29.09.2022 - 31.12.2022 Aktualności

Muzeum Getta Warszawskiego

W Warszawie powstaje nowe Muzeum Getta Warszawskiego. Będzie to jedno z najnowocześniejszych polskich muzeów, a jego wzniesienie zapełni dotkliwą lukę, istniejącą dotąd w sieci polskich placówek tego typu.

Getto Warszawskie zostało kompletnie zniszczone przez niemieckich okupantów, a jego mieszkańcy w ogromnej większości wymordowani. Stawia to przed powstającą placówką trudne zadanie. Do dziś zachowało się bowiem niezwykle mało artefaktów – przedmiotów, które mogłyby stać się eksponatami, a które bądź znajdowały się na terenie Getta Warszawskiego w okresie jego istnienia, bądź były własnością ukrywających się (na terenie Warszawy lub poza nią) uciekinierów z Getta w okresie późniejszym.

Instytuty Polskie na całym świecie, w tym nasz, chcą pomóc nowemu Muzeum. Jeśli więc w Państwa posiadaniu znajduje się jakiś tego rodzaju przedmiot, i chcielibyście Państwo ofiarować (lub wypożyczyć) go powstającej placówce, prosimy skorzystać z naszego pośrednictwa. Zachęcamy do przekazywania darów do nas, a my ze swojej strony przekażemy je dalej – pracownikom Muzeum Getta Warszawskiego.

Więcej informacji na temat  Muzeum Getta Warszawskiego można znaleźć na stronie internetowej www.1943.pl.

Razem zbudujmy Muzeum!

from to
Scheduled Aktualności

Nabór na stanowisko: referent ds. administracyjno-finansowych 🗓

Instytut Polski w Bukareszcie ogłasza nabór na stanowisko: referent ds. administracyjno-finansowych.
26 03.2025 24 04.2025 Aktualności

23. Visegrad Summer School – Nabór 🗓

Aplikuj teraz na 23. Visegrad Summer School!
25 03.2025 04 04.2025 Aktualności

Open Call – Reclaiming Post-Industrial Futures 🗓

Program rezydencyjny badający zapomniane miejsca dziedzictwa przemysłowego w Rumunii jako przestrzenie współpracy i budowania społeczności, zaprojektowany i rozwijany przez EUNIC Romania. W inicjatywie bierze udział osiem instytucji kultury działających w Rumunii – British Council, Czeskie Centrum, Ambasada Królestwa Niderlandów w Bukareszcie, Instytut Francuski, Włoski Instytut Kultury, Instytut Cervantesa, Instytut Polski w Bukareszcie oraz Fundația9 – każda z nich wspiera jedną rezydencję. Projekt został opracowany przez to konsorcjum europejskich partnerów we współpracy z kuratorką Ilincą Păun.
17 03.2025 27 04.2025 Aktualności, Inne, Sztuki wizualne, Wydarzenia