23.04.2022 - 27.11.2022 Aktualności

Polski pawilon na Biennale Sztuki w Wenecji

Biennale w Wenecji to jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń artystycznych w Europie i na świecie. Polska uczestniczy w nim od 1932, a Rumunia od 1938 (z pawilonem narodowym, który jest dobrym sąsiadem polskiego pawilonu).

59. Biennale potrwa do 27 listopada 2022 roku, a jego główną atrakcją jest właśnie polski pawilon!

Małgorzata Mirga-Tas jest pierwszą artystką romską w historii weneckiego Biennale reprezentującą pawilon narodowy. Instalacja o wymiarach architektonicznych, która objęła całą przestrzeń pawilonu, składa się z 12 wielkoformatowych makatek nawiązujących do fresków z Palazzo Schifanoia w Ferrarze i przedstawiających 12 miesięcy życia społeczności romskiej.

Historie kolejnych miesięcy rozdziela pasek z symbolami znaków zodiaku – z romskimi kobietami zamiast mitologicznych postaci. Ten pasek z kolei horyzontalnie oddziela historię wędrówek Romów od współczesnej opowieści o życiu najbliższych przyjaciół i rodziny artystki.

Afirmacja życia i kobiecość stanowią sedno tych historii.

from to
Scheduled Aktualności

Odznaka honorowa „Bene Merito” dla Luizy Săvescu

okazji jubileuszu 25-lecia Instytutu Polskiego w Bukareszcie, 17 czerwca 2026 r. w Narodowym Muzeum Chłopa Rumuńskiego w Bukareszcie wręczono odznaki honorowe „Bene Merito” Ministra Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej, Radosława Sikorskiego.
18 06.2026 Aktualności, Wydarzenia

25 lat wspólnych opowieści – jubileusz Instytutu

W dniu 17 czerwca 2026 r. Instytut Polski w Bukareszcie świętował 25-lecie działalności w Muzeum Narodowego Chłopa Rumuńskiego w Bukareszcie.
18 06.2026 Aktualności, Wydarzenia

Oana Cristea Grigorescu odznaczona przez MKiDN 🗓

W dniu 11 marca 2026 r., w Ambasadzie RP w Bukareszcie odznaczenie przyznane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymała osoba, która nie mogła być obecna 2 marca w Ateneum Rumuńskim. To osoba, z którą mieliśmy przyjemność z powodzeniem współpracować przy bardzo wielu projektach w ciągu ostatnich 10 lat. Odznaczenie wręczył ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Rumunii, Jego Ekscelencja Pan Paweł Soloch.
11 03.2026 Aktualności, SEZON PL-RO, SOLIDARNOŚĆ PL-RO