27.06.2023 - 27.08.2023 Aktualności

Wystawa malarstwa Pauliny Żuk w Kiszyniowie

Od 27.06 do 27.08.2023 w Muzeum Narodowym Sztuki Mołdawii można zobaczyć wystawę solo polskiej artystki Pauliny Żuk.

Żuk nie tworzy obrazów, a projektuje antropologiczne przeżycie, do którego zaprasza odbiorców i odbiorczynie, integralnie związanych z procesem twórczym. Obiekty dopełnią się w pełni dopiero po ich przyjęciu przez widzów.

Historia prac jest złożona – to opowieść o transgresyjnych doświadczeniach,  zmieniających życie, wpływających na percepcję i postrzeganie sztuki. Opowieść o potędze aktu twórczego, który stanowi ratunek w sytuacjach granicznych, pozwala przetrwać chwile słabości i wszechogarniającego zwątpienia. Opowieść o byciu wyrywanym ze znanego toku dotychczasowej egzystencji.

Opowieść o introspekcyjnym przyglądaniu się sobie, analizowaniu stanu, w którym się znalazło, dokonujących się zmian w percypowaniu świata, zarówno tych fizycznych – eksplorowaniu doświadczanego zjawiska powidoku, jak i tych emocjonalnych – skrywanych uczuć, pochłaniającego marazmu, przeszywającego czekania – dosłownego i symbolicznego, na którym mija nam życie.

Jest to podróż pomiędzy świadomością a podświadomością, obrazującą nierówną walkę o poznanie samego siebie, którą toczy każdy z nas.

 

Jest to wystawa-doświadczenie, która ma za zadanie pokazywać nierozerwalne związki pomiędzy byciem kształtowanym a kształtowaniem sztuki.

Czy odważysz się wyjrzeć poza zasłonę?

                                                                                                                              Kuratorka wystawy: Karolina Greś

 

Paulina Żuk. Artystka wizualna. Absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom obroniła z wyróżnieniem w pracowni malarstwa Profesora Jarosława Modzelewskiego i dr hab. Igora Przybylskiego. 

Eksperymentuje z medium malarskim w poszukiwaniu języka obrazowego, który w sposób najdoskonalszy pozwoli jej na eksplorowanie ludzkiej podświadomości i przetransponowanie jej tajników na płótno.

Wystawiała w Polsce i za granicą m.in.: w MCSW Elektrownia, BWA Gorzów Wielkopolski, w Kunsthandel.Smidt Gallery w Bonn. Jej prace są w kolekcjach m.in. Banku PKO, Muzeów Narodowych w Kiszyniowie oraz w prywatnych kolekcjach w Polsce, Niemczech, Anglii, Francji.

Laureatka licznych nagród m.in.: Najlepszych Dyplomów Akademii Sztuk Pięknych 2019 w Gdańsku, Trofeum Narodowego Muzeum Sztuki w Kiszyniowie.

from to
Scheduled Aktualności

Wystawa „Ikony na skrzyniach po amunicji” w

22 lutego 2024 r. o godz. 14.00 w Narodowym Muzeum Historii Mołdawii w Kiszyniowie (ul. 31 Sierpnia 121) zostanie otwarta wystawa prac ukraińskich artystów Soni Atlantovej i Oleksandra Klymenko „Ikony na skrzyniach po amunicji ”. Wydarzenie poświęcone jest drugiej rocznicy pełnoskalowej rosyjskiej inwazji wojskowej na Ukrainę.
22 02.2024 10 03.2024 Aktualności, Inne

Zapowiadamy Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024/2025 🗓

Dokładnie za miesiąc po raz pierwszy będziemy obchodzić "Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej".
03 02.2024 01 03.2024 Aktualności