24.03.2023 - 7.05.2023 Sztuki wizualne

Polscy artyści w ramach wystawy Affair Bucharest | a collaborative exhibition Piktogram x Suprainfinit

Zuza Golińska, Agata Ingarden, Paweł Olszewski, Larisa Sitar to polscy artyści, których prace można oglądać od piątku 24 marca do 7 maja 2023 na wystawie Affair Bucharest. Projekt ten jest pierwszym efektem współpracy Galerii Pictogram w Warszawie i Galerii Suprainfinit w Bukareszcie. Wernisa odbędzie się 24 marca w godzinach 18-21.

Chodzimy i słuchamy debat o polityce zagranicznej, geopolityce i sprawach międzynarodowych. Idziemy, wdychając i wydychając cząsteczki kurzu, które łączą wszystko ze sobą. Affair Bucharest – upał przenosi politykę kulturalną na bardziej afektywny poziom. Wywołała go empatia i sympatia obu galerii do artystów, wspólne rozumienie ich miejsca. Nasza polityka kulturalna wyraża się poprzez wspólne wystawy dwóch galerii w dwóch miastach Europy Środkowo-Wschodniej, Bukareszcie i Warszawie, które chcą zainicjować emocjonalny dialog między praktykami artystów. Polityka kieruje się logiką podniecenia i przypadkowości, stosując metody pracy oparte na zapośredniczonej intuicji i przyjemności.


Ciepło i zimno, płynność i błyskawice odbijają się echem w pracach. Z pozornie ludzką postawą w raczej post-ludzkim środowisku, zawierającym elektryczność, emocje i paranoję, prace rozpuszczają się w fantasmagorycznym świecie. W każdym z naszych fantasmagorycznych światów.


Nie do końca widoczne na pierwszy rzut oka, wokół prac krąży poczucie rozróżnienia między zwierzętami domowymi a dzikimi. Bloki scementowanych chmur wszczepione muszlami ostryg i żaluzje biurowe koagulują w pływających rzeźbach Agaty Ingarden. W pracach Larisy Sitar faliste betonowe ramiona wznoszą się ze ścian galerii, nawiązując do pozornie absurdalnego i cielesnego wymiaru, który należy do sztywnej materialności. Wygięta i unicestwiona w powietrzu jak puste, ziejące wnęki, rzeźba Zuzei Golińskiej rozciąga swoje metalowe kończyny, jakby przezroczystość i nieprzezroczystość istniały we wspólnej harmonii. Jakby strumień naszej świadomości na ułamek sekundy stał się namacalną formą. Zatopione w serii świadomych snów z wyobcowanych płócien obrazów Pawła Olszewskiego uciekają półprzezroczyste stworzenia i fragmenty przedmiotów.


Molekularna wymiana między pracami przychodzi jak fala, która wrzuca cię w niespodziewane przepływy narracji.

–-
Projekt ten jest finansowany przy wsparciu Funduszy EOG 2014 – 2021 w ramach Programu RO-CULTURE.
Przy wsparciu Instytutu Polskiego, Bukareszt

from to
Scheduled Sztuki wizualne

Polska artystka na rezydencji Flowing Streams 🗓

Magdalena Siemaszko, artystka, antropolożka i działaczka społeczna z wykształceniem biologicznym, weźmie udział w programie rezydencyjnym Flowing Streams w Eforie Colorat w dniach 28 czerwca - 12 lipca 2024 r. Program organizowany przez klaster EUNIC Romania przy wsparciu EUNIC Global obejmuje 7 rezydencji artystycznych na temat ekologii wody na rumuńskich terenach wiejskich.
28 06.2024 12 07.2024 Inne, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa polskiego malarstwa otwiera pierwszy w historii

21 czerwca rozpocznie się wystawa „Tatry. Wróblewski, Karłowicz, Wyczółkowski” w Muzeum Brukenthala w Sybinie. W uroczystości otwarcia weźmie udział Ministra Hanna Wróblewska i dyrektor IAM Olga Wysocka. Wystawa organizowana jest przez IAM, Muzeum Narodowe Brukenthala, Fundację Andrzeja Wróblewskiego oraz Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Bukareszcie.
21 06.2024 01 09.2024 SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Pierwszy w historii Sezon Kulturalny Polska-Rumunia rusza

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Adama Mickiewicza, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Bukareszcie, oraz rumuńskie Ministerstwo Kultury i Rumuński Instytut Kultury po raz pierwszy w historii organizują wspólny sezon kulturalny, który potrwa od czerwca 2024 do października 2025 r.
21 06.2024 01 09.2024 SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia