10.06.2023 Kino, Muzyka, Wydarzenia

Film niemy z muzyką organową na żywo

Projekcji filmu "Mocny Człowiek" będzie towarzyszyła improwizacja organowa w wykonaniu Karola Mossakowskiego.

 

Już 10 czerwca w Sali Radio będziecie mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w pokazie niemego filmu „Mocny Człowiek” z muzyką improwizowaną na żywo przez Karola Mossakowskiego, wybitnego organistę młodego pokolenia, piastującego prestiżowe stanowisko tytularnego organisty w katedrze św. Sulpicjusza w Paryżu.
Więcej informacji na jego temat znajdziecie poniżej oraz na oficjalnej stronie artysty.


„Mocny Człowiek” w reżyserii Henryka Szaro to dramat psychologiczny z 1929 roku, arcydzieło polskiego kina międzywojennego i jeden z najlepszych polskich filmów niemych.


Koncert filmowy odbędzie się 10 czerwca o godzinie 19:00 w Studiu Koncertowym „Mihail Jora” (Sala Radio), Strada General H. M. Berthelot 60-64.


Wydarzenie jest częścią Międzynarodowego Festiwalu Organowego Cantus Ecclesiae, który odbywa się w Bukareszcie w dniach 3-25 czerwca. Pełen program festiwalu znajdziecie na oficjalnej stronie wydarzenia.


Bilety można kupić online lub w kasie Sali Radio.

 

Karol Mossakowski

Karol Mossakowski, urodzony w 1990 roku, uważany jest za jednego z najzdolniejszych organistów młodego pokolenia. Naukę muzyki rozpoczął w wieku trzech lat pod kierunkiem swojego ojca. Studiował w Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz w Narodowym Konserwatorium w Paryżu. Jego profesorami byli m.in.: Elżbieta Karolak, Jarosław Tarnawski, Olivier Latry, Michel Bouvard, Thierry Escaich, Philippe Lefebvre, László Fassang.

Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów organowych. Do jego największych sukcesów należą pierwsze nagrody na konkursach w: Poznaniu (Międzynarodowy Konkurs im. F. Nowowiejskiego, 2010), Pradze (Międzynarodowy Konkurs « Praska Wiosna », 2013), Angers (Międzynarodowy Konkurs « Grand Prix Jean-Louis Florentz », 2015), Biarritz (Międzynarodowy Konkurs « Grand Prix André Marchal », 2015), Strasburg (Międzynarodowy Konkurs « Boëllmann-Gigout », 2016). We wrześniu 2016 roku został zwycięzcą jednego z najbardziej prestiżowych konkursów organowych na świecie   « Grand Prix de Chartres » we Francji. W tym samym roku otrzymał nagrodę « Koryfeusz Muzyki Polskiej » (w kategorii: debiut roku), przyznawaną przez Instytut Muzyki i Tańca.

Ceniony zarówno jako wykonawca i improwizator, na swoich koncertach z powodzeniem łączy sztukę interpretacji z improwizacjąSpecjalizuje się również w akompaniowaniu na organach i fortepianie do niemych filmów. W 2017 roku nagrał improwizowaną ścieżkę dźwiękową do nowej wersji filmu Męczeństwo Joanny d’Arc Carla Theodora Dreyera z 1928 roku wydaną na DVD przez Gaumont.

W ostatnich latach występował w takich miejscach jak: Katedra Notre Dame w Paryżu, Filharmonia Paryska, Audytorium Radia Francuskiego w Paryżu, Audytorium Maurice Ravel w Lyonie, Teatr Maryjski w Sankt Petersburgu, Katedra w Kolonii, Filharmonia w Essen, Pałac Sztuk w Budapeszcie, Pałac Sztuk Pięknych w Brukseli, Pałac Montcalm w Quebecu czy Filharmonia Narodowa w Warszawie.

W sezonie 2014/15 został Artystą-Rezydentem w Katedrze św. Ludwika w Nowym Orleanie (USA), gdzie przez sześć miesięcy występował z wieloma recitalami, prowadził zajęcia z interpretacji i improwizacji organowej, jak również wystąpił z wykładem dla American Guild of Organists.

Obecnie jest organistą tytularnym katedry w Lille we Francji oraz Artystą-Rezydentem Francuskiego Radia w Paryżu. Jest profesorem Wyższej Szkoły Muzycznej w San Sebastián.

nany jest zarówno ze swoich umiejętności wykonawczych, jak i improwizacyjnych. Zdobył pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Praskiej Wiosny oraz Grand Prix de Chartres i ma międzynarodową karierę w obu obszarach praktyki, które wzajemnie się wzbogacają.

Jest Artystą Rezydentem w NOSPR Katowice i zajmował to samo stanowisko w Radio France w latach 2019-2022.

Ostatnie i nadchodzące wydarzenia obejmują koncerty w takich miejscach jak Radio France, Philharmonie de Paris, MÜPA Budapeszt, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, Audytorium w Lyonie, Filharmonia Narodowa, Filharmonia Moskiewska, Teatr Maryjski w Sankt Petersburgu, National Auditorium in Music z Madrytu, BOZAR Bruksela, Palais Montcalm w Quebecu, Konzerthalle w Bambergu, Filharmonia w Dreźnie, Berlinie, Kolonii, Wiedniu, katedry w Mediolanie oraz koncerty z orkiestrami takimi jak Orchestre Philharmonique de Radio France, Orchestre National de France, NFM Orkiestra Filharmonii Wrocławskiej, Narodowa Symfonia Polskiego Radia Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Narodowej czy Orkiestrą Symfoniczną Odense, pod batutą takich dyrygentów jak Myung-Whun Chung, Kent Nagano, Mikko Franck, Fabien Gabel, Giancarlo Guerrero, Cristian Măcelaru czy Lawrence Foster.

Karol Mossakowski stara się utrzymać muzykę przy życiu dzięki improwizacji, której nadaje ważną rolę w swoich recitalach i rozwija się przy akompaniamencie niemego filmu. W 2017 roku akompaniament Dreyera Jeanne d’Arc na Lyon Lumière Festival został wydany na DVD przez Gaumont.

W 2021 roku wydał swój pierwszy solowy album Rivages z dziełami Bacha, Mozarta, Mendelssohna i Liszta, połączonymi poprzez improwizacje w Tempéraments, wytwórni Radio France.

Jako kompozytor jest rezydentem Festival de musique sacrée de Saint-Malo, dla którego skomponował oratorium Les Voiles de la Lumière na trzy organy i chór mieszany, którego premiera odbyła się w 2021 roku, a także Trois Versets na trzy organy, premiera w 2022 roku.

W sezonie 2014/15 Karol został mianowany młodym artystą rezydentem w katedrze św. Louis z Nowego Orleanu (USA).

Karol Mossakowski rozpoczął naukę gry na fortepianie i organach w wieku trzech lat wraz z ojcem. Po studiach muzycznych w Polsce u Elżbiety Karolak i Jarosława Tarnawskiego wstąpił na kursy organów, improwizacji i kompozycji w Konserwatorium Paryskim jako uczeń Oliviera Latry, Michela Bouvarda, Thierry’ego Escaicha, Philippe’a Lefebvre’a.

Obecnie jest organistą tytularnym katedry św. Sulpicjusza w Paryżu i wykłada improwizację na Wyższej Szkole Muzycznej w San Sebastián (Musikene).

Scheduled Kino >Muzyka >Wydarzenia

Polski jazz w Timiszoarze 🗓

Trio-ul lui Paweł Kaczmarczyk, unul dintre cei mai apreciați pianiști de jazz polonezi, revine în România, cu un concert în cadrul Timisoara Jazz Festival pe 6 octombrie.
05 10.2023 06 10.2023 Muzyka, Wydarzenia

Teatr Żydowski w Warszawie na festiwalu Euroiudaica

Koncert muzyki żydowskiej "Shalom" 6 września oraz spektakl "Der Szturem. Cwiszyn" 7 września w wykonaniu Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich z Warszawy będą częścią Festiwalu Kultury Żydowskiej Euroiudaica, który odbędzie się w Oradei w dniach 3-9 września 2023 r.
06 09.2023 07 09.2023 Inne, Muzyka, Teatr, Wydarzenia

O polskim himalaizmie w Braszowie 🗓

Zapierające dech w piersiach obrazy z pakistańskich gór Karakorum w filmie „Doo sar - a Karakoram ski expedition film”, który będzie można zobaczyć w Braszowie 9 września w ramach festiwalu filmów górskich Alpin Film Festival.
09 09.2023 Kino, Sport, Wydarzenia