28.03.2023 - 31.03.2023 Historia, Inne

Wykłady prof. Mykoły Riabchuka – lekcje z Ukrainy

IP w Bukareszcie wraz ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają na wykłady prof. Mykoły Riabchuka, pt.: „Rallying Around the Flag: Civic Mobilization under External Threat – Some Lessons from Ukraine”.

Spotkania z profesorem będą także okazją do promowana książki autorstwa Riabchuka, która ukazała się na 30-lecie Studium Europy Wschodniej, tj. „Eastern Europe since 1989. Between loosened authoritarianism and unconsolidated democracy”.

Prof. Riabchuk jest jednym z najważniejszych współczesnych ukraińskich pisarzy. Pracownik Ukraińskiej Akademii Nauk, wykładowca na Princeton University oraz w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Napisał kilkanaście książek oraz wiele artykułów, głównie na temat transformacji postkomunistycznej, budowy państwowości, tożsamości narodowej i stosunków ukraińsko-rosyjskich. Ostatnio po polsku został wydany zbiór jego esejów „Czternasta od końca. Opowieści o współczesnej Ukrainie”. Od 2014 roku profesor jest przewodniczącym jury Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”. W 2022 r. został laureatem Narodowej Nagrody im. Tarasa Szewczenki, najważniejszego ukraińskiego wyróżnienia przyznawanego za osiągnięcia na polu kultury.

Poniżej znajdziecie harmonogram wykładów prof. Riabchuka w Jassach, Suczawie i Kiszyniowie:

28 marca 2023 – wykład na Uniwersytecie Aleksandra Jana Cuzy w Jassach, Sala Ferdinand Corp A; g. 18.00

29 marca 2023 – wykład na Uniwersytecie Stefana Wielkiego w Suczawie, Aula Corp E; g. 12.00

31 marca 2023 – wykład na Państwowym Uniwersytecie Mołdawskim w Kiszyniowie, g. 9.00

Wykład będzie zatytułowany:

„Rallying Around the Flag: Civic Mobilization under External Threat – Some Lessons from Ukraine”.

from to
Scheduled Historia Inne

Historycy z Rumunii i Polski o latach

Instytut Badania Zbrodni Komunizmu i Pamięci Wygnania Rumuńskiego (IICCMER) we współpracy z Instytutem Polskim w Bukareszcie zaprasza na promocję książki „Burzliwa dekada. Rumunia wobec kryzysu reżimu komunistycznego w Polsce lat 80.” autorstwa Daniela Filipa-Afloarei, eksperta Działu Dokumentacji i Śledztw Specjalnych IICCMER.
04 04.2024 Historia

„Enigma. Odszyfrować zwycięstwo” w Ramnicu Valcea 🗓

Dzięki genialnym polskim matematykom skomplikowany szyfr „Enigmy”, niemieckiej maszyny szyfrującej, został złamany. Wpłynęło to na przebieg II wojny światowej. W dniach 14 marca - 14 kwietnia 2024 roku wspólnie z Biblioteką Okręgową "Antim Ivireanul" Valcea, zapraszamy do obejrzenia wystawy, zatytułowanej „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo”, zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Nauki (Dnia Pi).
14 03.2024 14 04.2024 Historia

Wystawa „Polsko-rumuński sojusz wojskowy w okresie międzywojennym”

W 2021 roku obchodziliśmy stulecie nawiązania polsko-rumuńskich stosunków wojskowych. W dniu 3 marca 1921 r. w Bukareszcie przedstawiciele Polski i Rumunii podpisali „Konwencję o przymierzu odpornym między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Rumunii” oraz tajną konwencję wojskową. Ta data to symboliczny początek relacji wojskowych pomiędzy oboma krajami. Z tej okazji Instytut Polski w Bukareszcie przygotował wystawę „Polsko-rumuński sojusz wojskowy w okresie międzywojennym”, którą można oglądać w Muzeum Cywilizacji Dackiej i Rzymskiej w Devie, w okresie 13.03 - 13.04.2024.
13 03.2024 13 04.2024 Historia