28.03.2023 - 31.03.2023 Historia, Inne

Wykłady prof. Mykoły Riabchuka – lekcje z Ukrainy

IP w Bukareszcie wraz ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają na wykłady prof. Mykoły Riabchuka, pt.: „Rallying Around the Flag: Civic Mobilization under External Threat – Some Lessons from Ukraine”.

Spotkania z profesorem będą także okazją do promowana książki autorstwa Riabchuka, która ukazała się na 30-lecie Studium Europy Wschodniej, tj. „Eastern Europe since 1989. Between loosened authoritarianism and unconsolidated democracy”.

Prof. Riabchuk jest jednym z najważniejszych współczesnych ukraińskich pisarzy. Pracownik Ukraińskiej Akademii Nauk, wykładowca na Princeton University oraz w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Napisał kilkanaście książek oraz wiele artykułów, głównie na temat transformacji postkomunistycznej, budowy państwowości, tożsamości narodowej i stosunków ukraińsko-rosyjskich. Ostatnio po polsku został wydany zbiór jego esejów „Czternasta od końca. Opowieści o współczesnej Ukrainie”. Od 2014 roku profesor jest przewodniczącym jury Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”. W 2022 r. został laureatem Narodowej Nagrody im. Tarasa Szewczenki, najważniejszego ukraińskiego wyróżnienia przyznawanego za osiągnięcia na polu kultury.

Poniżej znajdziecie harmonogram wykładów prof. Riabchuka w Jassach, Suczawie i Kiszyniowie:

28 marca 2023 – wykład na Uniwersytecie Aleksandra Jana Cuzy w Jassach, Sala Ferdinand Corp A; g. 18.00

29 marca 2023 – wykład na Uniwersytecie Stefana Wielkiego w Suczawie, Aula Corp E; g. 12.00

31 marca 2023 – wykład na Państwowym Uniwersytecie Mołdawskim w Kiszyniowie, g. 9.00

Wykład będzie zatytułowany:

„Rallying Around the Flag: Civic Mobilization under External Threat – Some Lessons from Ukraine”.

from to
Scheduled Historia >Inne

„Architektura Niepodległości w Europie Środkowej” w Bukareszcie

Zakończenie I wojny światowej w 1918 roku diametralnie zmieniło geopolityczny obraz Europy Środkowej. Wielu narodom przyniosło wolność, dla innych zaś oznaczało głębokie zmiany dotychczasowych ram życia politycznego i gospodarczego. Zniszczenia wojenne, przesunięcia granic oraz zderzenie z nowymi realiami politycznymi odcisnęły piętno na rozwoju kultury oraz kształcie architektury tej części kontynentu w kolejnych dekadach. Jak zmieniły Bukareszt, Warszawa, Tallin, Eforie Nord i Czerniowce, odkryją Państwo zapoznając się z rumuńską wersją wystawy „Architektura Niepodległości w Europie Środkowej” przygotowaną przez Instytut Polski w Bukareszcie. Wystawę można oglądać na ogrodzeniu Pałacu Sutu w Bukareszcie do 5 czerwca 2023.
15 05.2023 05 06.2023 Historia, Sztuki wizualne

„Enigma. Odszyfrować zwycięstwo” w Krajowej 🗓

Dzięki genialnym polskim matematykom skomplikowany szyfr „Enigmy”, niemieckiej maszyny szyfrującej, został złamany. Wpłynęło to na przebieg II wojny światowej. W dniach 17 maja - 17 czerwca 2023 roku wraz z Centrum Języka i Kultury Polskiej działającym przy Uniwersytecie w Krajowej, zapraszamy do obejrzenia wystawy zatytułowanej „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo”.
17 05.2023 17 06.2023 Historia

„Tadeusz Kościuszko-cena wolności” w Golești 🗓

Z okazji polskiego Święta Narodowego Trzeciego Maja, upamiętniającego jedną z pierwszych konstytucji w nowożytnym świecie, Instytut Polski w Bukareszcie wraz z Muzeum Golești zaprasza w maju na wystawę „Tadeusz Kościuszko-cena wolności”.
03 05.2023 11 06.2023 Historia