17.11.2022 Aktualności, Inne

Nagrody im. Janusza Korczaka przyznane po raz dziesiąty

17 listopada br., podczas uroczystej gali w Narodowym Muzeum Sztuki w Bukareszcie, po raz dziesiąty wręczono Nagrody Praw Dziecka im. Janusza Korczaka. Wydarzenie miało szczególny wymiar, ponieważ po raz pierwszy statuetki zostały przyznane dzieciom - w 6 kategoriach uhonorowano młodych aktywistów i wolontariuszy, działających na rzecz ochrony praw dziecka. Podczas tegorocznej gali wręczone zostały także wyróżnienia z poprzedniej edycji, która ze względu na pandemię, odbyła się online.  

Nagrody przyznawane są przez Federację Organizacji Pozarządowych działających na Rzecz Dziecka (FONPC) od dwunastu lat, a od dziesięciu lat, z inicjatywy Instytutu Polskiego w Bukareszcie, noszą imię Janusza Korczaka (1878-1942), pedagoga, który w nowatorskim podejściu do wychowania dzieci wyprzedził swoją epokę.    

FONPC istnieje od 1997 r. i skupia obecnie 65 organizacji pozarządowych. Zajmuje się monitorowaniem, ochroną i promocją praw dziecka na terenie Rumunii. W tym celu współpracuje m.in. z instytucjami państwowymi na rzecz opracowania i wprowadzenia ustawodawstwa w tej dziedzinie. W 2022 r. FONPC zaangażowało się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Na tegoroczną galę zaproszono ukraińskie rodziny i dzieci z Bukaresztu, nie zabrakło także momentów artystycznych z ich udziałem. 

W czasie tegorocznej Gali zostały wręczone nagrody im. Janusza Korczaka za 2020 rok (laureaci nie mogli otrzymać ich wcześniej z powodu pandemii) w  pięciu kategoriach: za całokształt pracy na rzecz ochrony praw dziecka, profesjonalista z instytucji/władz publicznych lokalnych lub centralnych, profesjonalista z organizacji pozarządowych, dziennikarz i młody debiutant.  Natomiast tegoroczne nagrody, aby móc uhonorować młodzież, wręczone zostały w kategoriach: zaangażowanie, odwaga, nadzieja, wizja, empatia, innowacja. 

Instytut Polski rozpoczął współpracę z FONPC w 2012 roku, podczas Roku Janusza Korczaka. Wówczas zaproponował także, aby nagroda za działalność na rzecz praw dziecka w Rumunii nosiła imię wybitnego polskiego wychowawcy i pedagoga. Od tego czasu instytut jest partnerem nagród, które mają formę wyjątkowych kolorowych kostek zaprojektowanych przez rumuńską artystkę Ankę Benerę.  

Scheduled Aktualności >Inne

27 stycznia – Międzynarodowy Dzień Pamięci o

Na początku grudnia 2022 r. Lidia Maksymowicz, ocalała z niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Auschwitz, przyjechała z wisytą do Rumunii, w celu promocji rumuńskiego tłumaczenia swojej książki „Dziewczynka, która nie potrafiła nienawidzić”, opublikowanej przez wydawnictwo BookZone.
27 01.2023 28 01.2023 Aktualności

Nowy album zespołu Riverside 🗓

Niezwykle popularny w Rumunii polski zespół rocka progresywnego, Riverside, wydał nowy album, zatytułowany ID.ENTITY, na którym znalazło się siedem własnych kompozycji.
27 01.2023 Aktualności

Polski film nominowany do Oscara i Cezara

Polski film „Io” otrzymał dwie ważne nominacje – do Oscarów i do Cezarów, obie w kategorii Najlepszy Zagraniczny Film Pełnometrażowy.
26 01.2023 Aktualności