Zapierające dech w piersiach obrazy z pakistańskich gór Karakorum w filmie „Doo sar - a Karakoram ski expedition film”, który będzie można zobaczyć w Braszowie 9 września w ramach festiwalu filmów górskich Alpin Film Festival.
Dokument jest jednym z filmów nominowanych do głównej nagrody festiwalu i zostanie pokazany w sobotę 9 września o godzinie 17:00 w kinie Astra (ul. Lungă nr 1) w Braszowie.
🎟️ Wstęp wolny
***
DOO SAR – A KARAKORAM SKI EXPEDITION FILM
Polska, 2021, 47 min.
Reżyseria: Jakub Gzela
Andrzej Bargiel i Jędrek Baranowski wyruszają do Karakorum tworzyć historię na swoich zasadach – ich celem będzie wspinaczka i zjazdy z Yawash Sar II (niezdobyty) oraz Laila Peak. Ten film to przygoda pełna pasji i miłości do gór wynosząca narciarstwo na ponad 6000 m n.p.m.
https://www.youtube.com/watch?v=UYZhSloH4e4
Konferencja specjalna „Teatr Tadeusza Kantora” na Międzynarodowym
W 2025 roku mija 50 lat od premiery najsłynniejszego spektaklu Tadeusza Kantora, „Umarłej klasy”. Tak zainicjowany nowy etap w twórczości teatralnej Kantora, Teatr Śmierci, miał ogromny wpływ na teatr postdramatyczny na całym świecie, pokazywał między innymi, w jaki sposób teatr może opowiadać o traumach i trudnej pamięci. Tadeusz Kantor jest obok Jerzego Grotowskiego wymieniany jako jedna z najważniejszych postaci XX-wiecznego teatru, stworzył jednak teatr osobny, niezwiązany, jak w przypadku Grotowskiego, z określoną metodologią, pozwalającą na naturalną kontynuację. By poznać siłę kreacji Kantora, potrzeba wielu pojedynczych perspektyw.
22
06.2025
Inne, SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia
Kostium / Rzeźba / Ciało. Obiekty teatralne
Wizjoner. Artysta totalny. Rewolucjonista teatru. Najbardziej światowy z polskich artystów i najbardziej polski z artystów światowych. Tadeusz Kantor (1915—1990), jeden z najważniejszych twórców XX wieku, był rewolucjonistą w każdym sensie tego słowa. Założony przez niego Teatr Cricot 2, nieustannie wykraczał poza tradycyjne ramy sceny. Wystawa z kolekcji Cricoteki, prezentowana w Muzeum Brukenthala w Sybinie, ukazuje fenomen Tadeusza Kantora poprzez jego obiekty teatralne — kostiumy, przedmioty, rzeźby. To one niosą w sobie nie tylko ślad spektakli, lecz także ideę i zapis procesu twórczego.
21
06.2025
31
08.2025
SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia
Polska obecność na festiwalu TIFF w Klużu-Napoce
Multimedialne show „Chłopi” w wykonaniu polskiego muzyka Łukasza L.U.C.-a Rostkowskiego wraz z Rebel Babel Film Orchestra zostanie zaprezentowany 18 czerwca w Domu Kultury Studentów w Klużu-Napoce w ramach 24. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transilvania – TIFF. W programie festiwalu znalazły się również inne polskie produkcje.
13
06.2025
22
06.2025
Kino, Muzyka, SEZON PL-RO, Wydarzenia