12.09.2023 - 24.09.2023 Literatura, Sztuki wizualne

Wystawa kolaży inspirowanych twórczością Wisławy Szymborskiej

100 lat temu urodziła się Wisława Szymborska, polska poetka, laureatka Literackiej Nagrody Nobla w 1997 r. Z tej okazji zorganizowaliśmy warsztaty kolaży i memów, które teraz prezentujemy w ramach Międzynarodowego Festiwalu Poezji w Bukareszcie. Prace zostały wykonane przez grupę uczniów Liceum Teoretycznego „Tudor Vladimirescu”, koordynowanego przez profesor Nonę Rapotan, w pracowni przygotowanej i wspieranej przez Claudiu Sfirschi-Lăudat. Wystawę można zwiedzać od 12 do 24 września w Narodowym Muzeum Literatury Rumuńskiej (ul. Nicolae Crețulescu nr 8).


Wisława Szymborska kochała życie i słowa, i z tej miłości zrodziła się głęboka poezja, która odsłania zarówno cienie, jak i światła duszy.

Ale Wisława miała też coś wyjątkowego: uwielbiała się bawić, czy to dobierając słowa i zamieniając je w wiersze, czy też przekładając swoje myśli z humorem i powagą na obrazy.

Akademia Szwedzka przyznała jej Nagrodę Nobla w dziedzinie twórczości poetyckiej, plasując Wisławę wśród autorów całkiem poważnych. Sto lat po narodzinach poetki postanowiliśmy pobawić się w towarzystwie jej wierszy.

Inspiracją dla nas była seria kolaży, które Wisława tworzyła przez całe życie, obrazów pełnych zabawy i głębokich znaczeń, które można znaleźć na stronie Fundacji „Wisława Szymborska”.

A teraz zdradzimy Wam sekret dotyczący kolaży: Wisława tworzyła je i wysyłała przy różnych okazjach swoim przyjaciołom, zamiast pocztówek, które w tamtych czasach były rzadkością i były wątpliwej jakości estetycznej. Wycinała i zbierała wszelkiego rodzaju obrazy i nagłówki z gazet i czasopism, a następnie nadawała im nowe znaczenie, budując w ten sposób zaskakujące światy: nieco surrealistyczne, pełne humoru i ciepła, dające poczucie wolności.

Kolaże były dla niej formą wyrazu artystycznego, zawsze jednak traktowała je jako rodzaj prywatnego listu, dlatego przez długi czas nie zgadzała się na ich udostępnianie opinii publicznej.

A ponieważ kolaże są papierowymi poprzednikami dzisiejszych wirtualnych memów, chcieliśmy połączyć przeszłość z teraźniejszością i zaprosiliśmy młode pokolenie do przekształcenia w obraz wiersza „Niektórzy lubią poezję”. To prawda, jak mówi autorka, „tylko niektórzy, czyli nie wszyscy”. Jednak z czystym sumieniem możemy powiedzieć, że wszystkim uczestnikom bardzo się podobało.

Wystawę została zorganizowana w ramach Międzynarodowego Festiwalu Poezji w Bukareszcie i można ją zwiedzać do 24 września w Narodowym Muzeum Literatury Rumuńskiej (siedziba przy ulicy Crețulescu 8)

Claudiu Sfirschi-Lăudat jest absolwentem Wydziału Filozofii i dyrektorem Greckiej Fundacji Kultury. Działalność tłumacza uzupełnia działalność dramaturga, którego trzy teksty są wystawiane. Od 2019 roku jest współtwórcą podcastu Față/Verso, a od stycznia 2020 koordynuje bloga Osmé – The Perfume Review poświęconego kulturze zapachów. W 2022 roku opublikował książkę Osmé. Antologia tekstów na każdy nos.

Można go znaleźć na Facebooku lub blogu Osmé

from to
Scheduled Literatura Sztuki wizualne

Café Müller Dominika Więcka na Festiwalu Iridescent

W dniu 12 listopada 2023 r. o godz. 19.30 w Narodowym Centrum Tańca w Bukareszcie polski artysta Dominik Więcek zaprezentuje swój spektakl "Cafe Muller", inspirowany słynnym dziełem Piny Bausch.
12 11.2023 Inne, Sztuki wizualne

Święto Narodowe z Poesis Internațional 🗓

Zapraszamy do spędzenia Święta Narodowego w towarzystwie polskiej literatury
11 11.2023 Literatura

KOLGEL – MOGEL: wystawa plakatu w Timiszoarze

Agata Kulczyk i Marcin Markowski, wykładowcy na Wydziale Grafiki i Komunikacji Wizualnej Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu zaprezentują swoje prace w HEI – House of European Institutes (str. Hector 1, Bastion 1). Plakaty obojga artystów prezentowane będą w dniach 9-26 listopada 2023, a wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek, 9 listopada o godzinie 19:00. Zapraszamy!
09 11.2023 26 11.2023 Sztuki wizualne