17.11.2022 Aktualności, Inne

Nagrody im. Janusza Korczaka przyznane po raz dziesiąty

17 listopada br., podczas uroczystej gali w Narodowym Muzeum Sztuki w Bukareszcie, po raz dziesiąty wręczono Nagrody Praw Dziecka im. Janusza Korczaka. Wydarzenie miało szczególny wymiar, ponieważ po raz pierwszy statuetki zostały przyznane dzieciom - w 6 kategoriach uhonorowano młodych aktywistów i wolontariuszy, działających na rzecz ochrony praw dziecka. Podczas tegorocznej gali wręczone zostały także wyróżnienia z poprzedniej edycji, która ze względu na pandemię, odbyła się online.  

Nagrody przyznawane są przez Federację Organizacji Pozarządowych działających na Rzecz Dziecka (FONPC) od dwunastu lat, a od dziesięciu lat, z inicjatywy Instytutu Polskiego w Bukareszcie, noszą imię Janusza Korczaka (1878-1942), pedagoga, który w nowatorskim podejściu do wychowania dzieci wyprzedził swoją epokę.    

FONPC istnieje od 1997 r. i skupia obecnie 65 organizacji pozarządowych. Zajmuje się monitorowaniem, ochroną i promocją praw dziecka na terenie Rumunii. W tym celu współpracuje m.in. z instytucjami państwowymi na rzecz opracowania i wprowadzenia ustawodawstwa w tej dziedzinie. W 2022 r. FONPC zaangażowało się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Na tegoroczną galę zaproszono ukraińskie rodziny i dzieci z Bukaresztu, nie zabrakło także momentów artystycznych z ich udziałem. 

W czasie tegorocznej Gali zostały wręczone nagrody im. Janusza Korczaka za 2020 rok (laureaci nie mogli otrzymać ich wcześniej z powodu pandemii) w  pięciu kategoriach: za całokształt pracy na rzecz ochrony praw dziecka, profesjonalista z instytucji/władz publicznych lokalnych lub centralnych, profesjonalista z organizacji pozarządowych, dziennikarz i młody debiutant.  Natomiast tegoroczne nagrody, aby móc uhonorować młodzież, wręczone zostały w kategoriach: zaangażowanie, odwaga, nadzieja, wizja, empatia, innowacja. 

Instytut Polski rozpoczął współpracę z FONPC w 2012 roku, podczas Roku Janusza Korczaka. Wówczas zaproponował także, aby nagroda za działalność na rzecz praw dziecka w Rumunii nosiła imię wybitnego polskiego wychowawcy i pedagoga. Od tego czasu instytut jest partnerem nagród, które mają formę wyjątkowych kolorowych kostek zaprojektowanych przez rumuńską artystkę Ankę Benerę.  

Scheduled Aktualności Inne

„POLSKA” w Kiszyniowie – wystawa o ludziach,

POLSKA – People, Origins, Landscape, Solidarity, Knowledge i oczywiście Architecture. Na najnowszej wystawie zorganizowanej przez Instytut Polski w Bukareszcie w wersji rumuńskiej, będzie można poznać nasz kraj w pigułce. Na premierowy pokaz tej wystawy wybraliśmy Kiszyniów, gdzie na ogrodzeniu Narodowego Muzeum Historii Mołdawii, między 23 kwietnia a 17 maja 2024, znajdziecie wiele ciekawostek o Polsce.
23 04.2024 17 05.2024 Inne

O feminizmie w teatrze w Klużu-Napoce 🗓

Dr Agata Kulesza z Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego wygłosi w Klużu-Napoce wykład pt. "Badanie historii teatru kobiet: feministyczna badaczka w archiwach". Wydarzenie odbędzie się 25 kwietnia w ramach inauguracji programu badawczego Feministyczne Archiwum Teatralne. FEM100.
25 04.2024 Aktualności