28.06.2023 - 16.07.2023 Sztuki wizualne, Wydarzenia

„Grafika i rysunki” Jacka Szewczyka i Chrisa Nowickiego w Muzeum Sztuki w Klużu

Zapraszamy do obejrzenia wystawy „Grafika i rysunki” w Muzeum Sztuki w Cluj-Napoca, która zostanie otwarta w środę 28 czerwca o godzinie 17:00. Wystawę obejmującą prace dwóch grafików z Polski - Jacka Szewczyka i Chrisa Nowickiego, pracowników dydaktycznych Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, można zwiedzać do 16 lipca, od środy do niedzieli, w godzinach 10:00-17:00.

Wernisaż odbędzie się w środę, 28 czerwca 2023 r., o godzinie 17:00, w obecności artystów oraz inicjatorki projektu wystawy, dr Gabrieli Rostaş, instytucji goszczącej reprezentowanej przez prof. Dr Lucian Nastasă-Kovács, dyrektor muzeum, wraz z muzeografką Alexandrą Sârbu.

Wystawa prac graficznych i rysunków sygnowanych przez Jacka Szewczyka przynosi do Muzeum Sztuki w Cluj-Napoca serię kreacji wykonanych w różnych okresach. Są to głównie odbitki wykonane w technice grawerowania oraz rysunki drukowane cyfrowo. Tematy przedstawiają mniej lub bardziej prawdopodobne sytuacje, które zdarzają się w życiu każdego człowieka. Polski grafik stwierdza, że ​​”rysując te drobne incydenty, staram się nadać im charakter autorskich komentarzy, w sposób nieobiektywny i z pewnym dystansem emocjonalnym, a także pewnym poczuciem humoru. W ten prosty sposób przypadkowe zdarzenia lub obserwowana rzeczywistość często przekształcane są w dzieła sztuki”. Jacek Szewczyk chce, aby te ryciny i rysunki pozostały znakami czasu nie tylko dla przyszłych archeologów, ale także dla tych nielicznych, którzy wciąż doceniają wiek papieru i zapach atramentu.

Oddany mentor młodego pokolenia polskich grafików studiujących na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Chris Nowicki przez całą swoją karierę łączył pasję do sztuki rysowania i grawerowania z zawodem, który stał się dla niego sposobem na życie. O swoich pracach grafik mówi, że ludzie nie zawsze dostrzegają sens jego twórczości. Nawet jeśli czasami obraz nie jest bardzo skomplikowany, zawsze kryje się za nim ważny filozoficzny przekaz. Na przykład seria porzuconych samochodów w Entropii na pierwszy rzut oka wydaje się być studium tekstur i kompozycji, ale w rzeczywistości jest to medytacja nad życiem i śmiercią. Cykl „warzywa” to nie tylko studium martwej natury, ale próba uhonorowania doświadczeń Chrisa Nowickiego, które przez lata uczył grafiki w Chinach. „Zachęcam ludzi nie tylko do oglądania moich rycin, ale do zastanowienia się nad głębszymi rzeczami, znaczeniami, które mogą tkwić w obrazie” – mówi doświadczony grafik.

Wystawa „Grafiki i rysunki” w Muzeum Sztuki w Cluj-Napoca (Palatul Bánffy, P-ța Unirii nr 30, 40098, Cluj-Napoca) zostanie otwarta w środę 28 czerwca 2023 r. o godz. 17:00 i można będzie ją zwiedzać od środy do niedzieli włącznie, w godzinach 10:00-17:00. Ostatni bilet wstępu zostanie wystawiony o godzinie 16:30.

Dwóch polskich artystów powraca do Muzeum Sztuki w Cluj-Napoca po 16 latach nieobecności, prezentując miłośnikom sztuki wybór prac graficznych i rysunków wykonanych w ostatnich latach. Z bogatą działalnością artystyczną i naukową Jacek Szewczyk i Chris Nowicki są również dobrze znani wśród studentów i pracowników dydaktycznych Wydziału Grafiki UAD Cluj-Napoca, współpracując z nimi przy różnych projektach i międzyinstytucjonalnych wymianach wystawienniczych. Obecna wystawa ma charakter objazdowy i zatrzymuje się między 20 lipca a 6 sierpnia 2023 roku w Timișoarze, w galerii sztuki Fundacji Interart TRIADE.

Wydarzenie zrealizowane przy wsparciu La Casa i Crama Oprișor

from to
Scheduled Sztuki wizualne Wydarzenia

Poezja – replika rzeczywistości. Recital poezji polskiej

Z okazji 100. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta – polskiego poety, dramaturga i eseisty, zapraszamy miłośników literatury z Kiszyniowa na wydarzenie premierowe – recital poezji polskiej i mołdawskiej w Cărturesti w Muzeum – w środę 21 lutego , 2024 o godzinie 18.00.
21 02.2024 Literatura, Wydarzenia

Niektórzy lubią poezję? – wystawa kolaży inspirowanych

W zeszłym roku obchodziliśmy Rok Wisławy Szymborskiej i z tej okazji zorganizowaliśmy dość nietypowe warsztaty w Bukareszcie i Kiszyniowie. Poezja jest często komentarzem do rzeczywistości, reakcją na to, co dzieje się wokół nas, dlatego bardzo łatwo można ją wykorzystać jako źródło inspiracji artystycznych. Zorganizowaliśmy warsztaty kolażowe inspirowane wierszami polskiej poetki. W Kiszyniowie współpracowaliśmy z grupą uczniów Akademickiego Liceum Sztuk Plastycznych „Igor Vieru”, koordynowaną przez profesora Anatolie Gherasimova, a warsztaty przeprowadziła Ana Golub. Wystawę w Bibliotece Narodowej Republiki Mołdawii można zwiedzać w dniach 21 lutego - 10 marca 2024 r.
21 02.2024 21 03.2024 Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa-podróż przez wielokulturowość Bukowiny w MȚR 🗓

Z okazji Dnia Solidarności Polsko-Rumuńskiej Instytut Adama Mickiewicza i Instytut Polski w Bukareszcie zapraszają na wystawę "Były trzy siostry, ale tylko dwie koszule" polskiej fotografki Justyny Mielnikiewicz.
02 03.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia