3.09.2023 Muzyka, Wydarzenia

Energia polskiego jazzu na festiwalu Jazz in the Park w Klużu-Napoce

Wygrali tegoroczną edycję konkursu festiwalu Jazz in the Park w Klużu-Napoce, a teraz wracają do Rumunii, aby ponownie wystąpić, tym razem w Parku Etnograficznym. Jazz, funk, hip-hop, psychodelia i afrobeat – tak można opisać muzykę zespołu Klawo, który 3 września zagości na jednej z festiwalowych scen.

Początki Klawo sięgają roku 2019, kiedy Konstanty Kostka został zaproszony przez wytwórnię Coastline Northern Cuts, aby wystąpić z zespołem na żywo z aranżacjami z jego płyty LP „Flądra”. Po czterech miesiącach w czasie których szukał muzyków i po pierwszych wspólnych próbach okazało się, że nowe aranżacje i energia każdego z członków nadała utworom zupełnie nowego groove’u, a oparta na jazzowej improwizacji spontaniczność sprawiła, że zaczęli grać coraz więcej i wspólnie komponować autorski materiał. W lipcu 2022, nakładem Coastline Northern Cuts, ukazał się debiutancki album zespołu, zatytułowany po prostu – „Klawo”. Od tego czasu formacja koncertowała w większości dużych miast w Polsce oraz na Słowacji (United Europe Jazz Festival) i w Rumunii (Jazz in the Park Festival). W marcu 2023, jako jedyny polski zespół został finalistą programu HEMI Music Awards, inicjatywy pomagającej artystom z Europy Środkowo-Wschodniej w podbiciu sceny międzynarodowej.

👉 3 września, godz. 17.45, scena Backyard, Park Etnograficzny w Klużu-Napoce

🎫 Bilety: jazzinthepark.iabilet.ro

Scheduled Muzyka Wydarzenia

Poezja – replika rzeczywistości. Recital poezji polskiej

Z okazji 100. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta – polskiego poety, dramaturga i eseisty, zapraszamy miłośników literatury z Kiszyniowa na wydarzenie premierowe – recital poezji polskiej i mołdawskiej w Cărturesti w Muzeum – w środę 21 lutego , 2024 o godzinie 18.00.
21 02.2024 Literatura, Wydarzenia

Niektórzy lubią poezję? – wystawa kolaży inspirowanych

W zeszłym roku obchodziliśmy Rok Wisławy Szymborskiej i z tej okazji zorganizowaliśmy dość nietypowe warsztaty w Bukareszcie i Kiszyniowie. Poezja jest często komentarzem do rzeczywistości, reakcją na to, co dzieje się wokół nas, dlatego bardzo łatwo można ją wykorzystać jako źródło inspiracji artystycznych. Zorganizowaliśmy warsztaty kolażowe inspirowane wierszami polskiej poetki. W Kiszyniowie współpracowaliśmy z grupą uczniów Akademickiego Liceum Sztuk Plastycznych „Igor Vieru”, koordynowaną przez profesora Anatolie Gherasimova, a warsztaty przeprowadziła Ana Golub. Wystawę w Bibliotece Narodowej Republiki Mołdawii można zwiedzać w dniach 21 lutego - 10 marca 2024 r.
21 02.2024 21 03.2024 Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa-podróż przez wielokulturowość Bukowiny w MȚR 🗓

Z okazji Dnia Solidarności Polsko-Rumuńskiej Instytut Adama Mickiewicza i Instytut Polski w Bukareszcie zapraszają na wystawę "Były trzy siostry, ale tylko dwie koszule" polskiej fotografki Justyny Mielnikiewicz.
02 03.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia