14.10.2022 Sztuki wizualne

Piotr Krajewski na festiwalu RADAR ediția #3 – M E T A V E R S

Dyrektor artystyczny, kurator Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu i założyciel WRO Media Art Biennale Piotr Krajewski weźmie udział 14.10.2022 w dyskusji FAR TALKS VIII – Centra i Muzea Nowych Mediów.

W ramach 3. edycji RADAR Festival – M E T A V E R S odbędzie się cykl spotkań FAR Talks z 3 dyskusjami poświęconymi sztuce New Media.

Festiwal otworzy debata na temat centrów i muzeów New Media, piątek 14 października, o godz. 15:00 w Pałacu Izby Przemysłowo-Handlowej, III piętro.

New Media infiltrują sztukę i kulturę na całym świecie i rozwijają się dynamicznie pod względem globalnej produkcji i konsumpcji, przyjmując coraz bardziej zróżnicowane formy, takie jak AR, VR, AI, różne formy interakcji z mediami mieszanymi i publicznością lub kolektywna konstrukcja Metavers . Pomimo tego niewiele muzeów włącza prace New Media do swojej stałej kolekcji, w związku z tym muzea i centra im dedykowane pojawiają się na całym świecie. Organizują widowiska, które gromadzą miliony zwiedzających, zwiększając liczbę turystów przez cały rok. Jaka jest specyfika, wyzwania i możliwości tych instytucji i w jaki sposób rzucają wyzwanie tradycyjnym instytucjom i dziełom sztuki?

W piątek 14 października, godz. 15:00 w FAR TALK VII wezmą udział:

 MEREL VAN HELSDINGEN, założyciel i dyrektor zarządzający Nxt Museum, Amsterdam (Holandia)

 MARTON OROSZ, reżyser/historyk sztuki/kurator Muzeum Vasarely i Muzeum Sztuki Światła, Budapeszt (HU)

 PIOTR KRAJEWSKI, dyrektor artystyczny / kurator Centrum Sztuki WRO (PL)

Spotkanie moderowane przez Alexandru Berceanu, dyrektora ds. MR i wykładowcę UNATC.

Wstęp na FAR TALKS odbywa się na podstawie biletu na festiwal RADAR i rejestracji na stronie FAR – https://bit.ly/FARtalks

Bilet wstępu na festiwal musi być biletem na dzień, w którym odbywa się dyskusja lub na podstawie abonamentu na wszystkie 3 dni festiwalu.

 Gdzie kupię bilety? Na iabilet.ro, pod linkiem https://bit.ly/RADAR_METAVERS

  Gdzie mogę znaleźć więcej informacji? Na stronach mediów społecznościowych @RADAR.newmediaart

Scheduled Sztuki wizualne

Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 – Mamy wspólny

Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Zróżnicowany program zaplanowanych wydarzeń oraz intensywnej wymiany kulturalnej przyczynią się do pogłębienia wzajemnych relacji i przyjacielskich więzi łączących od dawna oba kraje. 3 marca 2024 roku po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej. Organizowane w tym okresie wyjątkowe wydarzenia kulturalne w Warszawie i Bukareszcie były okazją do zaprezentowania programu sezonu szerokiej publiczności.
03 03.2024 31 10.2024 Historia, Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Identyfikacja wizualna Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025 🗓

Identyfikacja wizualna sezonu jest owocem współpracy studentów wydziałów grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i bukareszteńskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuki UNArte. Efektem kilkumiesięcznej pracy mieszanych ekip młodych grafików, wspieranych przez swoich wykładowców, jest logotyp inspirowany znakami diakrytycznymi, charakterystycznymi dla każdego z języków. Dopełnieniem identyfikacji jest hasło „Mamy wspólny język”, odwołujące się do języka kultury, który pozwala na głębokie poznanie i porozumienie między ludźmi - w całej ich różnorodności form, środków wyrazu i tradycji.
04 03.2024 31 10.2025 Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Niektórzy lubią poezję? – wystawa kolaży inspirowanych

W zeszłym roku obchodziliśmy Rok Wisławy Szymborskiej i z tej okazji zorganizowaliśmy dość nietypowe warsztaty w Bukareszcie i Kiszyniowie. Poezja jest często komentarzem do rzeczywistości, reakcją na to, co dzieje się wokół nas, dlatego bardzo łatwo można ją wykorzystać jako źródło inspiracji artystycznych. Zorganizowaliśmy warsztaty kolażowe inspirowane wierszami polskiej poetki. W Kiszyniowie współpracowaliśmy z grupą uczniów Akademickiego Liceum Sztuk Plastycznych „Igor Vieru”, koordynowaną przez profesora Anatolie Gherasimova, a warsztaty przeprowadziła Ana Golub. Wystawę w Bibliotece Narodowej Republiki Mołdawii można zwiedzać w dniach 21 lutego - 10 marca 2024 r.
21 02.2024 21 03.2024 Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia