17.05.2023 Kino, Wydarzenia

Polski film na Festiwalu Filmu Europejskiego w Bukareszcie

Najnowszy film polskiej reżyserki Anny Jadowskiej „Kobieta na dachu” będzie prezentowany podczas 27. edycji Festiwalu Filmu Europejskiego w Bukareszcie. Projekcja odbędzie się w środę, 17 maja, w kinie Union.

Festiwal Filmu Europejskiego odbędzie się w Bukareszcie w dniach 15-23 maja w Narodowym Muzeum Sztuki Rumunii oraz w kinach Elvire Popesco i Union.

Polskę będzie reprezentował w tym roku film Anny Jadowskiej „Kobieta na dachu”. Projekcja odbędzie się w środę, 17 maja, godz. 20.00, w kinie Union (ul. Ion Campineanu 21).

***

KOBIETA NA DACHU

2022, Polska-Francja-Szwecja, 93 min.

Reżyseria i scenariusz: Anna Jadowska

Mira to zbliżająca się do emerytury położna, matka dorosłego syna i żona męża, który o niej zapomniał. Kilka pozornie drobnych finansowych decyzji sprowadza na nią katastrofę, która kompletnie przemebluje jej rzeczywistość: domową, zawodową, psychiczną.

Scheduled Kino Wydarzenia

Poezja – replika rzeczywistości. Recital poezji polskiej

Z okazji 100. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta – polskiego poety, dramaturga i eseisty, zapraszamy miłośników literatury z Kiszyniowa na wydarzenie premierowe – recital poezji polskiej i mołdawskiej w Cărturesti w Muzeum – w środę 21 lutego , 2024 o godzinie 18.00.
21 02.2024 Literatura, Wydarzenia

Niektórzy lubią poezję? – wystawa kolaży inspirowanych

W zeszłym roku obchodziliśmy Rok Wisławy Szymborskiej i z tej okazji zorganizowaliśmy dość nietypowe warsztaty w Bukareszcie i Kiszyniowie. Poezja jest często komentarzem do rzeczywistości, reakcją na to, co dzieje się wokół nas, dlatego bardzo łatwo można ją wykorzystać jako źródło inspiracji artystycznych. Zorganizowaliśmy warsztaty kolażowe inspirowane wierszami polskiej poetki. W Kiszyniowie współpracowaliśmy z grupą uczniów Akademickiego Liceum Sztuk Plastycznych „Igor Vieru”, koordynowaną przez profesora Anatolie Gherasimova, a warsztaty przeprowadziła Ana Golub. Wystawę w Bibliotece Narodowej Republiki Mołdawii można zwiedzać w dniach 21 lutego - 10 marca 2024 r.
21 02.2024 21 03.2024 Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa-podróż przez wielokulturowość Bukowiny w MȚR 🗓

Z okazji Dnia Solidarności Polsko-Rumuńskiej Instytut Adama Mickiewicza i Instytut Polski w Bukareszcie zapraszają na wystawę "Były trzy siostry, ale tylko dwie koszule" polskiej fotografki Justyny Mielnikiewicz.
02 03.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia