24.03.2023 - 7.05.2023 Sztuki wizualne

Polscy artyści w ramach wystawy Affair Bucharest | a collaborative exhibition Piktogram x Suprainfinit

Zuza Golińska, Agata Ingarden, Paweł Olszewski, Larisa Sitar to polscy artyści, których prace można oglądać od piątku 24 marca do 7 maja 2023 na wystawie Affair Bucharest. Projekt ten jest pierwszym efektem współpracy Galerii Pictogram w Warszawie i Galerii Suprainfinit w Bukareszcie. Wernisa odbędzie się 24 marca w godzinach 18-21.

Chodzimy i słuchamy debat o polityce zagranicznej, geopolityce i sprawach międzynarodowych. Idziemy, wdychając i wydychając cząsteczki kurzu, które łączą wszystko ze sobą. Affair Bucharest – upał przenosi politykę kulturalną na bardziej afektywny poziom. Wywołała go empatia i sympatia obu galerii do artystów, wspólne rozumienie ich miejsca. Nasza polityka kulturalna wyraża się poprzez wspólne wystawy dwóch galerii w dwóch miastach Europy Środkowo-Wschodniej, Bukareszcie i Warszawie, które chcą zainicjować emocjonalny dialog między praktykami artystów. Polityka kieruje się logiką podniecenia i przypadkowości, stosując metody pracy oparte na zapośredniczonej intuicji i przyjemności.


Ciepło i zimno, płynność i błyskawice odbijają się echem w pracach. Z pozornie ludzką postawą w raczej post-ludzkim środowisku, zawierającym elektryczność, emocje i paranoję, prace rozpuszczają się w fantasmagorycznym świecie. W każdym z naszych fantasmagorycznych światów.


Nie do końca widoczne na pierwszy rzut oka, wokół prac krąży poczucie rozróżnienia między zwierzętami domowymi a dzikimi. Bloki scementowanych chmur wszczepione muszlami ostryg i żaluzje biurowe koagulują w pływających rzeźbach Agaty Ingarden. W pracach Larisy Sitar faliste betonowe ramiona wznoszą się ze ścian galerii, nawiązując do pozornie absurdalnego i cielesnego wymiaru, który należy do sztywnej materialności. Wygięta i unicestwiona w powietrzu jak puste, ziejące wnęki, rzeźba Zuzei Golińskiej rozciąga swoje metalowe kończyny, jakby przezroczystość i nieprzezroczystość istniały we wspólnej harmonii. Jakby strumień naszej świadomości na ułamek sekundy stał się namacalną formą. Zatopione w serii świadomych snów z wyobcowanych płócien obrazów Pawła Olszewskiego uciekają półprzezroczyste stworzenia i fragmenty przedmiotów.


Molekularna wymiana między pracami przychodzi jak fala, która wrzuca cię w niespodziewane przepływy narracji.

–-
Projekt ten jest finansowany przy wsparciu Funduszy EOG 2014 – 2021 w ramach Programu RO-CULTURE.
Przy wsparciu Instytutu Polskiego, Bukareszt

from to
Scheduled Sztuki wizualne

Niektórzy lubią poezję? – wystawa kolaży inspirowanych

W zeszłym roku obchodziliśmy Rok Wisławy Szymborskiej i z tej okazji zorganizowaliśmy dość nietypowe warsztaty w Bukareszcie i Kiszyniowie. Poezja jest często komentarzem do rzeczywistości, reakcją na to, co dzieje się wokół nas, dlatego bardzo łatwo można ją wykorzystać jako źródło inspiracji artystycznych. Zorganizowaliśmy warsztaty kolażowe inspirowane wierszami polskiej poetki. W Kiszyniowie współpracowaliśmy z grupą uczniów Akademickiego Liceum Sztuk Plastycznych „Igor Vieru”, koordynowaną przez profesora Anatolie Gherasimova, a warsztaty przeprowadziła Ana Golub. Wystawę w Bibliotece Narodowej Republiki Mołdawii można zwiedzać w dniach 21 lutego - 10 marca 2024 r.
21 02.2024 21 03.2024 Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa-podróż przez wielokulturowość Bukowiny w MȚR 🗓

Z okazji Dnia Solidarności Polsko-Rumuńskiej Instytut Adama Mickiewicza i Instytut Polski w Bukareszcie zapraszają na wystawę "Były trzy siostry, ale tylko dwie koszule" polskiej fotografki Justyny Mielnikiewicz.
02 03.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Anna Manicka o Picasso w Bukareszcie 🗓

Historyczka sztuki i kuratorka Anna Manicka z Muzeum Narodowego w Warszawie weźmie udział w sympozjum „Picassoest. Uses and Abuses of Picasso in Eastern Europe 1945-1989”, które odbędzie się w dniu 5 stycznia 2024 roku w Bibliotece Akademii Rumuńskiej w Bukareszcie. Wydarzenie jest organizowane w ramach wystawy „Efectul Picasso”, pokazywane w MARe/Muzeum Sztuki Najnowszej od 28 września 2023 r. do 22 stycznia 2024 r.
05 01.2024 Sztuki wizualne