28.03.2023 - 31.03.2023 Historia, Inne

Wykłady prof. Mykoły Riabchuka – lekcje z Ukrainy

IP w Bukareszcie wraz ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają na wykłady prof. Mykoły Riabchuka, pt.: „Rallying Around the Flag: Civic Mobilization under External Threat – Some Lessons from Ukraine”.

Spotkania z profesorem będą także okazją do promowana książki autorstwa Riabchuka, która ukazała się na 30-lecie Studium Europy Wschodniej, tj. „Eastern Europe since 1989. Between loosened authoritarianism and unconsolidated democracy”.

Prof. Riabchuk jest jednym z najważniejszych współczesnych ukraińskich pisarzy. Pracownik Ukraińskiej Akademii Nauk, wykładowca na Princeton University oraz w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Napisał kilkanaście książek oraz wiele artykułów, głównie na temat transformacji postkomunistycznej, budowy państwowości, tożsamości narodowej i stosunków ukraińsko-rosyjskich. Ostatnio po polsku został wydany zbiór jego esejów „Czternasta od końca. Opowieści o współczesnej Ukrainie”. Od 2014 roku profesor jest przewodniczącym jury Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”. W 2022 r. został laureatem Narodowej Nagrody im. Tarasa Szewczenki, najważniejszego ukraińskiego wyróżnienia przyznawanego za osiągnięcia na polu kultury.

Poniżej znajdziecie harmonogram wykładów prof. Riabchuka w Jassach, Suczawie i Kiszyniowie:

28 marca 2023 – wykład na Uniwersytecie Aleksandra Jana Cuzy w Jassach, Sala Ferdinand Corp A; g. 18.00

29 marca 2023 – wykład na Uniwersytecie Stefana Wielkiego w Suczawie, Aula Corp E; g. 12.00

31 marca 2023 – wykład na Państwowym Uniwersytecie Mołdawskim w Kiszyniowie, g. 9.00

Wykład będzie zatytułowany:

„Rallying Around the Flag: Civic Mobilization under External Threat – Some Lessons from Ukraine”.

from to
Scheduled Historia Inne

„POLSKA” w Kiszyniowie – wystawa o ludziach,

POLSKA – People, Origins, Landscape, Solidarity, Knowledge i oczywiście Architecture. Na najnowszej wystawie zorganizowanej przez Instytut Polski w Bukareszcie w wersji rumuńskiej, będzie można poznać nasz kraj w pigułce. Na premierowy pokaz tej wystawy wybraliśmy Kiszyniów, gdzie na ogrodzeniu Narodowego Muzeum Historii Mołdawii, między 23 kwietnia a 17 maja 2024, znajdziecie wiele ciekawostek o Polsce.
23 04.2024 17 05.2024 Inne

Na Wielkanoc prezentujemy polskie Kolory Prawosławia 🗓

Miesiąc po katolickiej Wielkiejnocy świętować będą także prawosławni. Z tej okazji przygotowaliśmy dla mieszkańców Bukaresztu wystawę o mniej znanym temacie, kiedy myślimy o Polsce. Choć dominującą religią w Polsce jest katolicyzm, od wieków na ziemiach polskich żyją też duże skupiska wiernych Kościoła prawosławnego i greckokatolickiego. Część ich bogatych tradycji i dziedzictwa prezentuje wystawa „Kolory prawosławia. Polska”, którą można oglądać na ogrodzeniu Pałacu Sutu między 15 kwietnia, a 15 maja 2024 roku.
15 04.2024 15 05.2024 Historia

Historycy z Rumunii i Polski o latach

Instytut Badania Zbrodni Komunizmu i Pamięci Wygnania Rumuńskiego (IICCMER) we współpracy z Instytutem Polskim w Bukareszcie zaprasza na promocję książki „Burzliwa dekada. Rumunia wobec kryzysu reżimu komunistycznego w Polsce lat 80.” autorstwa Daniela Filipa-Afloarei, eksperta Działu Dokumentacji i Śledztw Specjalnych IICCMER.
04 04.2024 Historia