Wystawa kolaży inspirowanych twórczością Wisławy Szymborskiej
Wisława Szymborska kochała życie i słowa, i z tej miłości zrodziła się głęboka poezja, która odsłania zarówno cienie, jak i światła duszy.
Ale Wisława miała też coś wyjątkowego: uwielbiała się bawić, czy to dobierając słowa i zamieniając je w wiersze, czy też przekładając swoje myśli z humorem i powagą na obrazy.
Akademia Szwedzka przyznała jej Nagrodę Nobla w dziedzinie twórczości poetyckiej, plasując Wisławę wśród autorów całkiem poważnych. Sto lat po narodzinach poetki postanowiliśmy pobawić się w towarzystwie jej wierszy.
Inspiracją dla nas była seria kolaży, które Wisława tworzyła przez całe życie, obrazów pełnych zabawy i głębokich znaczeń, które można znaleźć na stronie Fundacji „Wisława Szymborska”.
A teraz zdradzimy Wam sekret dotyczący kolaży: Wisława tworzyła je i wysyłała przy różnych okazjach swoim przyjaciołom, zamiast pocztówek, które w tamtych czasach były rzadkością i były wątpliwej jakości estetycznej. Wycinała i zbierała wszelkiego rodzaju obrazy i nagłówki z gazet i czasopism, a następnie nadawała im nowe znaczenie, budując w ten sposób zaskakujące światy: nieco surrealistyczne, pełne humoru i ciepła, dające poczucie wolności.
Kolaże były dla niej formą wyrazu artystycznego, zawsze jednak traktowała je jako rodzaj prywatnego listu, dlatego przez długi czas nie zgadzała się na ich udostępnianie opinii publicznej.
A ponieważ kolaże są papierowymi poprzednikami dzisiejszych wirtualnych memów, chcieliśmy połączyć przeszłość z teraźniejszością i zaprosiliśmy młode pokolenie do przekształcenia w obraz wiersza „Niektórzy lubią poezję”. To prawda, jak mówi autorka, „tylko niektórzy, czyli nie wszyscy”. Jednak z czystym sumieniem możemy powiedzieć, że wszystkim uczestnikom bardzo się podobało.
Wystawę została zorganizowana w ramach Międzynarodowego Festiwalu Poezji w Bukareszcie i można ją zwiedzać do 24 września w Narodowym Muzeum Literatury Rumuńskiej (siedziba przy ulicy Crețulescu 8)
Claudiu Sfirschi-Lăudat jest absolwentem Wydziału Filozofii i dyrektorem Greckiej Fundacji Kultury. Działalność tłumacza uzupełnia działalność dramaturga, którego trzy teksty są wystawiane. Od 2019 roku jest współtwórcą podcastu Față/Verso, a od stycznia 2020 koordynuje bloga Osmé – The Perfume Review poświęconego kulturze zapachów. W 2022 roku opublikował książkę Osmé. Antologia tekstów na każdy nos.
Można go znaleźć na Facebooku lub blogu Osmé