17.11.2022 Aktualności, Inne

Nagrody im. Janusza Korczaka przyznane po raz dziesiąty

17 listopada br., podczas uroczystej gali w Narodowym Muzeum Sztuki w Bukareszcie, po raz dziesiąty wręczono Nagrody Praw Dziecka im. Janusza Korczaka. Wydarzenie miało szczególny wymiar, ponieważ po raz pierwszy statuetki zostały przyznane dzieciom - w 6 kategoriach uhonorowano młodych aktywistów i wolontariuszy, działających na rzecz ochrony praw dziecka. Podczas tegorocznej gali wręczone zostały także wyróżnienia z poprzedniej edycji, która ze względu na pandemię, odbyła się online.  

Nagrody przyznawane są przez Federację Organizacji Pozarządowych działających na Rzecz Dziecka (FONPC) od dwunastu lat, a od dziesięciu lat, z inicjatywy Instytutu Polskiego w Bukareszcie, noszą imię Janusza Korczaka (1878-1942), pedagoga, który w nowatorskim podejściu do wychowania dzieci wyprzedził swoją epokę.    

FONPC istnieje od 1997 r. i skupia obecnie 65 organizacji pozarządowych. Zajmuje się monitorowaniem, ochroną i promocją praw dziecka na terenie Rumunii. W tym celu współpracuje m.in. z instytucjami państwowymi na rzecz opracowania i wprowadzenia ustawodawstwa w tej dziedzinie. W 2022 r. FONPC zaangażowało się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Na tegoroczną galę zaproszono ukraińskie rodziny i dzieci z Bukaresztu, nie zabrakło także momentów artystycznych z ich udziałem. 

W czasie tegorocznej Gali zostały wręczone nagrody im. Janusza Korczaka za 2020 rok (laureaci nie mogli otrzymać ich wcześniej z powodu pandemii) w  pięciu kategoriach: za całokształt pracy na rzecz ochrony praw dziecka, profesjonalista z instytucji/władz publicznych lokalnych lub centralnych, profesjonalista z organizacji pozarządowych, dziennikarz i młody debiutant.  Natomiast tegoroczne nagrody, aby móc uhonorować młodzież, wręczone zostały w kategoriach: zaangażowanie, odwaga, nadzieja, wizja, empatia, innowacja. 

Instytut Polski rozpoczął współpracę z FONPC w 2012 roku, podczas Roku Janusza Korczaka. Wówczas zaproponował także, aby nagroda za działalność na rzecz praw dziecka w Rumunii nosiła imię wybitnego polskiego wychowawcy i pedagoga. Od tego czasu instytut jest partnerem nagród, które mają formę wyjątkowych kolorowych kostek zaprojektowanych przez rumuńską artystkę Ankę Benerę.  

Scheduled Aktualności Inne

Polska artystka na rezydencji Flowing Streams 🗓

Magdalena Siemaszko, artystka, antropolożka i działaczka społeczna z wykształceniem biologicznym, weźmie udział w programie rezydencyjnym Flowing Streams w Eforie Colorat w dniach 28 czerwca - 12 lipca 2024 r. Program organizowany przez klaster EUNIC Romania przy wsparciu EUNIC Global obejmuje 7 rezydencji artystycznych na temat ekologii wody na rumuńskich terenach wiejskich.
28 06.2024 12 07.2024 Inne, Sztuki wizualne, Wydarzenia

HEI – House of European Institutes w

W dniu 7 czerwca 2024 r. ponownie otwieramy HEI – House of European Institutes w Timisoarze ,w Bastionie 1, Galeria 1. Klaster EUNIC Romania przygotował kuratorski program wystaw, które poruszają ważne tematy europejskie i prezentują publiczności Timiszoary nowości artystyczne z innych krajów członkowskich UE. Instytut Polski w Bukareszcie, podobnie jak w ubiegłym roku, jest częścią kolektywu europejskich instytutów kultury przygotowujących wydarzenia.
07 06.2024 08 06.2024 Inne, Kino, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Polska na Dni Klużu 🗓

W dniach 31 maja - 2 czerwca Kluż zamieni się we wspaniały festiwal wielu narodów i wielu kultur: festiwal EthniCity, odbywający się w ramach Dni Klużu.
31 05.2024 02 06.2024 Inne, Wydarzenia