26.01.2023 Aktualności

Polski film nominowany do Oscara

Polski film „Io” w reż. Jerzego Skolimowskiego jest jednym z filmów nominowanych do nagród Oscara w kategorii Najlepszy Międzynarodowy Film Pełnometrażowy.

Mistrz kinematografii, reżyser Jerzy Skolimowski, śledzi w filmie losy osła, jego spotkania z lepszymi lub gorszymi ludźmi, nawiązując tym samym do świata, w którym żyjemy, do przywar, namiętności i problemów naszego społeczeństwa.

Historia osła Io to współczesna interpretacja filmu Roberta Bressona z 1966 roku, pt. „Na los szczęścia, Baltazarze!”.

***

6 marca otrzymał 6 „Orłów” – nagród przyznawanych przez Polską Akademię Filmową. „Io” otrzymał statuetki w kategoriach: Najlepszy Film, Najlepsza Reżyseria, Najlepszy Scenariusz, Najlepsze zdjęcie, Najlepsza muzyka i Najlepszy montaż.

Scheduled Aktualności

Konkurs: Kopernik – konstelacje 🗓

19 lutego, 550 lat temu, urodził się Mikołaj Kopernik. Z tej okazji Narodowe Centrum Kultury ogłosiło międzynarodowy konkurs na trójwymiarową instalację plenerową.
17 02.2023 14 05.2023 Aktualności

Polsko-rumuńskie relacje w okresie międzywojennym – drugi

W zeszłym roku, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Bukareszcie i Ambasady Rumunii w Warszawie, ukazał się drugi tom dokumentów dotyczących polsko-rumuńskich stosunków dyplomatycznych i wojskowych w okresie międzywojennym.
03 03.2023 Aktualności