Zabużko urodziła się w 1960 r. roku w Łucku. Posiada tytuł doktora filozofii, uzyskany na Uniwersytecie Kijowskim. Wykładała filologię ukraińską na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych. W swojej twórczości porusza tematy związane z feminizmem i problemami postkolonializmu. Książki autorki były tłumaczone na wiele języków, w tym na polski i rumuński.
Największym sukcesem wydawniczym Oksany Zabużko była książka opublikowana w 1996 roku, pt.: „Badania terenowe nad ukraińskim seksem”. Autorka przedstawia obraz ludzkiej psychiki, która doświadczyła grozy systemu komunistycznego. Publikacja uznana jest za pierwszy manifest ukraińskiego feminizmu.W dniu 23 lutego 2022 roku, czyli w przeddzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę wydana została książka Oksany Zabużko pt. „Planeta Piołun”. Jest to zbiór esejów, dedykowany polskim czytelnikom, które zostały napisane po zajęciu Krymu przez Rosjan w 2014 roku. Autorka dzieli się z czytelnikami przemyśleniami na temat katastrofy w Czarnobylu, stosunkiem Ukraińców do władz sowieckich czy informacjami na temat Wielkiego Głodu z 1933 roku.
Patron Nagrody – Stanisław Vincenz (1888–1971) – jest szeroko znany w polskiej i europejskiej kulturze i literaturze jako wybitny etnograf, eseista, filozof, ceniony pisarz, autor słynnej trylogii „Na wysokiej połoninie”. Był badaczem i wnikliwym znawcą kultury Huculszczyzny i Pokucia, autorem koncepcji, zgodnie z którą nie tyle państwa, ile regionalne „małe ojczyzny” stanowią o więzi Europejczyków. Stanisław Vincenz był człowiekiem dialogu międzykulturowego i międzynarodowego.
Źródło: Gazeta Krakowska, znak.com.pl, krakow.pl