29.09.2022 - 31.12.2022 Aktualności

Muzeum Getta Warszawskiego

W Warszawie powstaje nowe Muzeum Getta Warszawskiego. Będzie to jedno z najnowocześniejszych polskich muzeów, a jego wzniesienie zapełni dotkliwą lukę, istniejącą dotąd w sieci polskich placówek tego typu.

Getto Warszawskie zostało kompletnie zniszczone przez niemieckich okupantów, a jego mieszkańcy w ogromnej większości wymordowani. Stawia to przed powstającą placówką trudne zadanie. Do dziś zachowało się bowiem niezwykle mało artefaktów – przedmiotów, które mogłyby stać się eksponatami, a które bądź znajdowały się na terenie Getta Warszawskiego w okresie jego istnienia, bądź były własnością ukrywających się (na terenie Warszawy lub poza nią) uciekinierów z Getta w okresie późniejszym.

Instytuty Polskie na całym świecie, w tym nasz, chcą pomóc nowemu Muzeum. Jeśli więc w Państwa posiadaniu znajduje się jakiś tego rodzaju przedmiot, i chcielibyście Państwo ofiarować (lub wypożyczyć) go powstającej placówce, prosimy skorzystać z naszego pośrednictwa. Zachęcamy do przekazywania darów do nas, a my ze swojej strony przekażemy je dalej – pracownikom Muzeum Getta Warszawskiego.

Więcej informacji na temat  Muzeum Getta Warszawskiego można znaleźć na stronie internetowej www.1943.pl.

Razem zbudujmy Muzeum!

from to
Scheduled Aktualności

Kolorujemy Mołdawię 🗓

29 września 2023 r. w mołdawskiej miejscowości Nisporeni odbyło się otwarcie muralu zatytułowanego „Z wiatrem tradycji”, stworzonego przez dwójkę polskich artystów. Partnerem Instytutu Polskiego w Bukareszcie podczas realizacji tego projektu była Fundacja Solidarności Międzynarodowej (Solidarity Fund PL in MD).
29 09.2023 30 11.2023 Aktualności

Kursy języka polskiego online 🗓

W dniach 10-15 października 2023 r. mona zapisywać się na kursy języka polskiego w systemie on-line, które są bezpłatne i otwarte dla wszystkich chętnych (oczywiście w limicie wolnych miejsc). Organizatorem kursów jest Instytut Polski w Bukareszcie we współpracy z lektorami języka polskiego dla obcokrajowców.
10 10.2023 15 10.2023 Aktualności

Konferencja o migracji w Bukareszcie 🗓

Europejska Sieć Pamięć i Solidarność w Warszawie zaprasza na międzynarodową konferencję pt. „The Light Comes from the West! The Politics of Eastern European Migration during the Cold War”, która odbędzie się w Bukareszcie w dniach 10-12 października.
10 10.2023 12 10.2023 Aktualności