Książka zawiera teksty dramaturgiczne, wybrane przez polską krytyczkę teatralną Katarzynę Niedurny, powstałe w Polsce w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Poruszają one współczesne problemy istotne dla polskiego społeczeństwa i nie tylko.
„Urodzeni w latach 1972-1989 młodzi autorzy są przedstawicielami dzisiejszej polskiej dramaturgii, których teksty są często grane w teatrze. Znaczna ich część została nagrodzona na ogólnopolskich konkursach dramaturgicznych czy prestiżową polską nagrodą kulturalną Paszport Polityki za społeczny i kulturalny wpływ ich dramatów.
Wszystkie wybrane teksty powstały w ostatniej dekadzie. Są one istotne w procesie kwestionowania traum i niewygodnych aspektów współczesnego polskiego społeczeństwa, które artyści przedstawiają i dyskutują w różnych formach performatywnych. Dominuje monolog, dyskurs publiczny, epicki poemat i bezosobowa relacja umiejscowione w nielinearnej formule dramaturgicznej, która odrzuca liryzm na rzecz prostego języka, często niecenzuralnego manifestu, pobudzającego świadomość i empatię widza. (…) Polityczne, zaangażowane społecznie, feministyczne i nienormatywne, teksty tekontynuują tradycję polskiego teatru politycznego, zaangażowanego, autorefleksyjnego, wrażliwego na sytuacje kryzysowe w społeczeństwie.” (Oana Cristea Grigorescu)
Promocja tomu podczas Festiwalu Teatralnego Piatra Neamț 2022 🎭 odbędzie się w sobotę 10 września (16.00) w Muzeum Sztuki. W dyskusji wezmą udział Katarzyna Niedurny, krytyczka teatralna Oana Cristea Grigorescu i Paweł Rutkowski z Instytutu Polskiego w Bukareszcie.
Antologia i przedmowa Katarzyna Niedurny
Wprowadzenie Oana Cristea Grigorescu
Z polskiego przetłumaczyli Ioana Diaconu-Mureșan, Marina Ilie, Marina Palii i Stanca Potoroacă