22.08.2022 - 30.09.2022 Sztuki wizualne

Bestiariusz Lema według Mroza w Kiszyniowie

Wystawa „Bestiariusz Lema według Mroza”, stworzona przez prof. Janusza Górskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, łączy ilustracje sygnowane przez Daniela Mroza z fragmentami prozy Stanisława Lema, prezentując je szerokiej publiczności poprzez grafiki, które można oglądać na ogrodzeniu Narodowego Muzeum Historii Mołdawii (Strada 31 sierpnia 1989 121A, Kiszyniów), od 22 sierpnia 2022 do 26 września 2022.

W dalszym ciągu przypominamy postać Stanisława Lema – pisarza, filozofa, futurologa, autora książek science-fiction i jednego z najbardziej znanych na świecie polskich pisarzy. Jego książki zostały przetłumaczone na 52 języki, a ich całkowity nakład w wynosi 41 milionów egzemplarzy. W 2021 obchodziliśmy setną rocznicę jego urodzin.

Twórczość Stanisława Lema jest fenomenem na skalę światową, ma ogromną siłę oddziaływania i rolę kulturotwórczą. W polu jego zainteresowań i podejmowanych tematów znalazły się tak ważkie kwestie, jak zagadnienia etyczne związane z pojawieniem się samoświadomych robotów i sztucznej inteligencji oraz problemy prawne generowane przez osiągnięcia współczesnej medycyny. Do swoich powieści, cieszących się zresztą ogromną popularnością, umiał włączyć cały arsenał zagadnień wynikających ze zderzenia humanistyki i medycyny z inżynierią i futurologią.

 

Daniel Mróz, wybitny ilustrator i projektant, nie lubił fantastyki naukowej, ale urzeczony poczuciem humoru Stanisława Lema najlepsze swoje realizacje stworzył do jego opowiadań z tomów „Bajki robotów” i „Cyberiada”. Tak zawiązała się jedna z najlepszych inicjatyw ilustratorsko-pisarskich w historii polskiej literatury. Daniel Mróz bawi się obrazami obcych i robotów utrwalonymi przez kino i literaturę science-fiction, średniowiecznymi wyobrażeniami demonów i diabłów, postaciami z monstruariów, rycinami z dziewiętnastowiecznych encyklopedii, surrealistycznymi fantazjami, karykaturalnymi deformacjami, ilustracjami z powieści Verne’a, opowiadań Poego i Biblii, dziełami dawnych i współczesnych mistrzów malarstwa – tworząc świat kosmitów zadziwiająco podobny do świata, który nas otacza.

 

Wystawa “Bestiariusz Lema według Mroza” łączy te wyjątkowe ilustracje z fragmentami prozy Lema i została stworzona przez  prof. Janusza Górskiego, wykładowcy ASP w Gdańsku.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy na ogrodzeniu Narodowego Muzeum Historii Mołdawii w Kiszyniowie (Strada 31 August 1989), gdzie pozostanie do 26 września 2022.

from to
Scheduled Sztuki wizualne

Krajobrazy pamięci: wystawa „My non-places” autorstwa Nastazji

W czasach, gdy opuszczone przestrzenie przemysłowe są często ignorowane lub znikają z krajobrazu, polska artystka Nastazja Ciupa przekształca je w poezję wizualną. Wystawa „My non-places”, która zachwyciła jury Biennale Grafiki w Siedmiogrodzie w 2022 roku, trafia teraz do Bukaresztu, w nowym kontekście artystycznym – w UNAGaleria. Wystawę można oglądać do 7 czerwca 2025 roku.
21 05.2025 07 06.2025 Sztuki wizualne

Design is our shared language: międzykulturowy projekt

W ramach Sezonu Kulturalnego Polska–Rumunia 2024–2025, Romanian Design Week i Łódź Design Festival prezentują: Design to nasz wspólny język – projekt, który przekształca przestrzeń publiczną w miejsce rozmów, kontaktów i dzielenia się doświadczeniami. Inicjatywa ta jest czymś więcej niż interwencją miejską – celebruje design jako uniwersalny język – taki, który tworzy pomosty między miastami, kulturami i społecznościami.
16 05.2025 25 05.2025 Inne, SEZON PL-RO, SOLIDARNOŚĆ PL-RO, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Festiwal sztuk performatywnych „News from Polska” powraca!

W dniach 5–11 maja Narodowe Centrum Tańca w Bukareszcie (CNDB) będzie gościć piątą edycję Festiwalu Sztuk Performatywnych News from Polska, organizowaną przez Instytut Polski w Bukareszcie i realizowaną w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025 oraz Sezonu Kulturalnego Polska–Rumunia 2024–2025. Pod hasłem Resisting Bodies festiwal proponuje koncepcję kuratorską poświęconą ludzkiemu ciału jako przestrzeni oporu, transformacji i sprawczości w świecie pogrążonym w kryzysach na wielu poziomach. Podczas tej edycji publiczność z Bukaresztu zobaczy cztery spektakle z Polski, które stawiają pytania, zachęcają do nieszablonowego myślenia, przedstawiają i definiują różne formy protestu ciała będącego w ruchu. Wszystkie spektakle będą pokazywane z rumuńskimi napisami, a bilety będą wkrótce dostępne na platformie bilet.ro.
05 05.2025 11 05.2025 Inne, SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia