25.05.2023 - 26.05.2023 Muzyka

Międzynarodowa Konferencja Muzykologiczna w ramach Ligeti Festival Transylvania 2023

Czwarta edycja Ligeti Transilvania Festival, poświęcona jest łączeniu muzyki ze sztukami wizualnymi „Intersection of the Arts”. Festiwal rozpoczyna międzynarodowa konferencja muzykologiczna, zaplanowana na 25-26 maja w Klużu Napoce. W wydarzeniu weźmie udział dr Ewa Schreiber z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z prezentacją „Przebarwione sny. Wizualne metafory Ligetiego i siła rozumowania”.

„Zawsze wyobrażam sobie muzykę w formie wizualnej, w różnych kolorach” – wyznał Ligeti. Zainspirowany twórczością Boscha, Brueghela, Cézanne’a, Dalego, Eschera, Brâncusiego, Ligeti głęboko zakotwicza swoją twórczość we wszechświecie sztuk pięknych.
Na konferencji zaplanowanej na 25-26 maja w Cluj-Napoca aspekty łączenia tych dwóch sztuk zostaną naświetlone przez wybitnych muzykologów z USA, Irlandii, Niemiec, Austrii, Włoch, Polski, Chorwacji, Węgier i Rumunii oraz Heinza Otto Peitgena – głównego prelegenta wydarzenia, który opowie o fascynacji Ligetiego geometrią fraktalną i o tym, jak przekładała się ona na muzykę.
Program konferencji

Ewa Schreiber, Przebarwione sny. Wizualne metafory Ligetiego i siła rozumowania
Ligeti, który twierdził, że jego sny są „przebarwione”, często używał metaforycznego, kolorowego języka w słownych opisach swoich kompozycji. Kierował odbiorcę w świat wizualny i przestrzenne marzenia: pajęczyny, faktury, chmury, labirynty i lustra. Bardzo obszerna była również warstwa wizualna „szkiców” kompozycyjnych.

W tej prezentacji szczegółowo opiszemy twórcze użycie metafor przez Ligetiego w jego kompozycjach i notach wyjaśniających. Obejmuje to konkretny, plastyczny opis tekstu dźwiękowego, a także sugestywne obrazy struktury muzycznej i jej wewnętrznych relacji. Metafory okazują się imponująco wielofunkcyjne, mogą być interpretowane w kategoriach baśniowych, jako relacje pośrednie między sztukami, ale także w kategoriach współczesnej nauki.
Wydaje się, że Ligeti doskonale zdaje sobie sprawę z tej strukturyzacji i wyjaśniającej mocy wizualnych i przestrzennych metafor. Z tego powodu w jego przypadku metafory te nie tylko pobudzały wyobraźnię słuchacza, ale stały się podstawą sporów w polemikach z postawami twórczymi innych kompozytorów. Dzięki nim udało się nie tylko przekazać, ale i uzasadnić estetyczne wybory Ligetiego.

Odwołamy się do kognitywnej teorii metafory, aby prześledzić proces metaforycznego mapowania i/lub łączenia pojęć. Pokażemy również, jak bogate metafory potrafią wzmacniać lub uruchamiać aksjologiczny potencjał pozornie abstrakcyjnych i neutralnych pojęć.

Ewa Schreiber jest adiunktem w Katedrze Muzykologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończyła studia muzykologiczne i filozoficzne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza oraz obroniła pracę doktorską z muzykologii. Studiowała również na Karl-Franzens-Universität w Grazu. Główne obszary jej badań to estetyka muzyczna (teoria tropów, takich jak ironia czy metafora, zastosowana do muzyki i dyskursu muzykologicznego), socjologia muzyki oraz myśl muzyczna współczesnych kompozytorów (György Ligeti, Witold Lutosławski, Helmut Lachenmann i Jonathan Harvey , między innymi). W 2012 roku wydała monografię ” Muzyka i metafora. Koncepcje kompozytorskie Pierre’a Schaeffera, Raymonda Murraya Schafera i Gérarda Griseya” (Narodowe Centrum Kultury, Warszawa). Od 2020 jest redaktorem naczelnym magazynu „Res Facta Nova. Studia nad muzyką współczesną”.

from to
Scheduled Muzyka

Polski jazz w Timiszoarze 🗓

Trio-ul lui Paweł Kaczmarczyk, unul dintre cei mai apreciați pianiști de jazz polonezi, revine în România, cu un concert în cadrul Timisoara Jazz Festival pe 6 octombrie.
05 10.2023 06 10.2023 Muzyka, Wydarzenia

Teatr Żydowski w Warszawie na festiwalu Euroiudaica

Koncert muzyki żydowskiej "Shalom" 6 września oraz spektakl "Der Szturem. Cwiszyn" 7 września w wykonaniu Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich z Warszawy będą częścią Festiwalu Kultury Żydowskiej Euroiudaica, który odbędzie się w Oradei w dniach 3-9 września 2023 r.
06 09.2023 07 09.2023 Inne, Muzyka, Teatr, Wydarzenia

Polskie ludowe tradycje na festiwalu Balkanik w

Pieśni zaczerpnięte z muzyki ludów karpackich i historyczne instrumenty - to propozycja polskiego zespołu Wernyhora, który 10 września wystąpi podczas jubileuszowej 10. edycji festiwalu Balkanik w Bukareszcie.
10 09.2023 Muzyka, Wydarzenia