2.09.2022 - 30.09.2022 Inne, Sztuki wizualne

Polskie ilustracje dla dzieci w Baia Mare

W piątek 2 września od godziny 11:00 w Sali Konferencyjnej Biblioteki Rejonowej „Petre Dulfu”, zorganizowaliśmy cykl zajęć pod hasłem „Dzień Polski”. Odbyły się: pokazy filmów animowanych dla dzieci „Lolek i Bolek”, odczytanie fragmentów książek z przesłaniem terapeutycznym, otwarcie wystawy o polskiej szkole ilustracji oraz warsztaty plastyczne dla dzieci.

Za swoje prace zdobywają nagrody na całym świecie. Tworzone przez nich obrazy przenoszą czytelników w baśniowy świat, stanowiąc niezwykły portal do krainy fantazji. Podpisane ich imionami tytuły są uwielbiane nie tylko przez najmłodszych, bo tworzone przez nich ilustracje to prawdziwe dzieła sztuki. To najważniejsi polscy ilustratorzy książek dla dzieci. 

Lata 1950–1980 określane są najlepszym okresem polskiej ilustracji książkowej. Wówczas ilustracja osiągnęła bardzo wysoki poziom artystyczny, stając się polską specjalnością. Jej twórcy byli wielokrotnie doceniani i nagradzani, a ich prace prezentowano na światowych wystawach. Zaczęto mówić o Polskiej Szkole Ilustracji. Doceniano ją za dużą swobodę artystyczną, różnorodność, barwność, indywidualizm artystów, poczucie humoru, bogatą formę oraz nowatorskie podejście do ilustrowania książek.

Początek Polskiej Szkoły Ilustracji datuje się na drugą połowę lat 50. XX wieku. Duży wpływ na ukształtowanie się tego zjawiska kulturowo-historycznego miała sytuacja społeczno-polityczna zaistniała po 1956 roku w Polsce. Pojawiły się nowe możliwości dla ówczesnych twórców, określono profil działań     i scentralizowano ruch wydawniczy. Ministerstwo Kultury i Sztuki uważało rynek książek dla dzieci za istotny, co pozwoliło na jego jakościowy rozwój.

Artyści w czasie PRL, ze względu na panującą ówcześnie doktrynę socrealizmu, skupiali się na przynoszących zarobek, praktycznych pracach artystycznych takich jak: projektowanie pocztówek, druków reklamowych czy projektowanie ilustracji książkowych. Sytuacja ta z perspektywy czasu przyniosła pozytywne skutki. Dzięki temu w latach 1950–1980 wykształciło się grono ilustratorów-plastyków, określanych mianem Polskiej Szkoły Ilustracji.

Grupa ilustratorów odznaczała się wyjątkową oryginalnością artystyczną i stosowała nowatorskie rozwiązania. Artyści wykorzystywali różne techniki, tworzyli prace nacechowane poczuciem humoru oraz kreowali poetyckość w swoim wizualnym przekazie, która wyróżniała się niezwykłą swobodą ekspresji. Wszystkie te zjawiska zaowocowały tym, że Polska Szkoła Ilustracji zdobyła międzynarodowy rozgłos i zapewniła bardzo wysoką pozycję polskiej ilustracji na świecie.

Wystawa będzie prezentowana w Baia Mare od 2 do 30 września 2022 r. 

Oficjalne otwarcie wystawy odbyło się 2 września o godzinie 12.00.

from to
Scheduled Inne Sztuki wizualne

Polska artystka na rezydencji Flowing Streams 🗓

Magdalena Siemaszko, artystka, antropolożka i działaczka społeczna z wykształceniem biologicznym, weźmie udział w programie rezydencyjnym Flowing Streams w Eforie Colorat w dniach 28 czerwca - 12 lipca 2024 r. Program organizowany przez klaster EUNIC Romania przy wsparciu EUNIC Global obejmuje 7 rezydencji artystycznych na temat ekologii wody na rumuńskich terenach wiejskich.
28 06.2024 12 07.2024 Inne, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa polskiego malarstwa otwiera pierwszy w historii

21 czerwca rozpocznie się wystawa „Tatry. Wróblewski, Karłowicz, Wyczółkowski” w Muzeum Brukenthala w Sybinie. W uroczystości otwarcia weźmie udział Ministra Hanna Wróblewska i dyrektor IAM Olga Wysocka. Wystawa organizowana jest przez IAM, Muzeum Narodowe Brukenthala, Fundację Andrzeja Wróblewskiego oraz Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Bukareszcie.
21 06.2024 01 09.2024 SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Pierwszy w historii Sezon Kulturalny Polska-Rumunia rusza

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Adama Mickiewicza, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Bukareszcie, oraz rumuńskie Ministerstwo Kultury i Rumuński Instytut Kultury po raz pierwszy w historii organizują wspólny sezon kulturalny, który potrwa od czerwca 2024 do października 2025 r.
21 06.2024 01 09.2024 SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia