30.09.2022 - 30.10.2022 Historia

Odkryj historię „Solidarności” w Dewie

We współpracy z Muzeum Cywilizacji Dackiej i Rzymskiej w Dewie, oraz przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Hunedoara, organizujemy w okresie 30 września 2022 - 30 października 2022 wystawę plenerową: 40-LECIE REWOLUCJI „SOLIDARNOŚCI”.

Prowadzona pokojowymi metodami przez „Solidarności” rewolucja z 1980 roku, w efekcie doprowadziła do upadku komunizmu w Polsce w latem 1989 roku. Uruchomiła też lawinę, która wpłynęła na cały tzw. blok wschodni i zakończyła się upadkiem Muru Berlińskiego, a później końcem dyktatury Nicolae Ceausescu w Rumunii.

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, który po wielkiej fali strajków robotniczych formalnie został zarejestrowany 17 września 1980 roku, w szczytowym momencie skupiał 10 mln Polaków. Dał im nadzieję na godne, lepsze życie w wolności.

Wielki ruch społeczny „Solidarność”, na którego czele stał Lech Wałęsa, pomógł ludziom zorganizować się i wyrazić swoje pragnienia, a władze komunistyczne kraju zmusił do negocjacji i zawarcia porozumień ze związkowcami. Hasło „nie ma wolności bez solidarności” stało się przesłaniem pokojowej rewolucji i na lata pozostało w umysłach Polaków.

Dzięki determinacji tysięcy ludzi w 1989 roku Polska stała się pierwszym krajem tzw. bloku wschodniego, w którym w wyniku rozmów przy „Okrągłym Stole” doszło do porozumienia władz komunistycznych z jej przeciwnikami.  Doprowadziło do częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w czerwcu 1989 roku i upadku systemu komunistycznego.

W ślady Polski poszły kolejne państwa.

Wystawa, zorganizowana z okazji 40. rocznicy powstania w Polsce NSZZ „Solidarność”, złożona jest z 13 tablic, które zostaną wyeksponowane na ogrodzeniu za budynkiem Magna Curia w Dewie w dniach 30 września – 30 października 2022.

Wernisaż wystawy: 30 października 2022, godzina 11.00

from to
Scheduled Historia

Na Wielkanoc prezentujemy polskie Kolory Prawosławia 🗓

Miesiąc po katolickiej Wielkiejnocy świętować będą także prawosławni. Z tej okazji przygotowaliśmy dla mieszkańców Bukaresztu wystawę o mniej znanym temacie, kiedy myślimy o Polsce. Choć dominującą religią w Polsce jest katolicyzm, od wieków na ziemiach polskich żyją też duże skupiska wiernych Kościoła prawosławnego i greckokatolickiego. Część ich bogatych tradycji i dziedzictwa prezentuje wystawa „Kolory prawosławia. Polska”, którą można oglądać na ogrodzeniu Pałacu Sutu między 15 kwietnia, a 15 maja 2024 roku.
15 04.2024 15 05.2024 Historia

Historycy z Rumunii i Polski o latach

Instytut Badania Zbrodni Komunizmu i Pamięci Wygnania Rumuńskiego (IICCMER) we współpracy z Instytutem Polskim w Bukareszcie zaprasza na promocję książki „Burzliwa dekada. Rumunia wobec kryzysu reżimu komunistycznego w Polsce lat 80.” autorstwa Daniela Filipa-Afloarei, eksperta Działu Dokumentacji i Śledztw Specjalnych IICCMER.
04 04.2024 Historia

„Enigma. Odszyfrować zwycięstwo” w Ramnicu Valcea 🗓

Dzięki genialnym polskim matematykom skomplikowany szyfr „Enigmy”, niemieckiej maszyny szyfrującej, został złamany. Wpłynęło to na przebieg II wojny światowej. W dniach 14 marca - 14 kwietnia 2024 roku wspólnie z Biblioteką Okręgową "Antim Ivireanul" Valcea, zapraszamy do obejrzenia wystawy, zatytułowanej „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo”, zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Nauki (Dnia Pi).
14 03.2024 14 04.2024 Historia