3.03.2023 Aktualności

Film „Głupcy” wchodzi do kin w Rumunii

Najnowszy film fabularny polskiego reżysera Tomasza Wasilewskiego będzie można zobaczyć w rumuńskich kinach od 3 marca.

Ta polsko-rumuńsko-niemiecka koprodukcja przywraca na pierwszy plan skomplikowane relacje rodzinne.

Autorem zdjęć jest Oleg Mutu, znany m.in. ze zdjęć do filmu „4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni” Cristiana Mungiu. Współpracował on już także z Tomaszem Wasilewskim przy nagrodzonym w 2016 roku Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie filmie „United States of Love”.

***

GŁUPCY

dramat, Polska-Rumunia-Niemcy, 115 min.

Reżyseria: Tomasz Wasilewski

Marlena i Tomasz, ukryci przed światem w małym nadmorskim miasteczku, są od wielu lat w szczęśliwym związku. Ich starannie utkana codzienność stopniowo zaczyna się komplikować, gdy wbrew woli Tomasza Marlena wprowadza do nich swojego syna. Gdy przeszłość dopadnie ich z całą mocą, będą musieli na nowo zdefiniować swoją miłość, wybory i życie.

Scheduled Aktualności

O języku polskim w Jassach 🗓

Cześć, gąszcz, czyżyk, źdźbło, mitrężyć, dżdżysto, gżegżółka, chrząszcz – poznaj piękno języka polskiego dzięki wystawie przygotowanej w wersji rumuńskiej przez Instytut Polski w Bukareszcie. Wystawę można oglądać w dniach 5 marca - 22 kwietnia 2024 na ogrodzeniu Muzeum Zjednoczenia w Jassach. Towarzyszyć jej będzie wiele dodatkowych wydarzeń organizowanych przez Lektorat j. polskiego UAIC.
05 03.2024 22 04.2024 Aktualności, Inne

Wystawa „Ikony na skrzyniach po amunicji” w

22 lutego 2024 r. o godz. 14.00 w Narodowym Muzeum Historii Mołdawii w Kiszyniowie (ul. 31 Sierpnia 121) zostanie otwarta wystawa prac ukraińskich artystów Soni Atlantovej i Oleksandra Klymenko „Ikony na skrzyniach po amunicji ”. Wydarzenie poświęcone jest drugiej rocznicy pełnoskalowej rosyjskiej inwazji wojskowej na Ukrainę.
22 02.2024 10 03.2024 Aktualności, Inne