30.09.2022 - 31.10.2022 Inne

Wystawa „Mamo, ja nie chcę wojny!” w Kiszyniowie

We wrześniu 1939 roku wybuchła II wojna światowa. 83 lata później znowu mówimy NIE wojnie! 30 września o godzinie 12:00 przed Narodowym Muzeum Historycznym Mołdawii w Kiszyniowie zostanie otwarta emocjonująca polsko-ukraińska wystawa „Mamo, nie chcę wojny!!!”.

Wraz z Ambasadą RP w Kiszyniowie i Ambasadą Ukrainy w Republice Mołdawii otworzymy wystawę, która pokazuje nam wojnę widzianą oczami dzieci. Chcemy nadal wspierać Ukrainę i jej obywateli. W ten sposób nasze kraje wyrażają swoje poparcie dla Ukrainy w tych trudnych dniach wojny.

W ramach wystawy zaprezentujemy historyczne rysunki polskich dzieci z roku 1946, będące zapisem ich przeżyć z czasu II wojny światowej i okupacji niemieckiej 1939-45 oraz współczesne rysunki dzieci ukraińskich, związane z wojną toczącą się obecnie w Ukrainie, gromadzone na portalu Mom I see war.

Podobieństwo historycznych i współczesnych prac poraża, a wojna z perspektywy dziecka wygląda zawsze tak samo. Dzieci rysują czołgi, samoloty zrzucające bomby, pożary i eksplozje. Rysują rannych i zabitych, zrujnowane domy, mogiły. Rysują siebie i swoją rodzinę, rysują ewakuację i ucieczkę.

Różnorodność dziecięcych emocji, które znajdują odzwierciedlenie w rysunkach: od strachu i rozpaczy po nadzieję i wiarę w zwycięstwo, świadczy o jednej rzeczy – dzieci nie powinny cierpieć z powodu wojny, zasługują na szczęście i miłość.

Przedsięwzięcie Mom I see war zostało zainicjowane, aby pokazać wojnę oczami dzieci Ukrainy i po raz kolejny zwrócić uwagę społeczności światowej na brutalną inwazję rosyjskiego najeźdźcy. „Projekt ten połączył ponad 10 tys. rysunków dla dzieci o wojnie i pokoju w Ukrainie. Został stworzony, aby uchwycić to, czego doświadczają dzieci podczas wojny w ich kraju i pokazać całemu światu, jak silni są Mali Ukraińcy”.

Wernisaż wystawy – 30 września o godz. 12.00 przed Narodowym Muzeum Historii Mołdawii w Kiszyniowie.

Opiekę merytoryczną nad przedsięwzięciem sprawują: dr Dorota Sadowska z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Olga Kulinich z Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki oraz dyrektor Archiwum Akt Nowych Mariusz Olczak.

Wystawę można oglądać na ogrodzeniu Narodowego Muzeum Historii Mołdawii w Kiszyniowie (Str. 31 sierpnia 1989 nr 121 A) od 30 września do 31 października 2022 roku.

from to
Scheduled Inne

Weekend zamknięcia w HEI pełen wydarzeń 🗓

Rok 2023 w Europejskiej Stolicy Kultury - Timisoara2023 dobiega końca, podobnie jak program kulturalny HEI – House of European Institutes (Bastion1 - Galeria 3, str. Hector). Z tej okazji, w dniach 7-10 grudnia, EUNIC Romania przygotował bardzo bogatą ofertę kulturalną dla publiczności z Timiszoary.
07 12.2023 10 12.2023 Inne

O j. polskim w Bibliotece im. Adama

Cześć, gąszcz, czyżyk, źdźbło, mitrężyć, dżdżysto, gżegżółka, chrząszcz – poznaj piękno języka polskiego dzięki wystawie przygotowanej w wersji rumuńskiej przez Instytut Polski w Bukareszcie. Wystawę można oglądać przez cały listopad, w Bibliotece im. Adama Mickiewicza w Kiszyniowie. Towarzyszyć jej będzie wiele dodatkowych wydarzeń.
06 11.2023 06 12.2023 Inne

Café Müller Dominika Więcka na Festiwalu Iridescent

W dniu 12 listopada 2023 r. o godz. 19.30 w Narodowym Centrum Tańca w Bukareszcie polski artysta Dominik Więcek zaprezentuje swój spektakl "Cafe Muller", inspirowany słynnym dziełem Piny Bausch.
12 11.2023 Inne, Sztuki wizualne