3.09.2022 Muzyka, Wydarzenia

Polski nu jazz na festiwalu Jazz in the Park w Klużu Napoce

Polski zespół nu jazzowy Skalpel powraca do Klużu na tegoroczną edycję festiwalu Jazz in the Park. Ich koncert odbędzie się w Parku Etnograficznym.

Duet DJ-ów i producentów muzycznych, Marcina Cichego i Igora Pudło, Skalpel wskrzesza polski jazz, wykorzystując zwłaszcza muzykę lat 60. i 70., którą interpretuje w nowy sposób, dodając elementy trip- i hip-hopu lub electric fusion. To połączenie, inspirowane dokonaniami znanych polskich artystów, takich jak Krzysztof Komeda, Tomasz Stańko i Novi Sisters sprawiło, że w 2000 roku zespół został zaproszony przez DJ Vadima, aby towarzyszył mu podczas jego trasy w Polsce, a następnie, jako pierwszy polski zespół, dostał ofertę ze słynnej wytwórni płytowej w Anglii, Ninja Tune, w której wydali kilka albumów.

To, co robią członkowie Skalpela określają różnie – czasami jako ambient jazz, innym razem podkreślają, że to w ogóle nie jest jazz, bo nie ma tu miejsca na nieodłączną dla tego gatunku improwizację. – Na pewno nasza muzyka jest oparta na rytmie. Najpierw pracujemy nad podstawą rytmiczną, przekształcamy ją, potem dopiero dodajemy dźwięki instrumentów, aranżujemy. Obaj wywodzimy się z kultury hiphopowej, gdzie najważniejszy był rytm i to nam jakoś zostało – mówili muzycy w rozmowie z „Polityką”.

Nazwę Skalpel wymyślił Igor. – Nazwa Skalpel miała oddawać technikę precyzyjnego, sterylnego stylu produkcji, charakterystycznego dla okresu drugiej polowy lat 90. – powiedział Cichy w wywiadzie dla „Jazz Forum”. – Nasza muzyka ewoluowała z czasem, ale nazwa już została – dodał muzyk.

W 2004 roku Skalpel został nominowany do Giles Peterson’s Worldwile Music Award, a dwa lata później został laureatem Paszportu Polityki „za oryginalny mariaż jazzu i elektroniki, za swobodne i twórcze przekraczanie granic muzycznych stylów”.

3 września, godz. 18.30, Park Etnograficzny im. Romulusa Vuia w Klużu-Napoce

Program festiwalu >>>

Scheduled Muzyka Wydarzenia

PRACA POLSKIEJ ARTYSTKI NA WYSTAWIE GEISTER 🗓

Pracę "Revelation AD" polskiej artystki Zuzanny Czebatul można oglądać od 13 kwietnia do 5 maja 2024 r. w pawilonach Expoflora w bukareszteńskim parku Herăstrău, w ramach wystawy Geister, której kuratorką jest niemiecka artystka Kristin Wenzel.
13 04.2024 05 05.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Film oscarowy na festiwalu One World Romania

Polską nominację do Oscarów 2024 w kategorii Najlepszy Dokument można będzie zobaczyć w Bukareszcie w dniach 6 i 7 kwietnia w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Praw Człowieka One World Romania.
06 04.2024 07 04.2024 Kino, Wydarzenia

Polski dokument na Echa Ji.hlava w Bukareszcie

Film dokumentalny „Odległości” Mateja Bobrika zostanie pokazany 21 marca w Bukareszcie w ramach programu „Echa Ji.hlava”, organizowanego przez Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Ji.hlava i Czeskie Centrum w Bukareszcie, we współpracy z Instytutem Polskim .
21 03.2024 Kino, Wydarzenia