27.11.2022 - 28.11.2022 Muzyka, Teatr

„Dzieciństwo Chopina” w Targu Mureș i Reghin

Jakim dzieckiem był słynny polski kompozytor i pianista Fryderyk Chopin? Jak powstała jego muzyka i czy dziś podoba się młodym ludziom? Dwie baśniowe postacie – myszki Sică i Rică – opowiedzą o tym wszystkim, i wielu innych tajemnicach, podczas spektaklu muzycznego „Dzieciństwo Chopina”.

Zapraszamy na nowe spotkania z bohaterami tego spektaklu:

  • 27 listopada 2022 r. o godz. 10.00 w małej sali Pałacu Kultury w Târgu Mureș
  • 27 listopada 2022 r. o godzinie 17:00 w Miejskim Domu Kultury „Eugen Nicoară” w Reghin.
  • 28 listopada 2022 r. o godz. 10.00 w małej sali Pałacu Kultury w Târgu Mureș

  • Wstęp jest bezpłatny.

Mały Fryderyk Chopin (1810-1849), urodzony w Żelazowej Woli niedaleko Warszawy, dorastał i kształcił się w rodzinie, w której muzyka odgrywała bardzo ważną rolę.

Już rok po rozpoczęciu nauki gry na fortepianie mały Chopin, mający zaledwie 7 lat, skomponował swojego pierwszego mazurka. Skomponował wówczas wiele innych znakomitych utworów na fortepian, dzięki którym dziś uważany jest nie tylko za genialnego twórcę epoki romantyzmu, ale także za jednego z najsłynniejszych kompozytorów w historii. Jego dzieciństwo stało się dla grupy rumuńskich twórców inspiracją do stworzenia muzycznej opowieści o Chopinie dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat.


W spektaklu „Dzieciństwo Chopina” świat małego Fryderyka przybliżają nam dwie myszki – Sică i Rică, które uczą się tańczyć do muzyki tworzonej przez niezwykle utalentowanego polskiego młodzieńca.


Spektakl jest częścią cyklu edukacyjnego dla dzieci o wielkich kompozytorach świata. „Klasyka jest fantastyczna. Dzieciństwo wielkich muzyków” to spektakle teatralno-muzyczne skierowane do dzieci w wieku od 3/4 do 9/10 lat.

Legenda głosi, że dwie myszy, Sică i Rică, żyły w skrzypcach Antonio Vivaldiego, na organach Jana Sebastiana Bacha, w bibliotece Wolfganga Amadeusza Mozarta, na klawesynie Ludwiga van Beethovena, na fortepianie Fryderyka Chopina, w pokoiku Ryszarda Wagnera, w ogrodzie przed domem George’a Enescu… Dziś staruszek Sol opowiada, jakich cudownych rzeczy dowiedział się od swojej praprababci o dzieciństwie tych wielkich kompozytorów, o ich radościach i smutkach, o ich wyczerpującej codziennej pracy z instrumentami, począwszy od najmłodszych lat, a także o długich i męczących podróżach tych uważanych za cudowne dzieci młodych chłopców, których chciała oglądać i słuchać cała Europa, a przede wszystkim o tym, jak wszyscy nauczyli się pisać muzykę i cieszyć się nią.


Instytut Polski jest jednym z partnerów twórców tego projektu.

from to
Scheduled Muzyka >Teatr

Promocja antologii polskiego teatru współczesnego w Klużu

W dniu 24 listopada o godz. 12:00 w Casa TIFF, str. Universității 6 w Cluj-Napoca, odbędzie się promocja tomu „Rewolucje. Antologia polskiego teatru współczesnego”. W wydarzeniu wezmą udział krytyczka teatralna i autorka rumuńskiego wstępu Oana Cristea Grigorescu oraz Paweł Rutkowski z Instytutu Polskiego w Bukareszcie.
24 11.2022 Teatr

Polskie wydarzenia na FNT 2022 🗓

Dwa spektakle – instalacje performatywne, promocja antologii polskiej dramaturgii z udziałem kuratorki tomu, obecność reżysera i dramatopisarza Michała Telegi na debacie o systemowych zmianach w uczelniach artystycznych, spektakl „Śnieg” Bartosza Szydłowskiego oraz lektura performatywna sztuki „Schwarzcharakterki” Marty Wawrzyniak to bogata polska oferta na tegorocznej edycji FNT - Narodowego Festiwalu Teatralnego.
05 11.2022 13 11.2022 Sztuki wizualne, Teatr

Polski jazz na festiwalu Timisoara Jazz Festival

Skrzypek Mateusz Smoczyński zagości w Timiszoarze z solowym koncertem podczas XII edycji festiwalu jazzowego, który odbędzie się w dniach 24 października-2 listopada 2022.
01 11.2022 Muzyka, Wydarzenia