6.10.2022 - 4.11.2022 Historia, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Zimna Wojna – powrót do przeszłości?

Burzliwą historię zimnej wojny, czyli czasu napięć, konfliktów i rywalizacji między państwami komunistycznymi a Zachodem, będzie można poznać oglądając wystawę polskiego Instytutu Pamięci Narodowej, prezentowaną na Uniwersytecie Constantina Brâncuși w Târgu-Jiu w dniach 6 października-4 listopada 2022 roku.

Ponad trzydzieści lat temu w Europie upadł komunizm. Nim doszło do wielkich zmian w 1989 roku, przez blisko pół wieku od zakończenia II wojny światowej kontynent i świat były pogrążone w „Zimnej wojnie”, konflikcie, który zdominował powojenną historię i wpłynął na życie milionów ludzi. O nim właśnie opowiada wystawa „Zimna wojna. Krótka historia podzielonego świata” przygotowana w języku angielskim przez polski Instytut Pamięci Narodowej, który zajmuje się dziejami najnowszymi.

Konfrontacja między Wschodem a Zachodem odcisnęła swoje piętno na tak różnych obszarach życia, że każda próba pokazania jej w jednym miejscu i czasie, na jednej wystawie pozostawia poczucie niedosytu. Autorzy ekspozycji, prezentowanej w Rumunii z inicjatywy i przy wsparciu Instytutu Polskiego w Bukareszcie, zaproponowali więc autorskie, a co za tym idzie subiektywne spojrzenie na historię zimnej wojny i przedstawili ją jako wielowątkową opowieść.

Jak podkreślają twórcy wystawy dr Paweł Sasanka oraz Sławomir Stępień z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, o dużej sile jej narracji decydują wykorzystane fotografie.

– Staraliśmy się, aby wśród słynnych zdjęć, które stały się już ikonami zimnej wojny oraz tych mniej znanych, dopełniających narrację, znalazły się nie tylko obrazy o charakterze dokumentacyjnym, ale także te zapadające w pamięć, skłaniające do refleksji – tłumaczą.

Obecna sytuacja w Europie, w której toczy się wojna, ale ta prawdziwa, skłania do spojrzenia na wystawę z innej perspektywy.

Wernisaż ekspozycji, z udziałem jej autorów odbędzie się 6 października o godz. 10.00  na Uniwersytecie Constantina Brâncuși (ul. Tineretului 4).

Wystawę „Zimna Wojna. Krótka historia podzielonego” będzie można oglądać w ww. uczelni w dniach 6 października – 4 listopada 2022 roku od pon. do pt. w godz. 10.00-16.00.

from to
Scheduled Historia >Sztuki wizualne >Wydarzenia

Wystawa „Architektura Niepodległości w Europie Środkowej” w

Zakończenie I wojny światowej w 1918 roku diametralnie zmieniło geopolityczny obraz Europy Środkowej. Wielu narodom przyniosło wolność, dla innych zaś oznaczało głębokie zmiany dotychczasowych ram życia politycznego i gospodarczego. Zniszczenia wojenne, przesunięcia granic oraz zderzenie z nowymi realiami politycznymi odcisnęły piętno na rozwoju kultury oraz kształcie architektury tej części kontynentu w kolejnych dekadach. Jak zmieniły Bukareszt, Warszawa, Tallin, Eforie Nord i Czerniowce, odkryją Państwo zapoznając się z rumuńską wersją wystawy „Architektura Niepodległości w Europie Środkowej” przygotowaną przez Instytut Polski w Bukareszcie. Można oglądać na ogrodzeniu Narodowego Muzeum Historii Mołdawii w Kiszyniowie od 1 do 28 lutego 2023.
01 02.2023 28 02.2023 Historia

Wystawa „Mamo, ja nie chcę wojny!” w

W tym roku minęły 83 lata od wybuchu II wojny światowej. 83 lata później znowu mówimy NIE wojnie! Od 19 grudnia 2022 do 30 stycznia 2023 na ogrodzeniu Muzeum Zjednoczenia w Jassach będzie można obejrzeć emocjonującą polsko-ukraińską wystawę „Mamo, ja nie chcę wojny!”.
19 12.2022 30 01.2023 Historia, Inne

Jedna z ocalonych z Auschwitz, Lidia Maksymowicz

Lidia Maksymowicz, jedna z ok. 200 tys. dzieci deportowanych do Auschwitz, więziona przez 15 miesięcy w bloku dziecięcym, przyjeżdża w dniach 10-14 grudnia do Rumunii na zaproszenie wydawnictwa Bookzone.
11 12.2022 Historia