3.09.2022 Muzyka, Wydarzenia

Polski nu jazz na festiwalu Jazz in the Park w Klużu Napoce

Polski zespół nu jazzowy Skalpel powraca do Klużu na tegoroczną edycję festiwalu Jazz in the Park. Ich koncert odbędzie się w Parku Etnograficznym.

Duet DJ-ów i producentów muzycznych, Marcina Cichego i Igora Pudło, Skalpel wskrzesza polski jazz, wykorzystując zwłaszcza muzykę lat 60. i 70., którą interpretuje w nowy sposób, dodając elementy trip- i hip-hopu lub electric fusion. To połączenie, inspirowane dokonaniami znanych polskich artystów, takich jak Krzysztof Komeda, Tomasz Stańko i Novi Sisters sprawiło, że w 2000 roku zespół został zaproszony przez DJ Vadima, aby towarzyszył mu podczas jego trasy w Polsce, a następnie, jako pierwszy polski zespół, dostał ofertę ze słynnej wytwórni płytowej w Anglii, Ninja Tune, w której wydali kilka albumów.

To, co robią członkowie Skalpela określają różnie – czasami jako ambient jazz, innym razem podkreślają, że to w ogóle nie jest jazz, bo nie ma tu miejsca na nieodłączną dla tego gatunku improwizację. – Na pewno nasza muzyka jest oparta na rytmie. Najpierw pracujemy nad podstawą rytmiczną, przekształcamy ją, potem dopiero dodajemy dźwięki instrumentów, aranżujemy. Obaj wywodzimy się z kultury hiphopowej, gdzie najważniejszy był rytm i to nam jakoś zostało – mówili muzycy w rozmowie z „Polityką”.

Nazwę Skalpel wymyślił Igor. – Nazwa Skalpel miała oddawać technikę precyzyjnego, sterylnego stylu produkcji, charakterystycznego dla okresu drugiej polowy lat 90. – powiedział Cichy w wywiadzie dla „Jazz Forum”. – Nasza muzyka ewoluowała z czasem, ale nazwa już została – dodał muzyk.

W 2004 roku Skalpel został nominowany do Giles Peterson’s Worldwile Music Award, a dwa lata później został laureatem Paszportu Polityki „za oryginalny mariaż jazzu i elektroniki, za swobodne i twórcze przekraczanie granic muzycznych stylów”.

3 września, godz. 18.30, Park Etnograficzny im. Romulusa Vuia w Klużu-Napoce

Program festiwalu >>>

Scheduled Muzyka >Wydarzenia

„Dzieciństwo Chopina” w Targu Mureș i Reghin

Jakim dzieckiem był słynny polski kompozytor i pianista Fryderyk Chopin? Jak powstała jego muzyka i czy dziś podoba się młodym ludziom? Dwie baśniowe postacie – myszki Sică i Rică – opowiedzą o tym wszystkim, i wielu innych tajemnicach, podczas spektaklu muzycznego „Dzieciństwo Chopina”.
27 11.2022 28 11.2022 Muzyka, Teatr

CinePOLSKA – Festiwal Filmu Polskiego w Rumunii

Pięć polskich produkcji filmowych będą mogli obejrzeć widzowie 18. edycji Festiwalu Polskich Filmów CinePOLSKA w okresie 17-20 listopada 2022 roku.
17 11.2022 20 11.2022 Kino, Wydarzenia

Dni gier wideo w Bukareszcie 🗓

Polska, Rumunia, Francja i Niemcy to czterej główni gracze w europejskim sektorze gier wideo. Dzięki wspólnej inicjatywie Instytutu Polskiego w Bukareszcie, Instytutu Francuskiego, Instytutu Goethego oraz przy wsparciu RGDA (Romanian Game Developers Association), powstał projekt „Weimar Triangle Videogames Walkthrough”, który odbędzie się w Bukareszcie w dniach 2-5 listopada.
02 11.2022 05 11.2022 Inne, Wydarzenia