20.07.2023 - 4.08.2023 Historia, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa „Zimna wojna. Krótka historia podzielonego świata” w Krajowej

Burzliwą historię zimnej wojny, czyli czasu napięć, konfliktów i rywalizacji między państwami komunistycznymi a Zachodem, będzie można poznać oglądając wystawę polskiego Instytutu Pamięci Narodowej, prezentowaną w Muzeum Sztuki w Krajowej w dniach 20 lipca – 4 sierpnia 2023 roku.

Ponad trzydzieści lat temu w Europie upadł komunizm. Nim doszło do wielkich zmian w 1989 roku, przez blisko pół wieku od zakończenia II wojny światowej kontynent i świat były pogrążone w „Zimnej wojnie”, konflikcie, który zdominował powojenną historię i wpłynął na życie milionów ludzi. O nim właśnie opowiada wystawa Zimna wojna. Krótka historia podzielonego świata” przygotowana w języku angielskim przez polski Instytut Pamięci Narodowej, który zajmuje się dziejami najnowszymi.

Konfrontacja między Wschodem a Zachodem odcisnęła swoje piętno na tak różnych obszarach życia, że każda próba pokazania jej w jednym miejscu i czasie, na jednej wystawie pozostawia poczucie niedosytu. Autorzy ekspozycji, prezentowanej w Rumunii z inicjatywy i przy wsparciu Instytutu Polskiego w Bukareszcie, zaproponowali więc autorskie, a co za tym idzie subiektywne spojrzenie na historię zimnej wojny i przedstawili ją jako wielowątkową opowieść.

Jak podkreślają twórcy wystawy dr Paweł Sasanka oraz Sławomir Stępień z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, o dużej sile jej narracji decydują wykorzystane fotografie.

Staraliśmy się, aby wśród słynnych zdjęć, które stały się już ikonami zimnej wojny oraz tych mniej znanych, dopełniających narrację, znalazły się nie tylko obrazy o charakterze dokumentacyjnym, ale także te zapadające w pamięć, skłaniające do refleksji tłumaczą.

Obecna sytuacja w Europie, w której toczy się wojna, ale ta prawdziwa, skłania do spojrzenia na wystawę z innej perspektywy.

Wernisaż ekspozycji, organizowanej we współpracy z Centrum Języka i Kultury Polskiej przy Uniwersytecie w Krajowej,  z udziałem jej autorów, odbędzie się 20 lipca o godz. 11.00 w Muzeum Sztuki w Krajowej (Calea Unirii 15).

W budynku, w którym obecnie mieści się muzeum i w którym prezentowana będzie wystawa, w listopadzie i grudniu 1939 r. przebywał Prezydent RP Ignacy Mościcki, co nadaje planowanemu wydarzeniu dodatkowej, znaczącej symboliki.

Wystawę Zimna Wojna. Krótka historia podzielonego światabędzie można oglądać w ww. muzeum w dn. 20 lipca – 4 sierpnia 2023 r. roku od śr. do niedz. w godz. 10.00-17.00.

from to
Scheduled Historia Sztuki wizualne Wydarzenia

Jan Świerkowski w Timiszoarze 🗓

Polski artysta Jan Świerkowski przyjedzie do Timiszoary, gdzie 6 grudnia zaprezentuje swoją instalację VR będącą częścią projektu Stellar Entanglement.
06 12.2023 Sztuki wizualne

Martyna Pastuszka i {oh!} Orkiestra na Festiwalu

W dniach 2 listopada – 5 grudnia 2023 r. w stolicy Rumunii odbywa się XVIII edycja Festiwalu Muzyki Dawnej, jednego z najważniejszych wydarzeń muzycznych w Rumunii. Instytut Polski w Bukareszcie jest partnerem wydarzenia. Polska reprezentowana jest na festiwalu przez koncertmistrzynię Martynę Pastuszkę oraz {oh!} Orkiestrę.
18 11.2023 Muzyka, Wydarzenia

Café Müller Dominika Więcka na Festiwalu Iridescent

W dniu 12 listopada 2023 r. o godz. 19.30 w Narodowym Centrum Tańca w Bukareszcie polski artysta Dominik Więcek zaprezentuje swój spektakl "Cafe Muller", inspirowany słynnym dziełem Piny Bausch.
12 11.2023 Inne, Sztuki wizualne