21.12.2022 - 31.12.2023 Aktualności

2023 – Rok Jerzego Nowosielskiego

W 2023 roku przypada 100. rocznica urodzin Jerzego Nowosielskiego - wybitnego malarza, rysownika, scenografa, filozofa, teoretyka sztuki, jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy ikon. W związku z tym, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2023 Rokiem Jerzego Nowosielskiego.

Jerzy Nowosielski urodził się w 1923 roku w Krakowie i z tym miastem związany był przez większość swojego życia. Malarstwo, jego podstawy teoretyczne, teologia, pedagogika artystyczna, działalność na rzecz promocji i wspierania sztuki – to tylko niektóre z dziedzin, w których artysta odnosił niekwestionowane sukcesy.

Znany jest ze swoich dzieł religijnych (malowidła ścienne, ikonostasy) wykonywanych wewnątrz świątyń rzymskokatolickich, greckokatolickich i prawosławnych, wśród których wymienić można cerkwie prawosławne w Krakowie, Białymstoku i Jeleniej Górze, rzymskokatolicki kościół św. Krzyża w Wesołej lub Kościół greckokatolicki w Lourdes we Francji.

Malował także portrety, pejzaże i obrazy abstrakcyjne, stale czerpiąc inspirację z osiągnięć sztuki awangardowej i tradycji malarstwa bizantyńskiego. Jego prace znajdują się w muzeach w Polsce oraz w kolekcjach prywatnych w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Niemczech. W 1993 roku otrzymał nagrodę polskiej fundacji Wielka Fundacja Kultury, a w 2000 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jego sztuka do dziś jest uznawana za zjawisko unikatowe, łączące w sobie strefę sacrum i profanum.

from to
Scheduled Aktualności

O feminizmie w teatrze w Klużu-Napoce 🗓

Dr Agata Kulesza z Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego wygłosi w Klużu-Napoce wykład pt. "Badanie historii teatru kobiet: feministyczna badaczka w archiwach". Wydarzenie odbędzie się 25 kwietnia w ramach inauguracji programu badawczego Feministyczne Archiwum Teatralne. FEM100.
25 04.2024 Aktualności

O języku polskim w Jassach 🗓

Cześć, gąszcz, czyżyk, źdźbło, mitrężyć, dżdżysto, gżegżółka, chrząszcz – poznaj piękno języka polskiego dzięki wystawie przygotowanej w wersji rumuńskiej przez Instytut Polski w Bukareszcie. Wystawę można oglądać w dniach 5 marca - 22 kwietnia 2024 na ogrodzeniu Muzeum Zjednoczenia w Jassach. Towarzyszyć jej będzie wiele dodatkowych wydarzeń organizowanych przez Lektorat j. polskiego UAIC.
05 03.2024 22 04.2024 Aktualności, Inne