2.09.2022 - 30.09.2022 Inne, Sztuki wizualne

Polskie ilustracje dla dzieci w Baia Mare

W piątek 2 września od godziny 11:00 w Sali Konferencyjnej Biblioteki Rejonowej „Petre Dulfu”, zorganizowaliśmy cykl zajęć pod hasłem „Dzień Polski”. Odbyły się: pokazy filmów animowanych dla dzieci „Lolek i Bolek”, odczytanie fragmentów książek z przesłaniem terapeutycznym, otwarcie wystawy o polskiej szkole ilustracji oraz warsztaty plastyczne dla dzieci.

Za swoje prace zdobywają nagrody na całym świecie. Tworzone przez nich obrazy przenoszą czytelników w baśniowy świat, stanowiąc niezwykły portal do krainy fantazji. Podpisane ich imionami tytuły są uwielbiane nie tylko przez najmłodszych, bo tworzone przez nich ilustracje to prawdziwe dzieła sztuki. To najważniejsi polscy ilustratorzy książek dla dzieci. 

Lata 1950–1980 określane są najlepszym okresem polskiej ilustracji książkowej. Wówczas ilustracja osiągnęła bardzo wysoki poziom artystyczny, stając się polską specjalnością. Jej twórcy byli wielokrotnie doceniani i nagradzani, a ich prace prezentowano na światowych wystawach. Zaczęto mówić o Polskiej Szkole Ilustracji. Doceniano ją za dużą swobodę artystyczną, różnorodność, barwność, indywidualizm artystów, poczucie humoru, bogatą formę oraz nowatorskie podejście do ilustrowania książek.

Początek Polskiej Szkoły Ilustracji datuje się na drugą połowę lat 50. XX wieku. Duży wpływ na ukształtowanie się tego zjawiska kulturowo-historycznego miała sytuacja społeczno-polityczna zaistniała po 1956 roku w Polsce. Pojawiły się nowe możliwości dla ówczesnych twórców, określono profil działań     i scentralizowano ruch wydawniczy. Ministerstwo Kultury i Sztuki uważało rynek książek dla dzieci za istotny, co pozwoliło na jego jakościowy rozwój.

Artyści w czasie PRL, ze względu na panującą ówcześnie doktrynę socrealizmu, skupiali się na przynoszących zarobek, praktycznych pracach artystycznych takich jak: projektowanie pocztówek, druków reklamowych czy projektowanie ilustracji książkowych. Sytuacja ta z perspektywy czasu przyniosła pozytywne skutki. Dzięki temu w latach 1950–1980 wykształciło się grono ilustratorów-plastyków, określanych mianem Polskiej Szkoły Ilustracji.

Grupa ilustratorów odznaczała się wyjątkową oryginalnością artystyczną i stosowała nowatorskie rozwiązania. Artyści wykorzystywali różne techniki, tworzyli prace nacechowane poczuciem humoru oraz kreowali poetyckość w swoim wizualnym przekazie, która wyróżniała się niezwykłą swobodą ekspresji. Wszystkie te zjawiska zaowocowały tym, że Polska Szkoła Ilustracji zdobyła międzynarodowy rozgłos i zapewniła bardzo wysoką pozycję polskiej ilustracji na świecie.

Wystawa będzie prezentowana w Baia Mare od 2 do 30 września 2022 r. 

Oficjalne otwarcie wystawy odbyło się 2 września o godzinie 12.00.

from to
Scheduled Inne Sztuki wizualne

Polki i Rumunki, które zmieniły świat, w

Z okazji obchodzonego 8 marca Międzynarodowego Dnia Kobiet zapraszamy do obejrzenia wystawy „Polki i Rumunki, którzy zmienili świat”, o prawdziwych wojowniczkach, kobietach odważnych, które spełniały swoje marzenia i odnosiły sukcesy. Mieszkańcy Bielc mogą ją zwiedzać w Muzeum Historii i Etnografii do 31 marca 2024. Wernisa wystawy odbędzie się 23 lutego o godzinie 11.00.
23 02.2024 31 03.2024 Inne

Niektórzy lubią poezję? – wystawa kolaży inspirowanych

W zeszłym roku obchodziliśmy Rok Wisławy Szymborskiej i z tej okazji zorganizowaliśmy dość nietypowe warsztaty w Bukareszcie i Kiszyniowie. Poezja jest często komentarzem do rzeczywistości, reakcją na to, co dzieje się wokół nas, dlatego bardzo łatwo można ją wykorzystać jako źródło inspiracji artystycznych. Zorganizowaliśmy warsztaty kolażowe inspirowane wierszami polskiej poetki. W Kiszyniowie współpracowaliśmy z grupą uczniów Akademickiego Liceum Sztuk Plastycznych „Igor Vieru”, koordynowaną przez profesora Anatolie Gherasimova, a warsztaty przeprowadziła Ana Golub. Wystawę w Bibliotece Narodowej Republiki Mołdawii można zwiedzać w dniach 21 lutego - 10 marca 2024 r.
21 02.2024 21 03.2024 Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa „Ikony na skrzyniach po amunicji” w

22 lutego 2024 r. o godz. 14.00 w Narodowym Muzeum Historii Mołdawii w Kiszyniowie (ul. 31 Sierpnia 121) zostanie otwarta wystawa prac ukraińskich artystów Soni Atlantovej i Oleksandra Klymenko „Ikony na skrzyniach po amunicji ”. Wydarzenie poświęcone jest drugiej rocznicy pełnoskalowej rosyjskiej inwazji wojskowej na Ukrainę.
22 02.2024 10 03.2024 Aktualności, Inne