16.10.2022 - 16.11.2022 Sztuki wizualne

Bestiariusz Lema w Suczawie

Uwielbiana przez wszystkich zwiedzających wystawa „Bestiariusz Lema według Mroza”, stworzona przez prof. Janusza Górskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, łączy ilustracje sygnowane przez Daniela Mroza z fragmentami prozy Stanisława Lema, prezentując je szerokiej publiczności poprzez grafiki, które można oglądać w Narodowym Muzeum Bukowiny w Suczawie, od 16 października 2022 do 16 listopada 2022.

W dalszym ciągu przypominamy postać Stanisława Lema – pisarza, filozofa, futurologa, autora książek science-fiction i jednego z najbardziej znanych na świecie polskich pisarzy. Jego książki zostały przetłumaczone na 52 języki, a ich całkowity nakład w wynosi 41 milionów egzemplarzy. W 2021 obchodziliśmy setną rocznicę jego urodzin.

Twórczość Stanisława Lema jest fenomenem na skalę światową, ma ogromną siłę oddziaływania i rolę kulturotwórczą. W polu jego zainteresowań i podejmowanych tematów znalazły się tak ważkie kwestie, jak zagadnienia etyczne związane z pojawieniem się samoświadomych robotów i sztucznej inteligencji oraz problemy prawne generowane przez osiągnięcia współczesnej medycyny. Do swoich powieści, cieszących się zresztą ogromną popularnością, umiał włączyć cały arsenał zagadnień wynikających ze zderzenia humanistyki i medycyny z inżynierią i futurologią.

Daniel Mróz, wybitny ilustrator i projektant, nie lubił fantastyki naukowej, ale urzeczony poczuciem humoru Stanisława Lema najlepsze swoje realizacje stworzył do jego opowiadań z tomów „Bajki robotów” i „Cyberiada”. Tak zawiązała się jedna z najlepszych inicjatyw ilustratorsko-pisarskich w historii polskiej literatury. Daniel Mróz bawi się obrazami obcych i robotów utrwalonymi przez kino i literaturę science-fiction, średniowiecznymi wyobrażeniami demonów i diabłów, postaciami z monstruariów, rycinami z dziewiętnastowiecznych encyklopedii, surrealistycznymi fantazjami, karykaturalnymi deformacjami, ilustracjami z powieści Verne’a, opowiadań Poego i Biblii, dziełami dawnych i współczesnych mistrzów malarstwa – tworząc świat kosmitów zadziwiająco podobny do świata, który nas otacza.

Wystawa “Bestiariusz Lema według Mroza” łączy te wyjątkowe ilustracje z fragmentami prozy Lema i została stworzona przez  prof. Janusza Górskiego, wykładowcy ASP w Gdańsku.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy w Narodowym Muzeum Bukowiny w Suczawie (Strada Ștefan cel Mare 33), od 16 października 2022 do 16 listopada 2022.

from to
Scheduled Sztuki wizualne

Wystawa „Architektura Niepodległości w Europie Środkowej” w

Zakończenie I wojny światowej w 1918 roku diametralnie zmieniło geopolityczny obraz Europy Środkowej. Wielu narodom przyniosło wolność, dla innych zaś oznaczało głębokie zmiany dotychczasowych ram życia politycznego i gospodarczego. Zniszczenia wojenne, przesunięcia granic oraz zderzenie z nowymi realiami politycznymi odcisnęły piętno na rozwoju kultury oraz kształcie architektury tej części kontynentu w kolejnych dekadach. Jak zmieniły Bukareszt, Warszawa, Tallin, Eforie Nord i Czerniowce, odkryją Państwo zapoznając się z rumuńską wersją wystawy „Architektura Niepodległości w Europie Środkowej” przygotowaną przez Instytut Polski w Bukareszcie. Wystawę można oglądać w Pałacu Kultury w Jassach między 20 marca a 30 kwietnia 2023.
29 03.2023 30 04.2023 Historia, Sztuki wizualne

Polscy artyści w ramach wystawy Affair Bucharest

Zuza Golińska, Agata Ingarden, Paweł Olszewski, Larisa Sitar to polscy artyści, których prace można oglądać od piątku 24 marca do 7 maja 2023 na wystawie Affair Bucharest. Projekt ten jest pierwszym efektem współpracy Galerii Pictogram w Warszawie i Galerii Suprainfinit w Bukareszcie. Wernisa odbędzie się 24 marca w godzinach 18-21.
24 03.2023 07 05.2023 Sztuki wizualne

Wystawa „Mamo, ja nie chcę wojny!” w

W dniu 21 lutego o godz. 10.30 wraz z Uniwersytetem im. Constantina Brâncuși z Târgu Jiu upamiętniamy pierwszą rocznicę początku rosyjskiej inwazji w Ukrainie. W związku z tym wydarzeniem będzie można zobaczyć poruszającą polsko-ukraińską wystawę „Mamo, ja nie chcę wojny!”.
16 02.2023 21 02.2023 Historia, Sztuki wizualne, Wydarzenia