17.11.2022 Aktualności, Inne

Nagrody im. Janusza Korczaka przyznane po raz dziesiąty

17 listopada br., podczas uroczystej gali w Narodowym Muzeum Sztuki w Bukareszcie, po raz dziesiąty wręczono Nagrody Praw Dziecka im. Janusza Korczaka. Wydarzenie miało szczególny wymiar, ponieważ po raz pierwszy statuetki zostały przyznane dzieciom - w 6 kategoriach uhonorowano młodych aktywistów i wolontariuszy, działających na rzecz ochrony praw dziecka. Podczas tegorocznej gali wręczone zostały także wyróżnienia z poprzedniej edycji, która ze względu na pandemię, odbyła się online.  

Nagrody przyznawane są przez Federację Organizacji Pozarządowych działających na Rzecz Dziecka (FONPC) od dwunastu lat, a od dziesięciu lat, z inicjatywy Instytutu Polskiego w Bukareszcie, noszą imię Janusza Korczaka (1878-1942), pedagoga, który w nowatorskim podejściu do wychowania dzieci wyprzedził swoją epokę.    

FONPC istnieje od 1997 r. i skupia obecnie 65 organizacji pozarządowych. Zajmuje się monitorowaniem, ochroną i promocją praw dziecka na terenie Rumunii. W tym celu współpracuje m.in. z instytucjami państwowymi na rzecz opracowania i wprowadzenia ustawodawstwa w tej dziedzinie. W 2022 r. FONPC zaangażowało się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Na tegoroczną galę zaproszono ukraińskie rodziny i dzieci z Bukaresztu, nie zabrakło także momentów artystycznych z ich udziałem. 

W czasie tegorocznej Gali zostały wręczone nagrody im. Janusza Korczaka za 2020 rok (laureaci nie mogli otrzymać ich wcześniej z powodu pandemii) w  pięciu kategoriach: za całokształt pracy na rzecz ochrony praw dziecka, profesjonalista z instytucji/władz publicznych lokalnych lub centralnych, profesjonalista z organizacji pozarządowych, dziennikarz i młody debiutant.  Natomiast tegoroczne nagrody, aby móc uhonorować młodzież, wręczone zostały w kategoriach: zaangażowanie, odwaga, nadzieja, wizja, empatia, innowacja. 

Instytut Polski rozpoczął współpracę z FONPC w 2012 roku, podczas Roku Janusza Korczaka. Wówczas zaproponował także, aby nagroda za działalność na rzecz praw dziecka w Rumunii nosiła imię wybitnego polskiego wychowawcy i pedagoga. Od tego czasu instytut jest partnerem nagród, które mają formę wyjątkowych kolorowych kostek zaprojektowanych przez rumuńską artystkę Ankę Benerę.  

Scheduled Aktualności Inne

Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 – Mamy wspólny

Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Zróżnicowany program zaplanowanych wydarzeń oraz intensywnej wymiany kulturalnej przyczynią się do pogłębienia wzajemnych relacji i przyjacielskich więzi łączących od dawna oba kraje. 3 marca 2024 roku po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej. Organizowane w tym okresie wyjątkowe wydarzenia kulturalne w Warszawie i Bukareszcie były okazją do zaprezentowania programu sezonu szerokiej publiczności.
03 03.2024 31 10.2024 Historia, Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Identyfikacja wizualna Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025 🗓

Identyfikacja wizualna sezonu jest owocem współpracy studentów wydziałów grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i bukareszteńskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuki UNArte. Efektem kilkumiesięcznej pracy mieszanych ekip młodych grafików, wspieranych przez swoich wykładowców, jest logotyp inspirowany znakami diakrytycznymi, charakterystycznymi dla każdego z języków. Dopełnieniem identyfikacji jest hasło „Mamy wspólny język”, odwołujące się do języka kultury, który pozwala na głębokie poznanie i porozumienie między ludźmi - w całej ich różnorodności form, środków wyrazu i tradycji.
04 03.2024 31 10.2025 Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia