26.01.2023 Aktualności

Polski film nominowany do Oscara

Polski film „Io” w reż. Jerzego Skolimowskiego jest jednym z filmów nominowanych do nagród Oscara w kategorii Najlepszy Międzynarodowy Film Pełnometrażowy.

Mistrz kinematografii, reżyser Jerzy Skolimowski, śledzi w filmie losy osła, jego spotkania z lepszymi lub gorszymi ludźmi, nawiązując tym samym do świata, w którym żyjemy, do przywar, namiętności i problemów naszego społeczeństwa.

Historia osła Io to współczesna interpretacja filmu Roberta Bressona z 1966 roku, pt. „Na los szczęścia, Baltazarze!”.

***

6 marca otrzymał 6 „Orłów” – nagród przyznawanych przez Polską Akademię Filmową. „Io” otrzymał statuetki w kategoriach: Najlepszy Film, Najlepsza Reżyseria, Najlepszy Scenariusz, Najlepsze zdjęcie, Najlepsza muzyka i Najlepszy montaż.

Scheduled Aktualności

O feminizmie w teatrze w Klużu-Napoce 🗓

Dr Agata Kulesza z Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego wygłosi w Klużu-Napoce wykład pt. "Badanie historii teatru kobiet: feministyczna badaczka w archiwach". Wydarzenie odbędzie się 25 kwietnia w ramach inauguracji programu badawczego Feministyczne Archiwum Teatralne. FEM100.
25 04.2024 Aktualności

O języku polskim w Jassach 🗓

Cześć, gąszcz, czyżyk, źdźbło, mitrężyć, dżdżysto, gżegżółka, chrząszcz – poznaj piękno języka polskiego dzięki wystawie przygotowanej w wersji rumuńskiej przez Instytut Polski w Bukareszcie. Wystawę można oglądać w dniach 5 marca - 22 kwietnia 2024 na ogrodzeniu Muzeum Zjednoczenia w Jassach. Towarzyszyć jej będzie wiele dodatkowych wydarzeń organizowanych przez Lektorat j. polskiego UAIC.
05 03.2024 22 04.2024 Aktualności, Inne