5.10.2023 - 6.10.2023 Muzyka, Wydarzenia

Polski jazz w Timiszoarze

Trio Pawła Kaczmarczyka, jednego z najwybitniejszych polskich pianistów jazzowych, wraca do Rumunii z koncertem w ramach Timisoara Jazz Festival w dniu 6 października.

Paweł Kaczmarczyk Trio to najnowszy zespół jednego z najbardziej cenionych polskich pianistów jazzowych. W skład zespołu oprócz lidera, wchodzą czołowi muzycy krakowskiej sceny, kontrabasista Alan Wykpisz oraz perkusista Grzegorz Pałka.

Paweł Kaczmarczyk jest absolwentem Instytutu Jazzu w Katowicach, gdzie w 2001 r założył własne trio. Zdobył z nich wiele znaczących nagród – w 2002 r. wygrał konkurs Jazz Juniors w Krakowie (którego następnie przez wiele lat był dyrektorem artystycznym) i zdobył Grand Prix na Jazzie nad Odrą; w 2005 r. zwyciężył w konkursie Bielskiej Zadymki Jazzowej. Wkrótce nagrał album „Live”, za który otrzymał nagrodę TVP2. W tym samym roku Paweł Kaczmarczyk otrzymał Oskara Jazzowego przyznawanego corocznie przez Stowarzyszenie Melomani w kategorii „Nadzieja Melomanów”. Dwa lata później ukazał się krążek Kwintetu Pawła Kaczmarczyka „Audiofeeling”, który został uznany za najlepszą płytę roku 2008 w ankiecie czytelników Jazz Forum. W 2009 r. artysta, jako pierwszy Polak rozpoczął współpracę z prestiżową niemiecką wytwórnią ACT, dla której nagrał doskonale przyjęty album „Complexity in Simplicity”. Paweł Kaczmarczyk współpracuje z czołówką polskiej sceny jazzowej, był stałym pianistą zespołu Janusza Muniaka, nazywanego „ojcem chrzestnym” polskiego jazzu. Od kilku lat realizuje projekt „Directions in Music”, w którym prezentuje muzykę gigantów światowego jazzu (m.in. Freddiego Hubbarda, Erika Dolphy’ego, Stana Getza, Johna Coltrane’a) we własnych aranżacjach. W 2014 r. nagrał kolejny album ze swoim trio zatytułowany „Something Personal”. Jego gra, doskonała pod względem technicznym, pełna żywiołowej wirtuozerii, nawiązuje do stylu Keitha Jarretta, Herbiego Hancocka i Brada Mehldaua. Paweł Kaczmarczyk to jedno z najważniejszych nazwisk w polskim jazzie, wielokrotnie przywoływane przez międzynarodowe media. Fenomenalny pianista i kompozytor, autor licznych albumów wydanych dla prestiżowych europejskich wytwórni, aktywnie koncertujący na całym świecie.

Paweł Kaczmarczyk Trio wystąpi na scenie festiwalu Timiaoara Jazz Festival 6 października (godz. 19.00), w Centrum Reformackim Nowe Milenium (Splaiul Morarilor nr 7).

***

Dzień wcześniej, w czwartek, 5 października, w Parku Uzinei, od godziny 16.00 wystąpi polski zespół Ziemia, będącym w trasie po Bałkanach.

ziemiawziemi.bandcamp.com

***

Koncerty organizowane są w ramach projektu JAZZ PO POLSKU, promującego polski jazz poza granicami kraju.

from to
Scheduled Muzyka Wydarzenia

Martyna Pastuszka i {oh!} Orkiestra na Festiwalu

W dniach 2 listopada – 5 grudnia 2023 r. w stolicy Rumunii odbywa się XVIII edycja Festiwalu Muzyki Dawnej, jednego z najważniejszych wydarzeń muzycznych w Rumunii. Instytut Polski w Bukareszcie jest partnerem wydarzenia. Polska reprezentowana jest na festiwalu przez koncertmistrzynię Martynę Pastuszkę oraz {oh!} Orkiestrę.
18 11.2023 Muzyka, Wydarzenia

CinePOLSKA & WISŁA – Festiwal Filmu Polskiego

Nowe produkcje filmowe to propozycja 19. edycji Festiwalu Polskich Filmów CinePOLSKA w dniach 15-22 listopada 2023.
15 11.2023 22 11.2023 Kino, Wydarzenia

CinePOLSKA & WISŁA – Festiwal Filmu Polskiego

Nowe produkcje filmowe to propozycja 19. edycji Festiwalu Polskich Filmów CinePOLSKA w dniach 16-22 listopada 2023.
16 11.2023 22 11.2023 Kino, Wydarzenia