31.08.2022 - 30.09.2022 Historia

Walka i cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej

Osiemdziesiąt trzy lata po wybuchu II wojny światowej Polska, jej pierwsza ofiara, przypomina o najbardziej dramatycznym konflikcie zbrojnym w historii świata. Opowiada o nim wystawa, która do końca września będzie prezentowana w Bibliotece Wojewódzkiej "Antim Ivireanul" Vâlcea. W środę, 31 august 2022, o godzinie 11.00, zapraszamy na wernisaż wystawy "Walka i cierpienie. Obywatele Polscy podczas II wojny światowej"

Ekspozycja „Walka i cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej” prezentuje wojenne losy Polski, która 1 września 1939 roku została zaatakowana przez Niemcy, a 17 września przez Związek Radziecki.

Mimo ogromnej liczebnej przewagi okupantów Polacy przez całą wojnę stawiali silny opór zbrojny, zarówno na terytorium swojego kraju, jak i na innych frontach i polach bitew całego świata.

Wystawa złożona z 16 paneli przybliża najważniejsze momenty tamtego czasu. Wiele uwagi poświęca także losom ludności cywilnej. Jej bogactwem są fotografie archiwalne pozyskane z archiwów różnych krajów, w tym ze zbiorów rumuńskich. Opowieść o dramacie wojny, która została przygotowana przez jedno z najnowocześniejszych na świecie muzeów – Muzeum II Wojny Światowej z Gdańska oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej będzie prezentowana w ponad 60 krajach.

Instytut Polski z Bukaresztu przygotował jej rumuńską wersję językową i wzbogacił ją o wątki dotyczące stosunków polsko-rumuńskich w czasie II wojny światowej, w tym fotografie ilustrujące pobyt w Rumunii 60-100 tys. polskich uchodźców, pozyskane z Narodowych Archiwów Rumunii.

Wystawa będzie prezentowana w Bibliotece Wojewódzkiej „Antim Ivireanul” Vâlcea, w dniach 31 sierpnia – 30 września 2022 roku z inicjatywy Instytutu Polskiego w Bukareszcie. 

Wernisaż wystawy odbędzie się w środę, 31 sierpnia 2022 roku, o godzinie 11.00.

Zobacz film rumuńskich vlogerów o miejscach, w których zaczęła się II wojna światowa (w języku rumuńskim): 

Trailer wystawy (EN): www.youtube.com

from to
Scheduled Historia

Na Wielkanoc prezentujemy polskie Kolory Prawosławia 🗓

Miesiąc po katolickiej Wielkiejnocy świętować będą także prawosławni. Z tej okazji przygotowaliśmy dla mieszkańców Bukaresztu wystawę o mniej znanym temacie, kiedy myślimy o Polsce. Choć dominującą religią w Polsce jest katolicyzm, od wieków na ziemiach polskich żyją też duże skupiska wiernych Kościoła prawosławnego i greckokatolickiego. Część ich bogatych tradycji i dziedzictwa prezentuje wystawa „Kolory prawosławia. Polska”, którą można oglądać na ogrodzeniu Pałacu Sutu między 15 kwietnia, a 15 maja 2024 roku.
15 04.2024 15 05.2024 Historia

Historycy z Rumunii i Polski o latach

Instytut Badania Zbrodni Komunizmu i Pamięci Wygnania Rumuńskiego (IICCMER) we współpracy z Instytutem Polskim w Bukareszcie zaprasza na promocję książki „Burzliwa dekada. Rumunia wobec kryzysu reżimu komunistycznego w Polsce lat 80.” autorstwa Daniela Filipa-Afloarei, eksperta Działu Dokumentacji i Śledztw Specjalnych IICCMER.
04 04.2024 Historia

„Enigma. Odszyfrować zwycięstwo” w Ramnicu Valcea 🗓

Dzięki genialnym polskim matematykom skomplikowany szyfr „Enigmy”, niemieckiej maszyny szyfrującej, został złamany. Wpłynęło to na przebieg II wojny światowej. W dniach 14 marca - 14 kwietnia 2024 roku wspólnie z Biblioteką Okręgową "Antim Ivireanul" Valcea, zapraszamy do obejrzenia wystawy, zatytułowanej „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo”, zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Nauki (Dnia Pi).
14 03.2024 14 04.2024 Historia