Zapraszamy na nowe spotkania z bohaterami tego spektaklu:
- 27 listopada 2022 r. o godz. 10.00 w małej sali Pałacu Kultury w Târgu Mureș
- 27 listopada 2022 r. o godzinie 17:00 w Miejskim Domu Kultury „Eugen Nicoară” w Reghin.
- 28 listopada 2022 r. o godz. 10.00 w małej sali Pałacu Kultury w Târgu Mureș
Wstęp jest bezpłatny.
Mały Fryderyk Chopin (1810-1849), urodzony w Żelazowej Woli niedaleko Warszawy, dorastał i kształcił się w rodzinie, w której muzyka odgrywała bardzo ważną rolę.
Już rok po rozpoczęciu nauki gry na fortepianie mały Chopin, mający zaledwie 7 lat, skomponował swojego pierwszego mazurka. Skomponował wówczas wiele innych znakomitych utworów na fortepian, dzięki którym dziś uważany jest nie tylko za genialnego twórcę epoki romantyzmu, ale także za jednego z najsłynniejszych kompozytorów w historii. Jego dzieciństwo stało się dla grupy rumuńskich twórców inspiracją do stworzenia muzycznej opowieści o Chopinie dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat.
W spektaklu „Dzieciństwo Chopina” świat małego Fryderyka przybliżają nam dwie myszki – Sică i Rică, które uczą się tańczyć do muzyki tworzonej przez niezwykle utalentowanego polskiego młodzieńca.
Spektakl jest częścią cyklu edukacyjnego dla dzieci o wielkich kompozytorach świata. „Klasyka jest fantastyczna. Dzieciństwo wielkich muzyków” to spektakle teatralno-muzyczne skierowane do dzieci w wieku od 3/4 do 9/10 lat.
Legenda głosi, że dwie myszy, Sică i Rică, żyły w skrzypcach Antonio Vivaldiego, na organach Jana Sebastiana Bacha, w bibliotece Wolfganga Amadeusza Mozarta, na klawesynie Ludwiga van Beethovena, na fortepianie Fryderyka Chopina, w pokoiku Ryszarda Wagnera, w ogrodzie przed domem George’a Enescu… Dziś staruszek Sol opowiada, jakich cudownych rzeczy dowiedział się od swojej praprababci o dzieciństwie tych wielkich kompozytorów, o ich radościach i smutkach, o ich wyczerpującej codziennej pracy z instrumentami, począwszy od najmłodszych lat, a także o długich i męczących podróżach tych uważanych za cudowne dzieci młodych chłopców, których chciała oglądać i słuchać cała Europa, a przede wszystkim o tym, jak wszyscy nauczyli się pisać muzykę i cieszyć się nią.
Instytut Polski jest jednym z partnerów twórców tego projektu.