27.11.2022 - 28.11.2022 Muzyka, Teatr

„Dzieciństwo Chopina” w Targu Mureș i Reghin

Jakim dzieckiem był słynny polski kompozytor i pianista Fryderyk Chopin? Jak powstała jego muzyka i czy dziś podoba się młodym ludziom? Dwie baśniowe postacie – myszki Sică i Rică – opowiedzą o tym wszystkim, i wielu innych tajemnicach, podczas spektaklu muzycznego „Dzieciństwo Chopina”.

Zapraszamy na nowe spotkania z bohaterami tego spektaklu:

  • 27 listopada 2022 r. o godz. 10.00 w małej sali Pałacu Kultury w Târgu Mureș
  • 27 listopada 2022 r. o godzinie 17:00 w Miejskim Domu Kultury „Eugen Nicoară” w Reghin.
  • 28 listopada 2022 r. o godz. 10.00 w małej sali Pałacu Kultury w Târgu Mureș

  • Wstęp jest bezpłatny.

Mały Fryderyk Chopin (1810-1849), urodzony w Żelazowej Woli niedaleko Warszawy, dorastał i kształcił się w rodzinie, w której muzyka odgrywała bardzo ważną rolę.

Już rok po rozpoczęciu nauki gry na fortepianie mały Chopin, mający zaledwie 7 lat, skomponował swojego pierwszego mazurka. Skomponował wówczas wiele innych znakomitych utworów na fortepian, dzięki którym dziś uważany jest nie tylko za genialnego twórcę epoki romantyzmu, ale także za jednego z najsłynniejszych kompozytorów w historii. Jego dzieciństwo stało się dla grupy rumuńskich twórców inspiracją do stworzenia muzycznej opowieści o Chopinie dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat.


W spektaklu „Dzieciństwo Chopina” świat małego Fryderyka przybliżają nam dwie myszki – Sică i Rică, które uczą się tańczyć do muzyki tworzonej przez niezwykle utalentowanego polskiego młodzieńca.


Spektakl jest częścią cyklu edukacyjnego dla dzieci o wielkich kompozytorach świata. „Klasyka jest fantastyczna. Dzieciństwo wielkich muzyków” to spektakle teatralno-muzyczne skierowane do dzieci w wieku od 3/4 do 9/10 lat.

Legenda głosi, że dwie myszy, Sică i Rică, żyły w skrzypcach Antonio Vivaldiego, na organach Jana Sebastiana Bacha, w bibliotece Wolfganga Amadeusza Mozarta, na klawesynie Ludwiga van Beethovena, na fortepianie Fryderyka Chopina, w pokoiku Ryszarda Wagnera, w ogrodzie przed domem George’a Enescu… Dziś staruszek Sol opowiada, jakich cudownych rzeczy dowiedział się od swojej praprababci o dzieciństwie tych wielkich kompozytorów, o ich radościach i smutkach, o ich wyczerpującej codziennej pracy z instrumentami, począwszy od najmłodszych lat, a także o długich i męczących podróżach tych uważanych za cudowne dzieci młodych chłopców, których chciała oglądać i słuchać cała Europa, a przede wszystkim o tym, jak wszyscy nauczyli się pisać muzykę i cieszyć się nią.


Instytut Polski jest jednym z partnerów twórców tego projektu.

from to
Scheduled Muzyka Teatr

Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 – Mamy wspólny

Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Zróżnicowany program zaplanowanych wydarzeń oraz intensywnej wymiany kulturalnej przyczynią się do pogłębienia wzajemnych relacji i przyjacielskich więzi łączących od dawna oba kraje. 3 marca 2024 roku po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej. Organizowane w tym okresie wyjątkowe wydarzenia kulturalne w Warszawie i Bukareszcie były okazją do zaprezentowania programu sezonu szerokiej publiczności.
03 03.2024 31 10.2024 Historia, Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Identyfikacja wizualna Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025 🗓

Identyfikacja wizualna sezonu jest owocem współpracy studentów wydziałów grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i bukareszteńskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuki UNArte. Efektem kilkumiesięcznej pracy mieszanych ekip młodych grafików, wspieranych przez swoich wykładowców, jest logotyp inspirowany znakami diakrytycznymi, charakterystycznymi dla każdego z języków. Dopełnieniem identyfikacji jest hasło „Mamy wspólny język”, odwołujące się do języka kultury, który pozwala na głębokie poznanie i porozumienie między ludźmi - w całej ich różnorodności form, środków wyrazu i tradycji.
04 03.2024 31 10.2025 Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Świętujemy urodziny Chopina w Golești 🗓

Przy okazji urodzin Fryderyka Chopina, Instytut Polski w Bukareszcie zagości w Golești z przygotowaną przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina wystawą o życiu i twórczości polskiego kompozytora. Można będzie ją podziwiać do końca marca w Dworku rodziny Golești.
01 03.2024 31 03.2024 Muzyka