24.08.2022 Historia, Kino, Wydarzenia

O Ukrainie na festiwalu filmowym w Rasznowie

W dniu święta narodowego Ukrainy, 24 sierpnia, na festiwalu filmu i historii w Rasznowie pokażemy dwa polskie filmy przedstawiające ważne epizody z historii Ukrainy i których przesłanie jest niezwykle istotne i aktualne. Wstęp wolny.

godz. 13.30 – Kino Amza Pellea, ul. Mihai Viteazul

TRUDNE BRATERSTWO

Polska, 1998, 54 min., dokumentalny

Reżyseria: Jerzy Lubach

Film przypomina mało znany epizod z historii XX wieku: sojusz polsko-ukraiński zawarty przez marszałka Józefa Piłsudskiego i atamana Semena Petlurę w 1920 roku w celu przeciwstawienia się Rosji Sowieckiej. O wydarzeniu tym, historii wspólnych działań przeciwko bolszewikom oraz próbach ustanowienia wolnej i suwerennej Ukrainy mówią przed kamerą: Jerzy Giedroyc, Norman Davies, Daniło Husar Struk, Arkadij Żukowski, Aleksander Kolańczuk, Wołodimir Serhijczuk, Wasyl Michalczuk, gen. Stefan Tarnawski, Józef Hartowski i Tadeusz Olszański.

godz. 21.20 – Zamek Rasnov

OBYWATEL JONES

Polska – Ukraina – Wielka Brytania, 2019, 119 min., dramat, thriller

Reżyseria: Agnieszka Holland

Młody dziennikarz Gareth Jones przymierza się do wielkiego tematu – gwałtownej modernizacji Związku Radzieckiego. Wybiera się do Moskwy, aby przeprowadzić wywiad ze Stalinem. Poznaje tam brytyjską dziennikarkę Adę Brooks, dzięki której odkrywa, że prawda o stalinowskim reżimie jest brutalnie tłumiona przez sowieckich cenzorów.

Słysząc plotki na temat wielkiej klęski głodowej w ZSRR, Jones udaje się w samotną podróż przez Ukrainę. Staje się naocznym świadkiem tragedii Hołodomoru, którą po powrocie do Londynu opisuje. Publikacja jest wyciszana, a jej autentyczność podważana przez zachodnich dziennikarzy, pozostających pod presją Kremla. Pomimo śmiertelnych pogróżek Gareth nie ustaje w walce o prawdę. Odkryciami postanawia podzielić się z młodym, aspirującym pisarzem – George’em Orwellem.

Scheduled Historia >Kino >Wydarzenia

Odkryj historię „Solidarności” w Dewie 🗓

We współpracy z Muzeum Cywilizacji Dackiej i Rzymskiej w Dewie, oraz przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Hunedoara, organizujemy w okresie 30 września 2022 - 30 października 2022 wystawę plenerową: 40-LECIE REWOLUCJI „SOLIDARNOŚCI”.
30 09.2022 30 10.2022 Historia

O Ukrainie na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w

Film „Obywatel Jones” jednej z najbardziej nagradzanych europejskich reżyserek Agnieszki Holland zostanie pokazany 1 października w Bukareszcie podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Bukareszcie - BIFF, który odbędzie się w dniach 29 września-9 października.
01 10.2022 Kino, Wydarzenia

WARSZTATY PLAKATU, 4-6 października w Bukareszcie 🗓

Punktem wyjścia do warsztatów jest wystawa „Ryszard Kaja: Plakat-Polska” w Narodowym Muzeum Chłopa Rumuńskiego, sala Irina Nicolau.
04 10.2022 06 10.2022 Sztuki wizualne, Wydarzenia