mamy przyjemność ponownie gościć w Bukareszcie Agatę Kulczyk i Marcina Markowskiego. Ich wystawa Hocus Pocus jest prezentowana w ramach Bucharest Graphic Days. Zapraszamy na spotkanie z artystami 24 listopada od godz. 19 w Sala Rotondă Teatru Narodowego w Bukareszcie.
24 11.2024 15 12.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Chronicles from In-Between 495 to 570 nm

W sobotę, 2 listopada o godz. 17:00 w Goethe-Institut w Bukareszcie Stowarzyszenie Marginal otworzy Chronicles from In-Between 495 to 570 nm, interdyscyplinarną wystawę rumuńskiej edycji tytułowego projektu polskiej artystki Kasi Molgi, za pomocą którego bada ona paradoksy między postępem technologicznym a wyzwaniami środowiskowymi.
02 11.2024 16 11.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia