27.02.2023 - 31.03.2023 Muzyka

Festiwal Classix 2023

Czwarta edycja Classix Festival odbywa się w Jassach od 26 lutego do 4 marca 2023 roku i ma polskie akcenty. Szczególnie zapraszamy na Mystic Tales - który odbędzie się 2 marca 2023 o godzinie 19:00 w Auli Centralnej Biblioteki Uniwersyteckiej „Mihai Eminescu” w Jassach.

Program koncertu:

Stare polskie musicale przed światową premierą nowego uniwersum dźwiękowego stworzonego przez Władcę Pierścieni, wymyślonego przez Martina Romberga.
Mieczysław Weinberg: Sonata no. 4 na skrzypce i fortepian (1947)
Alfred Schnittke: Rondo gratulacyjne na skrzypce i fortepian (1974)
Witold Lutosławski: Partita na skrzypce i fortepian (1984)
Martin Romberg (ur. 1978): wybór z Tableaux Fantastiques (2008) – premiera rumuńska
Martin Romberg (ur. 1978): Elven Songs (2023) – prawykonanie

Artyści koncertowi:

Maria Sławek (PL) – skrzypce
Piotr Sałajczyk (PL) – fortepian
Grace Jee Eun Oh (Wielka Brytania) – fortepian
Susanna Wolff (NO) – sopran
Florent Mourier (FR) – fortepian

Koncert będzie transmitowany na żywo na facebookowej stronie Festiwalu Classix oraz naszej.

Bilety i abonamenty: https://bilete.classixfestival.ro

Również 2 marca o godzinie 11 zapraszamy do Pałacu Braunstein na dyskusję Classix in Focus: The Modern Role of Cultural Diplomacy

Classix in Focus stawia w perspektywie szereg aspektów blisko związanych *lub nie* z muzyką klasyczną we współczesnym kontekście oraz w odniesieniu do zestawu paradygmatów w ciągłej ewolucji.

Gośćmi tego panelu są:
Robin Ujfaluši – Czeskie Centrum Bukareszt

Anna Nicolau – Instytut Polski w Bukareszcie

Andrei Popow – Austriackie Forum Kultury

Vincent Henry – Instytut Francuski Iași

Moderator: Teodor Moga (UAIC)

Trajektorią debat będą interwencje, które są ukierunkowane na wyzwania, jakie przyniosła ze sobą pandemia, jakie przejściowe lub trwałe przemiany przyniosły misji globalne wydarzenia ostatnich 2 lat i/lub sposób, w jaki dyplomacja kulturalna jest i oczywiście także promocja ogólnej działalności zaproszonych do tego panelu domów kultury.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Panel odbędzie się w języku angielskim.

Podczas festiwalu będzie można również odwiedzić wystawę „Skarby Krakowa”, przygotowaną przez miejskie Międzynarodowe Centrum Kultury.

To opowieść o mieście – siedzibie królów Polski, dawnej stolicy kraju, skarbcu dzieł sztuki i narodowych pamiątek wpisanych w unikalny zespół architektoniczny.

90 skarbów miasta – dzieł sztuki i architektury, pomników i przykładów dziedzictwa niematerialnego – związanych z Krakowem prezentowanych jest na planszach wystawowych, często w randze arcydzieł. Pozwalają prześledzić dzieje metropolii od wczesnego średniowiecza, poprzez rozwój miasta w czasach Kazimierza Wielkiego, dynastii Jagiellonów i epoki renesansu. Pokazuje rozmiary dekadencji podczas potopu szwedzkiego, rozbiorów Polski i okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej.

Wystawę można oglądać w Muzeum „Vasile Pogor” – Casa Junimii od 27 lutego do 31 marca.

 

from to
Scheduled Muzyka

Świętujemy urodziny Chopina w Golești 🗓

Przy okazji urodzin Fryderyka Chopina, Instytut Polski w Bukareszcie zagości w Golești z przygotowaną przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina wystawą o życiu i twórczości polskiego kompozytora. Można będzie ją podziwiać do końca marca w Dworku rodziny Golești.
01 03.2024 31 03.2024 Muzyka

Jazz najwyższej klasy w Bukareszcie 🗓

Polski pianista Leszek Możdżer, znany i ceniony przez miłośników jazzu w Rumunii, wraca po sześciu latach do Bukaresztu z recitalem fortepianowym w Ateneum Rumuńskim 3 marca. Koncert zapowiada Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024/2025.
03 03.2024 Muzyka, Wydarzenia

Martyna Pastuszka i {oh!} Orkiestra na Festiwalu

W dniach 2 listopada – 5 grudnia 2023 r. w stolicy Rumunii odbywa się XVIII edycja Festiwalu Muzyki Dawnej, jednego z najważniejszych wydarzeń muzycznych w Rumunii. Instytut Polski w Bukareszcie jest partnerem wydarzenia. Polska reprezentowana jest na festiwalu przez koncertmistrzynię Martynę Pastuszkę oraz {oh!} Orkiestrę.
18 11.2023 Muzyka, Wydarzenia