13.10.2023 - 14.12.2023 Aktualności

Wystawa „Salina Wieliczka w Polsce” w kopalni soli Slănic Prahova

Wystawę o kopalni Wieliczka w Polsce, realizowaną przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, będzie można zobaczyć w Rumunii w dniach 13 października -14 grudnia w siedzibie kopalni soli Slănic Prahova.

Wystawa przedstawia historię soli w Wieliczce od czasów najdawniejszych po współczesne oraz związki łączące kopalnię soli w Kaczyce w Rumuni z Bochnią i Wieliczką w Polsce. Do budowy kopalni w Kaczyce w latach 80. XVIII wieku, a potem do eksploatacji soli sprowadzono górników najpierw z Bochni, a potem z Wieliczki. Przybywali tu z całymi rodzinami. Wielu z nich pozostało, tworząc Polonię istniejącą do dziś.

Pochodząca z lat 80. XIII wieku kopalnia w Wieliczce to ponad 700 lat produkcji soli. Produkcję soli zakończono w 1996 roku, ale kopalnia działa nadal jako znany na całym świecie obiekt turystyczny. Pierwsi zwiedzający pojawili się w kopalni w XV wieku. Dziś jest to najliczniej odwiedzana kopalnia na świecie – przed pandemią zwiedzało ją prawie 2 miliony turystów rocznie.

Kopalnia Soli w Wieliczce została wpisana na pierwszą Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1978 roku.

***

Wystawa została zrealizowana w ramach międzynarodowego projektu „Łączy nas sól – tradycje górnicze i współczesna turystyka”. Partnerami projektu w Rumunii są SALROM S.A. (właściciel kopalń soli m.in. w Kaczyce, Praid, Slanic Prahova) oraz Związek Polaków w Rumunii. 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Polsce w ramach programu Kultura Inspirująca.

from to
Scheduled Aktualności

O feminizmie w teatrze w Klużu-Napoce 🗓

Dr Agata Kulesza z Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego wygłosi w Klużu-Napoce wykład pt. "Badanie historii teatru kobiet: feministyczna badaczka w archiwach". Wydarzenie odbędzie się 25 kwietnia w ramach inauguracji programu badawczego Feministyczne Archiwum Teatralne. FEM100.
25 04.2024 Aktualności

O języku polskim w Jassach 🗓

Cześć, gąszcz, czyżyk, źdźbło, mitrężyć, dżdżysto, gżegżółka, chrząszcz – poznaj piękno języka polskiego dzięki wystawie przygotowanej w wersji rumuńskiej przez Instytut Polski w Bukareszcie. Wystawę można oglądać w dniach 5 marca - 22 kwietnia 2024 na ogrodzeniu Muzeum Zjednoczenia w Jassach. Towarzyszyć jej będzie wiele dodatkowych wydarzeń organizowanych przez Lektorat j. polskiego UAIC.
05 03.2024 22 04.2024 Aktualności, Inne