Wraz z Orkiestrą Symfoniczną i Chórem Filharmonii „George Enescu” zapraszamy na wyjątkowy koncert wokalno-symfoniczny, który odbędzie się w Rumuńskim Ateneum, 16 i 17 marca, pod batutą dyrygenta Leo Hussaina.
W programie koncertu znalazły się dwa utwory polskich kompozytorów: Totus Tuus na chór a cappella Henryka Góreckiego oraz Stabat Mater op. 53 Karola Szymanowskiego.
Soliści koncertu:
Evgeniya Sotnikova – sopran,
Aura Twarowska – mezzosopran,
Liviu Holender – baryton.
Dyrygent chóru: Iosif Prunner
Szczegóły koncertu
Bilety można kupić online, na stronie filharmonii lub w kasie.
Festiwal sztuk performatywnych „News from Polska” powraca!
W dniach 5–11 maja Narodowe Centrum Tańca w Bukareszcie (CNDB) będzie gościć piątą edycję Festiwalu Sztuk Performatywnych News from Polska, organizowaną przez Instytut Polski w Bukareszcie i realizowaną w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025 oraz Sezonu Kulturalnego Polska–Rumunia 2024–2025. Pod hasłem Resisting Bodies festiwal proponuje koncepcję kuratorską poświęconą ludzkiemu ciału jako przestrzeni oporu, transformacji i sprawczości w świecie pogrążonym w kryzysach na wielu poziomach. Podczas tej edycji publiczność z Bukaresztu zobaczy cztery spektakle z Polski, które stawiają pytania, zachęcają do nieszablonowego myślenia, przedstawiają i definiują różne formy protestu ciała będącego w ruchu.
Wszystkie spektakle będą pokazywane z rumuńskimi napisami, a bilety będą wkrótce dostępne na platformie bilet.ro.
05
05.2025
11
05.2025
Inne, SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia
„POLSKA” w Krajowej – wystawa o ludziach,
POLSKA – People, Origins, Landscape, Solidarity, Knowledge i oczywiście Architecture. Na najnowszej wystawie zorganizowanej przez Instytut Polski w Bukareszcie w wersji rumuńskiej, będzie można poznać nasz kraj w pigułce. Na kolejny pokaz wybraliśmy Hol Centralny Uniwersytetu w Krajowej, gdzie w dniach 8 - 30 kwietnia 2025 r. znajdziecie wiele ciekawostek o Polsce.
08
04.2025
30
04.2025
Inne
Open Call – Reclaiming Post-Industrial Futures
Program rezydencyjny badający zapomniane miejsca dziedzictwa przemysłowego w Rumunii jako przestrzenie współpracy i budowania społeczności, zaprojektowany i rozwijany przez EUNIC Romania. W inicjatywie bierze udział osiem instytucji kultury działających w Rumunii – British Council, Czeskie Centrum, Ambasada Królestwa Niderlandów w Bukareszcie, Instytut Francuski, Włoski Instytut Kultury, Instytut Cervantesa, Instytut Polski w Bukareszcie oraz Fundația9 – każda z nich wspiera jedną rezydencję. Projekt został opracowany przez to konsorcjum europejskich partnerów we współpracy z kuratorką Ilincą Păun.
17
03.2025
27
04.2025
Aktualności, Inne, Sztuki wizualne, Wydarzenia