24.02.2023 Kino, Wydarzenia

Pokaz specjalny w I rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie

24 lutego, dokładnie rok po inwazji Rosji na Ukrainę, Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych i Praw Człowieka One World Romania we współpracy z Instytutem Polskim, Centrum Czeskim i Instytutem Francuskim, pod egidą EUNIC Romania, zaprezentuje w kinie Elvire Popesco polsko-niemiecką koprodukcję „Syndrom Hamleta”” w reżyserii Polaków Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. Po filmie zapraszamy na debatę o roli sztuki w przetwarzaniu traumy i rozumieniu rzeczywistości.

Wojna mocno odcisnęła się na pokoleniu młodych Ukrainców.  Kilka miesięcy przed inwazją Rosji na Ukrainę w 2022 r. piątka bohaterów, zainspirowanych motywami „Hamleta”, wraca na scenie do brutalnych doświadczeń ostatnich lat, próbując przezwyciężyć swoje traumy. Każdy z bohaterów na swój sposób zmaga się z rozczarowaniem, bezsilnością czy gniewem. SŁAWIK jako żołnierz przeszedł przez prawdziwe piekło wojny i niewoli. KATIA chce, by matka w końcu wybaczyła jej pójście na front. RODION uciekł z ogarniętego konfliktem Donbasu i jako osoba LGBT zmaga się z rosnącą homofobią w porewolucyjnej Ukrainie. ROMAN, który jako sanitariusz wojenny ratował rannych żołnierzy, wciąż walczy z traumatycznymi wspomnieniami. OKSANA, która  jako aktorka zmaga się na froncie artystycznym. Jednak co znamienne, dla nich wszystkich bez względu na to jakie wartości reprezentują ostatnie lata były serią wstrząsających doświadczeń, które brutalnie odcisnęły się na ich psychice. Dla każdego z nich teatralna scena staje się trybuną, z której mogą wykrzyczeć swoje żale zadając sobie równocześnie hamletowskie pytanie: być albo nie być?. 

Projekcja filmu „Syndrom Hamleta” odbędzie się w piątek, 24 lutego, godz. 20.00, w kinie Elvire Popesco w Bukareszcie (bd. Dacia nr 77).

🎟 Wstęp wolny, rezerwacje na: eventbook.ro

***

Po filmie odbędzie się dyskusja o skutkach, jakie rok konfliktu wywarł na psychikę indywidualną i zbiorową (zarówno obywateli Ukrainy, jak i nas, mieszkańców sąsiednich i przyjmujących), a także zastanowimy się, jaka sztuka może być narzędziem terapeutycznym, niezależnie od tego, czy ćwiczysz je zawodowo, czy nie. Wezmą w nich udział:

Olena Illienko to aktorka filmowa i teatralna, a także trenerka fitness z Kijowa. Ukończyła Wydział Operatorski w 1986 roku i od tego czasu zagrała blisko 40 ról filmowych i serialowych. Jest członkinią zespołu teatralnego JART, który z powodzeniem uczestniczy w festiwalach pantomimy i teatru fizycznego. Ponadto Olena posiada 30-letnie doświadczenie w zawodzie trenera różnych klas, w tym Stretching, Eco Fitness, Mind Body, z dyplomem trenera fitness wydanym przez Francuską Federację Wychowania Fizycznego i Gimnastyki oraz Uniwersytet Wychowania Sportowego w Kijowie. W Bukareszcie koordynuje zajęcia z treningu uważności dla uchodźców z Ukrainy.

Ksenia Kozlovskaya jest instruktorem tańca i choreografem. Pochodzi z Kijowa i tańczy tańce latynoamerykańskie od ponad 12 lat, ale instruktorem jest dopiero od 7 lat. Po pierwszym dużym pokazie w 2017 roku przyszedł czas na udział w najważniejszych imprezach tanecznych w Niemczech, Polsce, Turcji i Ukrainie. Ksenia ma szkołę tańca w Kijowie. W Rumunii pracuje z młodzieżą w Romanian Angel Appeal i zdalnie prowadzi swój zespół Xeny Reinas, ponieważ kontynuuje pracę z dziewczynami, które zdecydowały się zostać na Ukrainie. W styczniu zespół zaprezentował nowy spektakl Malaguena, zrealizowany w niezwykle trudnych warunkach wojny.

Valentin Arsene jest niezależnym specjalistą psychoterapeutą, superwizorem w integracyjnej psychoterapii traumy i członkiem Institute for the Study and Treatment of Trauma (ISTT) od momentu jego powstania w 2010 roku.

***

SYNDROM HAMLETA

dokument, Polska, Niemcy, 2022, 85 min., napisy RO, ANG

Reżyseria: Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski

Scheduled Kino Wydarzenia

Poezja – replika rzeczywistości. Recital poezji polskiej

Z okazji 100. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta – polskiego poety, dramaturga i eseisty, zapraszamy miłośników literatury z Kiszyniowa na wydarzenie premierowe – recital poezji polskiej i mołdawskiej w Cărturesti w Muzeum – w środę 21 lutego , 2024 o godzinie 18.00.
21 02.2024 Literatura, Wydarzenia

Niektórzy lubią poezję? – wystawa kolaży inspirowanych

W zeszłym roku obchodziliśmy Rok Wisławy Szymborskiej i z tej okazji zorganizowaliśmy dość nietypowe warsztaty w Bukareszcie i Kiszyniowie. Poezja jest często komentarzem do rzeczywistości, reakcją na to, co dzieje się wokół nas, dlatego bardzo łatwo można ją wykorzystać jako źródło inspiracji artystycznych. Zorganizowaliśmy warsztaty kolażowe inspirowane wierszami polskiej poetki. W Kiszyniowie współpracowaliśmy z grupą uczniów Akademickiego Liceum Sztuk Plastycznych „Igor Vieru”, koordynowaną przez profesora Anatolie Gherasimova, a warsztaty przeprowadziła Ana Golub. Wystawę w Bibliotece Narodowej Republiki Mołdawii można zwiedzać w dniach 21 lutego - 10 marca 2024 r.
21 02.2024 21 03.2024 Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa-podróż przez wielokulturowość Bukowiny w MȚR 🗓

Z okazji Dnia Solidarności Polsko-Rumuńskiej Instytut Adama Mickiewicza i Instytut Polski w Bukareszcie zapraszają na wystawę "Były trzy siostry, ale tylko dwie koszule" polskiej fotografki Justyny Mielnikiewicz.
02 03.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia