26.09.2023 Aktualności

Nominacja Polski do nagród Oscara

Film „Chłopi” w reż. Doroty Kobieli Welchmana i Hugh Welchmana jest nominacją Polski do nagród Oscara w kategorii Najlepszy Międzynarodowy Film Pełnometrażowy.

Film jest oparty na powieści „Chłopi” polskiego pisarza Władysława Reymonta, za którą w 1924 roku otrzymał on literacką Nagrodę Nobla. Składa się ona z czterech tomów: „Jesień”, „Zima”, „Wiosna ” i „Lato”. Powieść jest epopeją życia na wsi, we wszystkich czterech porach roku, i można ją porównać do „Iona” Liviu Rebreanu.

Zdjęcia do ekranizacji filmu rozpoczęły się latem 2020 roku, ale prace były wstrzymywane kilka razy z powodu pandemii koronawirusa. Film stworzyli reżyserzy Dorota Kobiela i Hugh Welman w taki sam sposób, jak wcześniejsze ich dzieło:  „Twój Vincent”, które opowiada o życiu malarza Vincenta van Gogha. Film, który był wielokrotnie prezentowany w Rumunii, otrzymał nominację do Oscara 2018 i zdobył Nagrodę Akademii Europejskiej 2017 w kategorii Najlepszy film animowany. Był on  zrealizowany w technice łączącej animację z malarstwem olejnym, przy czym każda klatka była tak naprawdę namalowanym obrazem. W proces malowania kadrów do „Chłopów” zostało zaangażowanych ok. 70 artystów z Polski, Litwy, Serbii i Ukrainy.

Wyzwaniem w realizacji filmu była rosyjska inwazja na Ukrainę. Z dnia na dzień studio w Kijowie zostało zamknięte, a producenci filmu rozpoczęli działania w celu  pomocy artystom i ich rodzinom. Malarki bezpiecznie dotarły do Polski, gdzie kontynuowały swoją pracę, jednak nie wszyscy ukraińscy artyści mieli możliwość wyjazdu. Z tego powodu, w sierpniu 2022 roku producent filmu postanowił ponownie uruchomić kijowskie studio, zapewniając tym samym pracę 15 malarzom.

Scheduled Aktualności

O feminizmie w teatrze w Klużu-Napoce 🗓

Dr Agata Kulesza z Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego wygłosi w Klużu-Napoce wykład pt. "Badanie historii teatru kobiet: feministyczna badaczka w archiwach". Wydarzenie odbędzie się 25 kwietnia w ramach inauguracji programu badawczego Feministyczne Archiwum Teatralne. FEM100.
25 04.2024 Aktualności

O języku polskim w Jassach 🗓

Cześć, gąszcz, czyżyk, źdźbło, mitrężyć, dżdżysto, gżegżółka, chrząszcz – poznaj piękno języka polskiego dzięki wystawie przygotowanej w wersji rumuńskiej przez Instytut Polski w Bukareszcie. Wystawę można oglądać w dniach 5 marca - 22 kwietnia 2024 na ogrodzeniu Muzeum Zjednoczenia w Jassach. Towarzyszyć jej będzie wiele dodatkowych wydarzeń organizowanych przez Lektorat j. polskiego UAIC.
05 03.2024 22 04.2024 Aktualności, Inne