1.08.2023 - 18.08.2023 Historia

O historii harcerstwa polskiego w Klużu

Od 1 do 18 sierpnia 2023 r. odwiedzający Bibliotekę Okręgową „Octavian Goga” w Klużu, będą mogli poznać ponad 100-letnią historię polskiego harcerstwa na wystawie przygotowanej przez Muzeum Harcerstwa ZHP w Warszawie z inicjatywy Instytutu Polskiego im. Bukareszt.

W dniach 1-12 sierpnia w Korei Południowej odbywać się będzie Światowe Jamboree Harcerskie, na którym reprezentowani będą zarówno harcerze rumuńscy jak i polscy. Pamiętamy jeszcze zaciekłą walkę o organizację tego wydarzenia, w której brała także Polska.

Ostatecznie na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku Jamboree odbędzie się w 2027 r.
Z tej okazji właśnie przypomninamy wsytawę o historii Harcerstwa polskiego.

Ekspozycja wiele uwagi poświęca udziałokwi harcerzy w wydarzeniach szczególnie o istotnych dla historii Polski. Jest także elementem obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, przypadającego w 2018 roku.

Dzięki dostępowi m.in. do zbiorów warszawskiego Muzeum Harcerstwa, Narodowego Archiwum Cyfrowego czy Stowarzyszenia Skautów Tradycyjnych z Rumunii dotarliśmy do unikalnych materiałów i publikacji, które pokazują karty wspólnej skautowej historii łączące polskich harcerzy z organizacjami z różnych krajów Europy.

Z wystawy można się dowiedzieć m.in. o udziale harcerzy w Legionach, ich walce w czasie II wojny światowej w Szarych Szeregach czy wpływie wychowania skautowego, którego fundamentami są wartości takie jak patriotyzm, braterstwo, przyjaźń, służba, praca, sprawiedliwość, wolność i pokój, na całe generacje młodych Polaków.

 

from to
Scheduled Historia

Wystawa „Architektura Niepodległości w Europie Środkowej” w

W ramach tegorocznej Nocy Muzeuw w Vaslui, Instytut Polski w Bukareszcie otworzy wystawę „Architektura Niepodległości w Europie Środkowej”. Zakończenie I wojny światowej w 1918 roku diametralnie zmieniło geopolityczny obraz Europy Środkowej. Wielu narodom przyniosło wolność, dla innych zaś oznaczało głębokie zmiany dotychczasowych ram życia politycznego i gospodarczego. Zniszczenia wojenne, przesunięcia granic oraz zderzenie z nowymi realiami politycznymi odcisnęły piętno na rozwoju kultury oraz kształcie architektury tej części kontynentu w kolejnych dekadach. Jak zmieniły Bukareszt, Warszawa, Tallin, Eforie Nord i Czerniowce, odkryją Państwo odwiedzając Muzeum Okręgowe "Stefana Wielkiego" w okresie 18 maja - 7 czerwca 2024.
18 05.2024 07 06.2024 Historia, Inne

Na Wielkanoc prezentujemy polskie Kolory Prawosławia 🗓

Miesiąc po katolickiej Wielkiejnocy świętować będą także prawosławni. Z tej okazji przygotowaliśmy dla mieszkańców Bukaresztu wystawę o mniej znanym temacie, kiedy myślimy o Polsce. Choć dominującą religią w Polsce jest katolicyzm, od wieków na ziemiach polskich żyją też duże skupiska wiernych Kościoła prawosławnego i greckokatolickiego. Część ich bogatych tradycji i dziedzictwa prezentuje wystawa „Kolory prawosławia. Polska”, którą można oglądać na ogrodzeniu Pałacu Sutu między 15 kwietnia, a 15 maja 2024 roku.
15 04.2024 15 05.2024 Historia

Historycy z Rumunii i Polski o latach

Instytut Badania Zbrodni Komunizmu i Pamięci Wygnania Rumuńskiego (IICCMER) we współpracy z Instytutem Polskim w Bukareszcie zaprasza na promocję książki „Burzliwa dekada. Rumunia wobec kryzysu reżimu komunistycznego w Polsce lat 80.” autorstwa Daniela Filipa-Afloarei, eksperta Działu Dokumentacji i Śledztw Specjalnych IICCMER.
04 04.2024 Historia